Marzec 29, 2024, 05:46:24 am

Autor Wątek: stół warsztatowy narożny  (Przeczytany 1824 razy)

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
stół warsztatowy narożny
« dnia: Czerwiec 04, 2020, 10:49:10 am »
hej,

bede robił stół warsztatowy - mam do dyspozycji róg pomieszczenia - przestrzeń do wykorzystania to 1.7m x 1.7m.

nogi będę robił z sklejki 12 (sklejone 3 sztuki), w środku jakieś szuflady. Blat zrobię z dębu najprawdopodobniej bo mam już suchą tarcice 5cm.

Mam kilka pytań raczej do Waszego doświadczenia:

1) jak rozwiązać narożne biurko żeby było praktyczne - czy zrobić na stałe, czy zrobić na jakis porządnych kółkach, czy podzielić na 2 części i zrobić jedną aby dało się wyjechać na środek pomieszczenia w razie potrzeby?

2) jak wiercić te dziury w blacie na imaki żeby były proste

3) czy warto gdzieś zamontować szynę "T" czy to się średnio sprawdza - mam mieszane uczucia

4) ile imadeł zamontować? Myślałem o 2 - jedno na długiej krawędzi, a drugie na krótkiej

5) jaką wysokość docelową proponujecie?

do czego chcę to wykorzystywać?
- Głównie do wykańczania jakiś drobnych projektów w drewnie - szlifowanie, skręcanie itp
- inne prace domowe - np. lutowanie, wiercenie itp

duże piły mam w niewielkim budynku gospodarczym , a miejsce na stół wygospodarowałem w pomieszczeniu obok kotłowni - dość blisko budynku gospodarczego.

Jeśli macie jakieś rady dotyczące tego jak zaprojektować taki stół to piszcie - bo to będzie robota na kilka tygodni i nie chce potem być niezadowolony :)

pozdrawiam

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2020, 20:22:13 pm »
Jedną część bym zrobił na stałe a drugą na kółkach. 
Wysokość zrób taką na jakiej masz blaty innych maszyn. A jak nie masz maszyn to około 90 cm.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2020, 21:43:57 pm »
Cześć
Lirorobert dobrze radzi. Mobilny stół bardzo się przydaje. Na zdjęciach mój mobilny stół z imadłami. Na stole stolik nakładany z imadłem i oświetleniem- bardzo przydatny przy pracy ręcznej, - wykonywanie wczepów, ostrzenie dłut, noży i inne prace wykonywane na stojąco przy wyprostowanej sylwetce. Do imadeł stolarskich mogę zamocować imadło ślusarskie też często potrzebne.
Do wiercenia otworów w dużych powierzchniach możesz użyć takiego stojaka jak na zdjęciu lub podobnych (nadaje się też do wykonywania prostopadłych otworów w powierzchniach pionowych oraz otwory pod kątem.

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2020, 14:42:11 pm »
dzięki Panowie za rady i zdjecia.

Będę robił w weekend projekt, a potem jazda na ile czas pozwoli.

Właśnie też mi się wydaje, że jedna część mogłaby być mobilna - tylko gdy to jest narożnik to może obie musiałyby mieć kółka i możliwość rozłączenia?

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2020, 11:47:51 am »
powoli składam kontrukcje, zamówiłem już kółka - wolno to idzie, ale tak jest przy małym dziecku niestety :)

mam pytanie - czy na blat kupić klejonkę bukową np. taką - https://allegro.pl/oferta/klejonka-blat-bukowy-na-wymiar-grub-38mm-szer-60cm-8977081407
czy lepiej zrobić samemu z dębu (akurat mam suchą tarcice)?

Boje sie, że jak  bede robił to zejdą ze 2 tygodnie, a nie będzie to mega proste. Mam wyrówniarkę ADM260, mogę podzielić na 3 części i łączyć z lamelownicą - ale nie wiem czy to będzie ideał?
Z drugiej strony kupiona klejonka wcale nie musi być dobra w takiej cenie...

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2020, 01:21:08 am »
Na początek kup blat.  Jak już będziesz miał warunki to zrób sam.

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2020, 15:07:37 pm »
hej,

klejonka gotowa przyszłaby mnie z dostawą koło 500zł i nie wiem czy jakość (klasa 2-3) byłaby dobra.

Przejrzałem swoją tarcicę i mam dość, żeby zrobić to z dębu - warunki do klejenia też są i chyba pójdę w tą stronę jednak.

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to czym wykonczyć taki blat? Olejem twardym (np. Adler legno)? czy czymś innym?

pozdr

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2020, 08:59:52 am »
Blaty prawie gotowe, mam 2 pytania:

1) w jaki sposób montować imadło stolarskie do blatu - czy muszą być wkręty na wylot czy jest jakiś inny mocny sposób?
Imadło mam tego typu:

2) ponawiam pytanie dot. wykończenia. Olej, twardy lakier czy coś innego? Klejonka dębowa.

z góry dzięki za info!

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2020, 09:53:16 am »
Imadło przykręć wkrętami  do drewna fi 8 mm z łbem sześciokątym lub najpierw wkręć do blatu tulejki gwintowane i do nich przykręć imadło śrubami M8 (mocniejsze rozwiązanie).
Blat pokryj olejem lub olejowoskiem - nie lakierem gdyż szybko go porysujesz.

Offline bimki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: stół warsztatowy narożny
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2020, 11:00:30 am »
ok - dzięki - właśnie mam mufki wkręcane M8 - czy moge je wkleić na białym kleju czy musi być poliuretanowy?
Mufki są krótkie - około 20mm - wystarczy, żeby to mocno trzymało w 4 miejscach?