Marzec 28, 2024, 09:09:53 am

Autor Wątek: małe esy do drewna, gdzie kupić albo z czego zrobić  (Przeczytany 3378 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
małe esy do drewna, gdzie kupić albo z czego zrobić
« dnia: Sierpień 23, 2020, 23:11:49 pm »
Jak w temacie.
Potrzebuje zabezpieczyć plastry jakie będą cięte z głogu. Pękają, mają to we zwyczaju co nie zmienia faktu że trzeba to pozabezpieczać ,wiadomo ze popękają ale chodzi o to by mi nie popękały tak aby przy wybieraniu wnętrza 2cm z 4cm grubości plastra  , plaster nie pękał na pół.
wpadłem na pomysł
https://sklep.drewno.pl/produkty/narzedzia/esy-do-drewna/esy-do-zabezpieczania-drewna-metalowe/
takie eski ale mniejsze, nie mogę namierzyć małych-tak z 3cm-4cm długości. Ewentualnie z czego to zrobić?

Offline Wojtek Ś

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 624
    • Zobacz profil
Odp: małe esy do drewna, gdzie kupić albo z czego zrobić
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2020, 10:15:47 am »
Odpowiedni proces suszenia materiału sprawi że naprezenia powstające w trakcie jego trwania zostaną jak najbardziej zminimalizowane. Samo zabezpieczanie tego typu klamrami na niewiele się zda ponieważ drewno jak nie pęknie i nie wytraci naorezen w jednym miejscu to zrobi to gdzie indziej.
Suszenie plastrów powinno się odbywać kilku etapowo, wsadz je do beczki i zasyp wiorami/ trocinami. Następnie wymieniaj wióry systematycznie a materiał sam zrobi swoje
Nieważne na jakim sprzęcie pracujesz ważne jak to robisz :)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: małe esy do drewna, gdzie kupić albo z czego zrobić
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2020, 10:38:30 am »
wszystko ładnie pięknie ale:
Drewno jaki mam to głóg, on będzie pękał co bym nie zrobił.
druga sprawa, jakość, to stare drzewa były , częściowo trochę robactwa pewnie.
trzecia sprawa przechowywanie, naradzie w kłodach tak jak mogę,, mam umówiony trak by ciąć na plastry bo po pile łańcuchowej  to ja tego drewna nie wyrównam łatwo, wole zapłacić i mieć gładkie cięcia, kwestia przygotowania miejsca na suszenie i przechowywanie plastrów i umówienie transportu do traka bo to nie jest 1 beleczka.
https://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/glog/glog_jednoszyjkowy/glog_jednoszyjkowy.php?mKr=0&mLj=0&mD=1
Na dole strony jest zdjęcie plastra, jedno  durze pęknięcie jest ok, byle nie pękały dalej te mniejsze boczne pęknięcia i chodzi o utrzymanie formy plastra, może mieć 1 pęknięcie byle nie były to 2 połówki plastra. Tutaj wchodzi pomysł z eskami .


Offline Koala

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: małe esy do drewna, gdzie kupić albo z czego zrobić
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2020, 12:49:06 pm »
Pentacryl