Kwiecień 28, 2024, 20:28:58 pm

Autor Wątek: Otwory pod mimośrody Hettich VB  (Przeczytany 18811 razy)

Offline Alien

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Otwory pod mimośrody Hettich VB
« dnia: Marzec 13, 2016, 12:03:15 pm »
Czy ktoś wykonuje otwory pod mimośrody Hetticha VB bez tej maszyny za 1k zł?
spędziłem całą sobotę na próbach trasowania ręcznego miejsc otworów. Samo wyznaczanie miejsc jest ok, ale tolerancja błędu wykonawczego dla tych mimośrodów jest równa 0. Wystarczy, że otwór fi20 przesunie się o milimetr i zaczyna być problem.

Może ktoś ma sposób na precyzyjniejsze wykonanie tych otworów bez konieczności wydawania takiej gotówki?

Dodam jako ciekawostkę, oraz uprzedzając wszelkie pytani w tym temacie: szafa w której mają być użyte łączniki będzie usytuowana w takim miejscu, że nie da się wsunąć tam gotowej szafy. Musi więc być montowana w miejscu docelowym - a tu ratunkiem są właśnie te mimośrody - myślałem, że znalazłem rozwiązanie, ale problem jest z wykonaniem :/.

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2016, 12:25:34 pm »
Nie lubie generalnie mimosrodow ale jak juz musze to mam katownik aluminiowy raz bardzo dokladnie nadziurkowany i sluzy mi jako szablon. Do tego wiertlo samocentrujace i nie moze sie nie udac.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Alien

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2016, 12:38:24 pm »
Wiertło samocentrujące pod otwór fi20? Jest coś takiego?

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2016, 12:40:13 pm »
W aluminiowym szablonie mam nawiercone fi3 albo 4 (nie pamietam) i tam samocentrujacym zaznaczam zeby idealnie srodek nawiertu wyznaczyc. Potem juz 20tka.

Generalnie zrob sobie szablon z katownika aluminiowego i Twoj problem znika. Ja nie lubientych zlacz z zasady ale z szablonem to szybko i dokladnie idzie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2016, 12:42:26 pm wysłana przez SpecPiotr »
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Robsonik

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2016, 13:03:07 pm »
Ja z mimośrodami mam bardzo dobre doświadczenia, tyle tylko, że używam tylko mimośrodów Hafele.
Większość mebli robię tylko na mimośrodach, ponieważ często się zdarza, że są to meble nietypowe i ciężko jest wejść z całym meblem do mieszkania. Ja używam wzornika Hafele Unitool


Offline Alien

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2016, 13:48:17 pm »
Pytanie, na ile dokładnie da się wykonać samemu ten wzornik w aluminium.

Ten wzornik Hafele działa na podobnej zasadzie co wzornik Hetticha. Pieniądze pewnie podobne? Nie mogę nigdzie go znaleźć w polskim sklepie.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2016, 15:07:38 pm »
Ja trasowalem ręcznie po raz pierwszy w życiu dwa tygodnie temu

20.sztuk.
Da się bez problemu.
Laczniki Hafele.
Powodzenia

Offline Robsonik

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2016, 16:24:05 pm »
Pytanie, na ile dokładnie da się wykonać samemu ten wzornik w aluminium.

Ten wzornik Hafele działa na podobnej zasadzie co wzornik Hetticha. Pieniądze pewnie podobne? Nie mogę nigdzie go znaleźć w polskim sklepie.


Pieniądze to dokładnie nie wiem jakie, lecz mogę się dowiedzieć.
Zaletą tego wzornika jest to, że kupujesz baze i możesz do niej później dokupywać inne wzorniki.
Dostępne są wzorniki:
Unitool Multi baza wiertarska - 001.25.000
System 32  - 001.25.042
Ø 35 mm (Puszka pod zawiasy) - 001.25.031
Ø 26 mm (Puszka pod zaiasy mini) - 001.25.030
Minifix 12, dystans 24 mm - 001.25.020
Minifix 12, dystans 34 mm - 001.25.021
Minifix 15, dystans 24 mm - 001.25.022
Minifix 15, dystans 34 mm - 001.25.023
Złącze Ø 20 mm (Rafix-Pushfix-Onefix-Slimfix) - 001.25.024
Złącze Ø 18 mm (Tab 18) - 001.25.025

Offline Alien

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2016, 16:51:49 pm »
W przyszłości przy okazji zamówię te łączniki od Hafele. Może mają większą tolerancję błędu?
Przy wierceniu też używałeś wierteł samocentrujących?

Co do wzornika to sprawdziłem na stronach zagranicznych. Nie odbiega to znacznie cenowo od Hetticha.
W tygodniu spróbuję jeszcze wykonać szablon. Zobaczymy. Problem w tym, że nie dysponuje wiertarką pionową, więc obawiam się, że z dokładnością może być podobnie ;/.

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2016, 16:53:54 pm »
Watpie by majac ten wzornik uzywac wiertel samocentrujacych. Wzornik to wzornik. Ja mam tylko tzw partyzantke ktora dziala ;)
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Robsonik

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2016, 18:00:27 pm »
Przy tym wzorniku nie używa się wierteł samocentrujących, nie ma takiej potrzeby.
Ja używam tylko wierteł jakie potrzebuje do danego otworu. Najczęściej fi 8 i fi 15

Offline resort25

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2018, 22:19:14 pm »
Panowie odkopię temat ponieważ mam taki sam problem jak Alien - szafa do montażu na miejscu. Myślałem o tych złączach VB Hetticha ale czy da się to zrobić bez tego wzornika za 850 zeta? To złącze jest zajebiste, można łączyć elementy na dwa sposoby i dokręcać z dwóch stron po nawierceniu otworu z drugiej strony płyty. Niestety trochę drogi ten JIG do otworów, a może jest jakieś inne alternatywne złącze? Oprócz Blumowskiego mimośrodu - ten drażni mnie wyglądem, clamex lamello i łączniki do płyt domino odpadają ze względu na zakup narzędzi.

Offline Bladepoland

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 168
    • Zobacz profil
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2018, 01:33:33 am »
Możesz zrobić sobie szablon. Ja swój wykonałem na podstawie gotowej fabrycznej półki.
Trochę czasu to wymaga, ale dokładność jest więcej niż zadowalająca.
Potrzeba:
1. Kawałek  mdf/sklejka  18 równo obcięty z zachowaniem kątów (ważne) wymiary wg potrzeb
2. 2 listwy  o szerokości ok.55mm i długości równej krótszemu boku kawałka z pkt.1
3. Frezy 20 i 3-3,5mm
4. Frezarka

Wykonanie:
1. Prosto ucięty kawałek mdf/skleja ( ja mam ok. 550x250) łączymy do czoła krótszych boków z listwami. Uzyskujemy coś w rodzaju H.
2. Bieżemy oryginalną fabryczną półkę, do frezarki zakładamy frez 20mm. Teraz dopasowujemy ogranicznik we frezarce, prowadnice, tak aby swobodnie w fabryczny otwór wchodził nam frez. Robimy to na sucho bez włączonej frezarki.
3. Wracamy do naszej wykonanej wcześniej konstrukcji. Dojeżdżamy frezarką do ogranicznika z listwy.
Odpalamy frezarkę i frezujemy na wylot. To samo powtarzamy po drugiej stronie naszej litery H.
4. Zmieniamy frez na mniejszy 3-3,5mm. Następnie obracamy nasz szblon i powtarzamy operację frezując po obu stronach. Wychodzą nam otwory idealnie centrycznie i w lini (20 na przeciwko 3). Z tęgo co pamiętam to chyba te mniejsze muszą być w odległości 9 mm od krawędzi szablonu.

Co nam daje użycie frezarki ? Przede wszystkim dokładność w lini otworów o różnej średnicy. To oznacza powtarzalność wykonania odwiertów.

Jak używamy szablon ? To proste.
Kładziemy element w którym ma być mimośród. Na niego kładziemy nasz szablon. Szablon wyrównujemy z elementem obrabianym tak aby nie wystawał i był dosunięty do ogranicznika ( ta kluczowe) i ściskamy ściskiem ze sobą. Frezarka jest ustawiona , ale spr. nie zaszkodzi czy wszystko się zgadza. Ustawiamy głębokość odwiertu, dosuwamy do naszego ogranicznika, i wiercimy frezem.
Operację powtarzamy po drugiej stronie obrabianego elementu (po to robiliśmy drugi komplet odwiertów w szablonie). Mamy zatem odwierty pod mimośrody. Podobnie wykonujemy drugi komplet odwiertów  na drugim końcu półki/ elementu.
Teraz przydadzą się nam małe otwory w szablonie. Szablon kładziemy na drugim elemencie, w którym mają być wkręcone trzpienie. Tu trzeba pamiętać o właściwym  ustawieniu szablonu, zwłaszcza jeśli wykonujemy półki wewnętrzne. Teraz odwiercamy zwykłym wiertłem. Mamy zatem przeniesione odwierty z szablonu.  Wkręcamy trzpienie i można łączyć.

Wykonanie szablonu wraz z próbami zajęło mi nieco ponad godzinę. Szablon wykorzystuję od kilku miesięcy. Dokładność jest , jak wspomniałem więcej niż zadowalająca. Nie zdarzyło mi się aby nie pasował jakiś mimośród, półki między sobą można zamieniać i pasują bez problemu.




« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2018, 01:36:34 am wysłana przez Bladepoland »
Jeśli nie masz czego robić, nie rób tego tutaj...

Stol-Drew

  • Gość
Odp: Otwory pod mimośrody Hettich VB
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2018, 10:22:06 am »
dzięki ,fajnie to opisałeś.Jak masz możliwość to zapodaj jeszcze zdjęcie.pozdro