Maj 17, 2024, 11:33:37 am

Autor Wątek: Jigi w 3D  (Przeczytany 20648 razy)

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2019, 11:57:03 am »
Dziękuje za zachętę. Na razie mam więcej PLA, nit PETG, ale stopniowo zamierzam przechodzić na ten drugi filament, bo drukowałem też rzeczy do samochodu ( przede wszystkim żony ), m.in. uchwyt do tabletu. Podobno PETG jest bardziej wytrzymały na temperaturę, bo PLA w gorący dzień, w nagrzanym słońcem samochodzie mogłoby się stopić.
A wracając do przydatności 3D w warsztacie. Można drukować w pełni funkcjonalne przymiary. Zrobiłem sobie jak na razie dwa. Jak widać na foto, kątownik trzyma parametry.

Drukarki obecnie staniały, umiejętności też zbyt dużych nie potrzeba, jeżeli nie chcemy projektować szczególnie skomplikowanych i technicznie trudnych rzeczy. Jest jeden warunek - z wielką ostrożnością traktować porady udzielane na specjalistycznych forach. One w zdecydowanej części się nie sprawdzają. Myśleć logicznie, wyciągać własne wnioski i je sprawdzać w praktyce.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2019, 14:17:59 pm »
Drukarka 3D doskonale nadaje się do wyrobu wszelkiego rodzaju szablonów. Można je wykonać niesamowicie precyzyjnie, co później owocuje przy przenoszeniu na drewno. Oto kolejny przykład: szablon do zaokrąglania narożników. Ten na zdjęciu ma akurat promień 12,5 stopnia, ale można wykonać każdy, jaki tylko się chce, aż do 22,5 stopnia. W mojej wersji daje się zamocować do materiału przy użyciu ścisków ( wariant lepszy ) lub śrub. Na zdjęciu szablon w odwróconej pozycji. Ponieważ mój warsztacik w zimę jest nieczynny wykorzystuję to obecnie do jego doposażania w stolarskie, przydatne gadżety,

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 25, 2019, 14:31:51 pm »
Nastawne urządzenie do klejenia ramek. Zrobiłem, bo żona mnie ciągle zamęcza do robienia ramek dla swoich wyrobów hafciarskich. Coś ją naszło i haftuje, a potem chce oprawiać. Nie mam nic przeciwko temu, żeby listwy ciąć, frezować, robić wpusty, itp., ale cholera mnie bierze, kiedy mam to kleić. Z tym ustrojstwem myślę, że sobie sama poradzi. Urządzenie prościutkie, drukuje się szybko i wymaga do złożenia 8 nakrętek m5 i pręta gwintowanego m5.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2019, 06:49:40 am »
A tu odnoszę wrażenie, że forma przerosła treść. Mógłbym urządzić konkurs, pokazując pierwsze 3 zdjęcia, z pytaniem: do czego to służy?

A służy do pomiaru odległości po przekątnej, czyli sprawdzeniu   zachowania kątów  przy składaniu korpusów, czy też ramek. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się ten gadżecik. Wizualnie. Swoje zadanie też spełnia.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 28, 2019, 06:59:22 am »
Tym razem sukces - jeżeli już - tylko połowiczny. Dałem wcześniej link do projektu prowadnic do rowków Boscha GTS 10 xc, które pasują idealnie po prawej stronie, a po lewej już nie. Wprawdzie w opiniach pod projektem znalazłem wpis innego użytkownika tej pilarki, który ma taki sam problem i rozwiązał go szlifując prowadnice gruboziarnistym papierem ściernym ( jak pisze, wystarczyło kilka ruchów ), ale postanowiłem poszukać lepszego rozwiązania. Kupiłem kiedyś u Rockwella takie prowadnice regulowane, ale przeliczyłem się. Amerykańskie pilarki mają rowki 17 mm, a europejskie - 15 mm. Nie udało się tych prowadnic wpasować do mojej wcześniejszej piły. Teraz znalazłem projekt tych prowadnic. W dwóch wersjach - metrycznej i calowej. Postanowiłem sprawdzić tę metryczną i tu spotkało mnie rozczarowanie. Ona jest dokładnie taka sama, jak oryginał ( czyli na rowek 17 mm ). Projekt można zmienić i go odpowiednio zmniejszyć, ale nie pasuje dodatkowo wysokość i tu jest problem, bo prowadnice wymagają zamontowania - jako elementu konstrukcyjnego śrub z gwintem wewnętrznym i nie wiem, czy takie uda się gdzieś kupić. Może ktoś może pomóc? Na foto - to czarne, to oryginał, a żółte - wydruk.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 02, 2019, 09:40:33 am »
Dociski, które same w sobie trudno byłoby uznać za jigi, bo spełniają swoje zadanie z blatem z wmontowaną prowadnicą T-track, ale jako element konstrukcyjny różnego rodzaju pomocników ( wraz z tymi prowadnicami ) są niezastąpione. Śruby i nakrętki widoczne na zdjęciach nie są z moich wydruków. Kupiłem kiedyś w angielskim sklepie Axminster taki zestaw do produkcji i naprawy jigów. Co nie oznacza, że nakrętek nie można byłoby wydrukować. Najlepiej sprawdzają się z sankami do piły tarczowej, mocowaniem do wiercenia w wiertace kolumnowej, czy precyzyjnym prowadzeniu materiału po frezie, ale zastosowań jest cała masa.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 07, 2019, 12:22:04 pm »
A teraz trochę off topu. Pochwalę się, bo rozgryzłem do końca mojego Endera 3. To tzw. drukarka budżetowa ( czyli w przełożeniu na nasze - taniocha ). Uznałem jednak, że musi drukować dobrze. W sposób zadowalający. To, co widać na fotach, to jakieś 70 % jej możliwości, brakuje m.zd.. jakieś 30%,  z czego 10% tkwi w ustawieniach wydruku, a pozostałe 20 % - w kalibracji drukarki. Już wiem, jak tę kalibrację zrobić, ale jest to upierdliwe i męczące zajęcie. Taki wydruk - jak na zdjęciach - uznałem za satysfakcjonujący, ale niewykluczone, że poświęcę jeszcze ze 2 dni na poprawki kalibracji, bo to się da zrobić. Wydruk jest wykonany na normalnych parametrach slicera ( Cura ), przy jakości draft i na filamencie 3D Active. Ten filament jest odsądzany od czci i wiary w internecie, a niesłusznie. Zaczynając przygodę z drukowaniem 3D byłem ( i jestem ) kompletnym laikiem. I nie skorzystałem ani z jednej porady udzielanej mi przez fachowców, bo były one pozbawione podstawowej logiki. I logika ( jak zwykle ) wygrała. Mój Ender nie ma już dla mnie żadnych tajemnic.


Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 07, 2019, 12:42:41 pm »
Zibi - dobry kierunek druku ;) Ja właśnie ściągnąłem HMF Chemical filamenty i one nadadzą się idealnie do takich prac, bo są mega wytrzymałe.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 07, 2019, 14:45:22 pm »
Mam nadzieję na jakieś info z tego, jak się z tego filamentu drukuje i czy wymaga on jakichś specjalnych ustawień. Znalazłem taką stronę na necie, która może być źródłem pomysłów do wykonania różnego rodzaju pomocników, niekonieczne przy użyciu drukarki 3D, bo są one w założeniu do wykonania metodą tradycyjną, ale można się pobawić. Oglądam Twoje filmiki i widzę, że dokupiłeś drugą drukarkę - endera pro. Jest jakaś różnica w stosunku do endera w standardzie? Też przymierzam się do zakupu drugiej drukarki, ale myślę o cr-10 - też od creality. Ma większe pole robocze.

http://www.renovation-headquarters.com/plans-woodworking-jig-2.html

Offline wiech50

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 07, 2019, 18:59:18 pm »
Ten na zdjęciu ma akurat promień 12,5 stopnia, ale można wykonać każdy, jaki tylko się chce, aż do 22,5 stopnia.

Szablon to fajna rzecz, dużo ułatwia, ale dlaczego promień ma podany w stopniach, a nie w mm czy cm?
Stopni to ja widzę 90 (kąt prosty). Chyba, że czegoś  nie rozumiem?
Wiesiek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 08, 2019, 06:38:13 am »
Chodzi o fragment okręgu wycięty z całości i stanowiący zaokrąglenie. Ponieważ koło zamyka się w 360 stopniach, jego fragment też wyrażany jest w stopniach. Ale masz rację, promień co do zasady to odcinek. Rozpędziłem się przy tłumaczeniu z angielskiego, bo w oryginale użyte jest słowo "radius", a to oznacza promień. Być może jest też inne znaczenie. Nie jestem zbyt mocny w geometrii.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 08, 2019, 07:46:29 am »
Szukając nadal zastosowań drukarki 3D w warsztacie stolarskim amatora przypomniałem sobie dwa filmy z youtube, pokazujące praktyczne użycie tzw. spacer'ów ( nie spacerów, czyli przemieszczenia się przy użyciu nóg). Aż się boję przetłumaczyć "spacer" na polski po wpadce z promieniem, ale niech będzie, że chodzi o dystans. Proponuję obejrzeć dwa filmiki, żeby zrozumieć o co chodzi. Na pierwszym JarekO pokazuje sprytny sposób na wycięcie wpustu bez kerfa. Trzeba tylko "przypadkiem" mieć dystans o grubości odpowiadającej grubości piły (rzazu), na drugim Collin Knecht używa spacera do ustawienia frezu ( tzw finger joint ) do połączeń wzdłużnych listew. Też "przypadkiem" znajduje odpowiedni dystans. W warsztacie amatora niestety takie przypadki się nie zdarzają. Mając drukarkę 3D, można się nie przejmować, bo zaprojektowanie takiego dystansu i jego wydrukowanie jest banalnie proste. Kiedyś kupiłem taki frez i na pewno z takiego rozwiązania skorzystam.





Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 14, 2019, 14:57:50 pm »
Ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na drukowanie rzeczy użytecznych do mojego warsztaciku, bo, z jednej strony gonią  obowiązki zawodowe, a z drugiej - musiałem podrukować trochę rzeczy do samochodu żony. Dlatego dziś tylko dwie drobnostki, pozwalające wykorzystać uchyłkomierz, który kiedyś ot tak kupiłem. Dwa wydruki - czerwony jako część miernika do ustawiania wysokości frezu, brązowy do precyzyjnego ustawienia stolika w Ender3. Ten brązowy będzie też elementem większego urządzenia ( ze slotami ), które zezwoli na ustalenie spionowania piły w tarczówce i usunięcie ewentualnego jej bicia. Świetnie nadaje się do precyzyjnego skalibrowania stolika w drukarce, a to podstawa jej sprawnego funkcjonowania i zadawalających wydruków. Jego rozmiar i kształt umożliwia  nałożenie go na karetkę.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 23, 2019, 07:56:54 am »
Szablon frezarski do wykonywania bardzo ładnych i mocnych połączeń wzdłużnych listew. Video wyjaśnia zasadę działania, gdzieś tak od 1 min 54 sek. Wcześniej autor pokazuje jak projektował i jak jego projekt dostosować do konkretnej szerokości i grubości listewek. Biorąc pod uwagę fakt, że takich połączeń nie wykonuje się na co dzień można sobie wydrukować jeden egzemplarz oraz - na bieżąco - podkładki do powiększenia grubości.

Projekt jest w formacie scad, co umożliwia przeróbki, np. w darmowym programie Inscape/
[ Invalid YouTube link ]

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 23, 2019, 08:00:43 am »
Jakiś problem z linkiem. Spróbuję jeszcze raz.

Link jest prawidłowy. Gdyby i teraz się nie wyświetlił należy go skopiować i wkleić do przeglądarki.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2019, 08:03:05 am wysłana przez zibi01 »