Maj 15, 2024, 07:27:19 am

Autor Wątek: Deska nieobrzynana  (Przeczytany 5705 razy)

Offline Wanderley

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Deska nieobrzynana
« dnia: Luty 08, 2016, 16:38:51 pm »
Jak wycinać równo i dokładnie deski z nieobrzynanej tarcicy? Chodzi mi o jakąś szybką metodę z użyciem piły stołowej. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to rysowanie linii, bo chyba na samej przykładnicy się nie da? Jak Wy to robicie? Jakich narzędzi używacie? Piły ręcznej z długą przykładnicą?


Offline JarekS

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2016, 16:42:23 pm »
Olcha

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2016, 16:45:21 pm »
jaro - nie zgadłeś zła odpowiedź co do metody cięcia

Offline Wanderley

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2016, 17:04:00 pm »
Nie wierzę, że tylko Olcha zna odpowiedz na moje pytania. Ale jak coś, to też go wołam do mojego topiku.

#Olcha potrzebny!

Offline JarekS

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2016, 17:08:12 pm »
Sorry. To bylo nie na temat

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2016, 17:11:17 pm »
Jak robię tak:

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2016, 17:12:54 pm »
Ciekawe czy  ktoś zna  moją - podam póżniej :)

Offline Wanderley

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2016, 17:15:45 pm »
Henry bardzo sprytnie - dziękuję :) Jak ktoś ma inne sposoby, to piszcie dalej :)

Offline maGGus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2016, 17:28:54 pm »
Według mnie wiele zależy od ilości desek do obcięcia i posiadanej piły.
Jednym z rozwiązań jest, jak napisałeś rysowanie linii, tylko zamiast rysowania użył bym sznurka traserskiego- potrzebujesz: w/w sznurka, pomocy w „odbiciu” jak się u nas mówi, (w tym ostatnim może pomóc żona, dziecko, sąsiad, ostatecznie dwa gwoździe) mając trochę wprawy i pewną rękę obcinanie tą metodą jest dość szybkie, i daje nie najgorsze wyniki.
Druga metoda to prosta prowadnica do prowadzenia deski. Potrzebujesz: piłę stołową i prowadnicę;)
A poważniej to wygląda to mniej więcej tak że trzeba na blacie piły wykonać rowek równoległy do piły, na jakiejś desce długości raczej nie mniejszej niż te które planujesz obcinać trzeba (oczywiście wzdłuż) przybić/ przykleić/ przykręcić listwę pasującą do rowka w blacie. Musi się to w miarę lekko przesuwać, więc jakieś smarowanie i zrobienie tego z luzem było by mile widziane. ( luz nie będzie miał jakiegoś wielkiego znaczenia na efekt końcowy- przecież nie będziesz na tym mebli robił). Teraz jeszcze na końcu tej prowadnicy, na tym za który to będziesz pchał, od przeciwnej strony niż przymocowana listwa zamontowałbym kawałek jakiegoś klocka listwy o którą oprze się cięta deska i nie będzie się przesuwać. Teraz prowadnice na piłę, na prowadnicę deskę do obcięcia, ustawić (jeśli deski są długie to tu też potrzebna pomoc- gwóźdź raczej nie obleci) i ognia!
Nie wiem czy jasno to opisałem. Może ktoś jakieś inne prostsze pomysły rzuci? W każdym razie powodzenia i miłej pracy! 
Ps. Uuups. Spóźniłem się jak widzę, w międzyczsie padła odpowiedz, było nie pić kawy;)
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2016, 17:31:24 pm wysłana przez maGGus »
Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2016, 17:38:41 pm »
Podobna metoda  do Henrego

Potrzebna  długa przykładnica i kijek jako popychacz.
Ustawiamy , odległość przykładnicy  od blatu  piły  na szer  np. 10 cm i robimy delikatne nacięcie na  naszym kijku tej odległości ( 10  cm )
Kładziemy dechę na blat i nacinamy ją z końca w miejscu gdzie chcemy by rozpoczęło się nasze brzegowanie  .  Położony z drugiego końca   deski  kijek  dosuwamy  do przykładnicy , a nacięcie wskaże miejsce przecięcia piły. Tak  trzymając wszystko przystępujemy do brzegowania . Wymaga to troche  wprawy  i oko  , ale jest jedną  z szybkich metod . :)

Offline Wanderley

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2016, 17:43:47 pm »
maGGus
Piła to będzie Metabo TS 254, ale coś się przedłuża dostawa :( Na bank nie będę w niej robił żadnych otworów, bo stracę 3 lata gwarancji - nie opłaca się. Dla mnie 1mm różnicy, to już dużo, a 2mm to już masakra, bo robię korpusy bez wręgów. Nie zabieram się jeszcze za meble, bo nie mam pojęcia o stolarstwie. W przyszłości na bank będę robił jakieś meble dla siebie.

tomekz
Nie do konca rozumiem :P Kijek, to jest kantówka? Zastanawiam się, czy przy metodzie Henrego przykręcać wkrętami dla lepszego trzymania, a może na sam docisk?
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2016, 17:54:31 pm wysłana przez Wanderley »

Offline maGGus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2016, 18:02:41 pm »
W Metabo będziesz miał rowek gotowy jak mi się zdaje, ale jeśli chcesz bez dodatkowej obróbki osiągnąć dokładności poniżej 1mm na długiej desce, to podejrzewam że ciężko będzie znaleźć taką metodę. Obym się mylił.
Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2016, 18:07:33 pm »
Kijek, to jest kantówka?

Nie - to jakiś odpad np. dł40 cm  , szer.3cm  , gr 2 cm . Zasada jest podobna  do  Henrego , tylko nie ma tej prostej deski przy obcinaniu ,

brzegowanie nie służy do takich dokładności , od tego  jest  wyrówniarka . wiele razy się  zdarzy  że  prosto  zbrzegujesz ,a po odcięciu następnego  kawałka , on się  skrzywi.

Offline Wanderley

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2016, 18:11:52 pm »
To może 2 razy coś da? Najpierw z grubsza, a potem dokładnie na wymiar z samą przykładnicą od pilarki i krótsze odcinki? Chyba wtedy bardziej zrówna? Jeżeli deska będzie miała w różnych miejscach 251mm - 253mm, to tnąc ją do 200mm wyjdzie coś po środku tych nierówności?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Deska nieobrzynana
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2016, 18:22:25 pm »



takie przecinanie  w  wzdłuż wymaga leżakowania przynajmniej do następnego dnia , by ustąpiły  naprężenia . Można stosować dwukrotne obcinanie z przykładnicą jak nie posiadasz wyrówniarki.

Jesli jest   możliwe  to wpierw potni    wstępnie  na długość , a potem od szerokości
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2016, 18:25:20 pm wysłana przez tomekz »