Maj 10, 2024, 20:13:08 pm

Autor Wątek: Altana z bali.  (Przeczytany 21226 razy)

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 21, 2013, 23:07:46 pm »
Podłoga świetna, martwią mnie tylko te wkręty na krawędziach desek. Nie popękały te sztorce z czasem?
Pozdrawiam Jakub.

Offline mati881

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 23, 2013, 15:08:18 pm »
Po ponad roku czasu z podłogą nic się nie dzieje :) Deski ok 30 mm grubości, a wkręty były spaxa specjalne :) 

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 24, 2013, 07:43:23 am »
Podłogę  taką można  z powodzeniem podzielić  zamiast  6 pól  na 4 pola  . Jedena linia podziału  łączy na przeciwko nogi  , zaś druga  do  niej prostopadle  ( w 1/2 odległości między  nogami )

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 24, 2013, 19:33:21 pm »
Kolejny dzień pracy. Zaciśnięcie pasami ścian w narożniku by bale były stabilne. Ściśnięcie słupa pasem do narożnika by stał stabilnie. Ustawianie pionów słupów i przewiercanie w poziomie na kołki. Zdjęcie na którym jestem wykonałem by było widać mniej więcej rozmiar altany. Miejsce w którym stoję na tą chwilę jest około 30cm poniżej poziomu podłogi. Docelowo koniec ściany będzie na wysokości bioder.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 24, 2013, 23:36:53 pm »
Niezłe tempo, za tydzień będziesz wcinał kiełbaski pod dachem! Altanka tfu - Altana zapowiada się imponująco! Widzę, że dbasz również o kondycję - na pierwszym zdjęciu sprzęt do ćwiczeń - godzinka dźwigania bali i godzinka biegu??
Pozdrowienia
Przemek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 25, 2013, 00:02:08 am »
No tak, prawdziwy już z Ciebie Szczepan słupnik. Masz niezłe tempo.

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 25, 2013, 20:14:58 pm »
Najlepiej określić sobie normę na dzień i ją wykonać. Nadmiar czasu można  później dodatkowo wykorzystać :P Dzisiaj norma też wyrobiona. Bale przewiercone. Długość świdra pozwoliła na przewiercenie całkowite dwóch bali i nawiercenie trzeciego bala. Po ściągnięciu dwóch poziomów bali, w trzecim miałem już nawiercone prowadzenie świdra. Na końcu nabiłem kołki w ziemię przy narożnikach zewnętrznych ostatniego poziomu, co ułatwi mi sprawę przy składaniu ponownie "kręgu". Całość złożona i czeka na jutrzejsze czyszczenie (o ile pogoda pozwoli). Ważne też by nie mieszać elementów. Ściany opisałem na projekcie jako: A, B, C, D, E, F. Następnie składałem je w ten sam sposób z przekładkami. Po ułożeniu wyszły mi wszystkie ściany do góry nogami, ale bez pomieszania elementów. Podczas czyszczenia będę je znaczył sznurkiem z odpowiednią ilością węzłów. Czyli na wszystkie elementy ściany A przypnę zszywaczem sznurek z jednym węzłem. Na ścianę B z dwoma węzłami, itd. Podczas impregnowania nic się nie stanie sznurkom, a kartki czy markery mogły by nie wytrzymać :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 25, 2013, 21:25:17 pm »
Najlepiej zaznaczysz po stolarsku  wybijając    rzymskie  numery  dłutem . (  np . XIV ) :D

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 26, 2013, 19:52:52 pm »
Całość wyczyszczona i gotowa do impregnowania. Dzisiaj pomalowane impregnatem bezbarwnym, jutro leci kolor. Tak że po jutrze pewnie zaczynam kołkować  ;D Nie jestem pewien do końca czy wyjdzie mi to tak jak mam w planie, ale na samą myśl już o zbijaniu tego wszystkiego kołkami robi mi się jakoś tak miło :P

mily68

  • Gość
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 26, 2013, 19:59:17 pm »
Robi wrażenie... Czekam na konstrukcję dachu gdyż sam jestem tuż przed podobną (tylko oczywiście duuużo prostszą) "budową" a jak na razie nie mam pojęcia jak to wszystko "ugryźć". Podziwiam Cię za wiedzę, odwagę i upór i trzymam kciuki za efekt końcowy :)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 26, 2013, 20:09:17 pm »
Nie przesadzajmy z tą wiedzą ;) Do tej pory zajmowałem się tylko rzeźbieniem płaskorzeźb i napisów. To zapewne jakieś ułatwienie daje w wyobrażeniu przestrzennym całej altany. Najważniejsze to przemyśleć sobie plan działania, rozrysować projekt i działać etapami. Gdy zakołkuję całość, obfotografuję, to wypiszę jakie błędy wyszły :) Już kilka ich jest ;)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 26, 2013, 20:32:04 pm »
Podoba mi się Twoje podejście do pracy: dużo myślenia, pytania na forum, układania w głowie, plan realizacji i krótka robota z niewielkimi korektami, prawie jak w podręczniku organizacji i przygotowania pracy. 20 - 30 lat temu powiedziałbym, że to takie " nie polskie" (mam na myśli wieczną, kosztowną improwizację), ale przez ten okres dużo się zmieniło. Dlatego tak dobrze Ci idzie, co budzi szacunek.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 26, 2013, 20:34:13 pm »
Już kilka ich jest
daj  je teraz , może coś poradzimy ? :)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 26, 2013, 20:41:48 pm »
Wszystkie błędy które byłem w stanie poprawić to na bieżąco poprawiałem. Proste założenie: Jeśli znam powód błędu, dlaczego miałbym ko nie skorygować ;). Przy wybieraniu żłobień na bale tak zająłem się dopasowywaniem ich, że jedna ściana straciła dość dobrze pion. na całej wysokości ma odchylenie około 4 cm chyba na zewnątrz. Przy złapaniu pionu słupem powstałą luka między ścianą a nim. Co spowoduje że po nabiciu kołków będą one widoczne dość pokaźnie. I ogólnie chodzi o to że zbiorę wszystko do jednego worka co złe i wrzucę posta. By na przyszłość było wiadomo czego uniknąć ;)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 27, 2013, 18:14:29 pm »
Bale schną sobie zaimpregnowane już na kolor. Jutro jeszcze raz przemalować i do składania :) Co by nie siedzieć bezczynnie i czekać na wyschnięcie impregnatu, wziąłem się za projektowanie dachu. Wrzucam screeny jak mniej więcej ja to widzę. Oczywiście liczę na korekty od doświadczonych w tym fachu ;) Wymiary podane są +/- .
p.s. projekt może mało dokładny, ale dopiero zaznajamiam się z programem sketchup ;)