Marzec 28, 2024, 09:35:57 am

Autor Wątek: Jaki naturalny olej?  (Przeczytany 6165 razy)

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Jaki naturalny olej?
« dnia: Czerwiec 10, 2019, 13:24:46 pm »
Cześć Wam :)

Dostałam zlecenie na drewnianą tackę do serwowania śniadań. Miałaby być to deska wykończona na lekki połysk. Ponieważ staram się obecnie używać możliwie najbardziej naturalnych preparatów do wykańczania, to zastanawiam się jaki olej da mi taki efekt.

Używałam wcześniej Danish oil, ale on nie jest naturalny w składzie bo ma jeszcze utwardzacze. Za to dawał faktycznie świetny połysk.
Potem stosowałam olejowosk HartzLack WX-1, ale efekt jest bardzo matowy. Drewno wygląda wręcz jak zmoczone, zero połysku.
Jakie macie doświadczenia z innymi naturalnymi preparatami? Poza zabezpieczeniem ma wyglądać, a nie chcę stosować lakieru.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2019, 13:57:55 pm »
Do takiego zastosowania wziąłbym olej do płyty kuchennej. Można teź olejem lnianym, ale zapach nie za dobry i potrzebuje dużo czasu do polimeryzacji.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2019, 16:57:37 pm »
Dobry jest olej kokosowy.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2019, 21:12:22 pm »
Czy olej kokosowy twardnieje z czasem?

Offline afrykaner

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2019, 20:47:11 pm »
Dzisiaj dotarła do mnie próbka Ardvos Universal Wood Oil. Na pierwszy rzut oka pasuje do opisu ale prób nie robiłem. Za krótki czas aplikacji, nadal pachnie

Offline Kwadran

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Serwis poradnikowy
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2020, 19:40:41 pm »
Pierwsze słyszę o oleju kokosowym w takim zastosowaniu.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2020, 06:24:51 am »
Olej kokosowy jest bardzo dobry do desek do krojenia ponieważ nie jełczeje i jest spożywczy. Ja znam dwa rodzaje (może są jeszcze inne) olej rafinowany (bezzapachowy) i nierafinowany (tłoczony na zimno, pachnie kokosem).

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Jaki naturalny olej?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2020, 13:30:18 pm »
Sorry, że tak umilkłam w swoim wątku. ]
Zaczęłam stosować olej z orzecha włoskiego (polimeryzuje i szybko schnie). Sprawdza się całkiem dobrze.

Mam też pytanie z nieco innej beczki. Będę teraz rzeźbić kwiaty i chciałabym je nieco podbarwić farbkami (bejca raczej się chyba nie sprawdzi?). Robiłam też testy z barwnikami roślinnymi i kurkuma oraz papryka okazały się takimi sukinsynami, że tego słońce ani nic nie wywabia tego z drewna ;) Ale trochę boję się stosować takie barwniki dla klienta, bo nie mam pewności czy jednak z czasem nie zejdzie...
Planuję więc lekko pomalować drewno farbą. Powinnam nałożyć najpierw farbę, a potem wykończenie czy na odwrót? No i w tym momencie jakie wykończenie, żeby farba nie schodziła i nie brudziła? I jaki rodzaj farby dobrać? To będą mikroilości, więc wiecie, nie kupię dużej puszki każdego koloru bo lata mi zejdą na tego zużycie.  W Norwegii mój szef do malowania drewna używał farb olejnych, a potem wykańczał prace też olejem, tylko nie wiem jakim.