Kwiecień 18, 2024, 05:27:23 am

Autor Wątek: Trochę większy domek dla dzieci  (Przeczytany 6716 razy)

Offline DMariusz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Trochę większy domek dla dzieci
« dnia: Sierpień 01, 2016, 04:03:47 am »
Hej,

Jako że minęła już połowa wakacji, a ja wciąż nie ruszyłem z domkiem dla dzieci, w ten przełomowy weekend postawiłem pierwszy krok... jak na razie w Sketchupie.
Generalnie na początku (maj?) miałem wizję wieżyczki na piaskownicą, do tego jakaś ścianka wspinaczkowa / rura do zjeżdżania etc. Nic skomplikowanego. Niemniej jednak okazalo się że dzieci (i żona) troszkę inaczej zinterpretowali 'domek', a ich wiara w moje możliwości jest... przytłaczająca.

Założenia:
- Domek jest na podwyższeniu, pod spodem ma miejsce na piaskownice i inne rupiecie (wysokość ok 1.40
- W domku dzieci (2-3) mogą nocować latem :>
- w razie potrzeby z rodzicem :D
- przy domku jest również taras, do którego w przyszłości podpięte będa inne atrakcje (ścianka, rura pajęczyna - co tam sobie zażyczą).

wymiary:
Wysokość pod domkiem - 1.4m
Wysokość domku - 1.8m (czy nie przesadzam??)

Domek - 2m x 2.5m + Taras 'L' - 1m (wymiar całkowity konstrukcji 3m x 3.5m) Alternatywą jest taras zwykły, wówczas wyjdzie mi 3m x 2.5m

Rozplanowałem konstrukcję na belkach 10x10cm oraz 10x5cm.
Konstrukcja główna (pierwsze zdjęcie) to właśnie 10x10.

 podłoga + zastrzały + wieniec pod dach (zdjęcie 2gie) to właśnie 10x5cm.
Trzeci obrazek to wizualizacja końcowa.

Jestem kompletnym amatorem, więc wszelkie uwagi mile widziane. Na daną chwilę mam kilka pytań:

1. Mocowanie do podłoża - dołek 30x30x90 zalany betonem i z wpuszczoną szpilką z uchwytem U na belke - dla 4ch głównych słupów. Dla podpórek tarasowych myślę dać płytsze (50cm). Czy to się sprawdzi?
2. Zastanawiam się jaką powinienem zastosować konstrukcję dachu. Możecie doradzić, jaki spadek ustawić i jakie deski pod to dać? docelowo pewnie płyta OSB kryta gontem - coś lekkiego i szybkiego.
3. czy belki 10x10 to nie za mało na taką konstrukcję?
4. Mocowanie belek do słupów - planuję stalowe kątowniki. Niestety z ciesielką u mnie słabo, więc za dużo czasu (i materiału :/) bym zmarnował. Na coś konkretnego tutaj uważać?

Chciałbym w następny weekend wykopać i zalać fundamenty, zamówić drewno, więc ten tydzień przeznaczam na dogranie planu.

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2016, 05:24:56 am »
Podłogę zrób na 150 cm - zjeżdżalnię 3 m zamontujesz, a te 10 dodatkowych cm sie przyda...
konstrukcję zrobił bym inaczej ...

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2016, 06:45:00 am »
Pancerna konstrukcja ale za to długo postoi.

Jak Marcin powiedział zrób podłogę na 150cm.
Raz że masz więcej miejsca na głowę a dwa że ślizg zjeżdżalni o długości 3m będzie bardziej nachylony i dzieci nie będą się zatrzymywaly ;)

Jeśli chodzi o domek to jeśli jest dla dzieci w wieku przedszkolnym to 160 cm wystarczy spokojnie.

Łączenie poziomych belek do słupów zrób żeby jedne lekko wchodziły w drugie (patrz fotka). Wystarczą choć by 2cm i już ciężar spoczywa na słupie a metalowe łączenia tylko przytrzymują.

Będzie poręcz?

A co z dachem? Jakie ma mieć nachylenie?

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2016, 07:14:38 am »
Może bez wcinania - wtedy kątownik + śruba .

Offline DMariusz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2016, 09:04:49 am »
konstrukcję zrobił bym inaczej ...
Jakaś sugestia co zmienić/poprawić w konstrukcji?

Jak Marcin powiedział zrób podłogę na 150cm.

140 cm widoczne na rysunku to wysokość 'minimalna', czyli prześwit od ziemi do dolnej belki. Do wysokości podłogi dochodzi jeszcze 20cm - belka 10x10 oraz 5x10, co powoduje że poziom podłogi zaczyna się na 160. Teraz nie wiem, czy pisząc o 150 radzicie obniżyć czy podwyższyć o 10cm :D

Pancerna konstrukcja ale za to długo postoi.
Chciałbym żeby z 10 lat przynajmniej wytrzymało... 15 byłoby jeszcze lepsze. Dzieci mam rozstrzelone od 0 do 9 lat :>

Będzie poręcz?

A co z dachem? Jakie ma mieć nachylenie?

Tak poręcz będzie, ale jak zacząłem zabawę ze Sketchupem to zrobiła się 4ta rano.... będzie poręcz, ścianka wspinaczkowa, drabinka i rura strażacka. Jeszcze nie ustalone co i gdzie.

No właśnie z dachem liczę na porady :D


Łączenie poziomych belek do słupów zrób żeby jedne lekko wchodziły w drugie (....)
Czy takie nacięcie - w najgorszym razie po 2 cm z każdej strony - nie osłabi za bardzo konstrukcji?

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2016, 10:41:13 am »
Przy zjeżdżalni 3 m wysokość od ziemi do góry podłogi powinna wynosić 150 cm - czyli musisz obniżyć .
Tylko piszę o zjeżdżalniach, które faktycznie mają 300 cm - niektóre są liczone od początku do końca w lini prostej- takie bierz (jeśli nie masz), a te "oszukane" liczą od początku po każdym załamaniu i faktycznie z 300 cm robi się 250 - 260 cm... a to spora róznica w tym przypadku.
jakby co, to moge dac namiar na moją hurtownię  :)

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2016, 10:58:30 am »
Chciałbym żeby z 10 lat przynajmniej wytrzymało... 15 byłoby jeszcze lepsze. Dzieci mam rozstrzelone od 0 do 9 lat
Więc i 10 to dużo. Widziałeś żeby 10 latek skakał po takim domku? ;D

Czy takie nacięcie - w najgorszym razie po 2 cm z każdej strony - nie osłabi za bardzo konstrukcji?
Wątpię, to tak jakby wpuścić gniazdo czopa miecza w słup.
Jak będę wieczorem w domu i uporam  się z walizkami to może uda mi się coś stworzyć w skeczapie.

A pytając o dach mam pytania czy dwu spadowy czy jedno. Czy ma wystawac nad taras czy nie...
Poręcze są ważne  i szczebelki dobrze jak będą pionowo bo dziecko nie będzie miało jak się wspinać.

Zjeżdżalnia 3m  to podłoga na 150cm
Zjeżdżalnie 2.5m  podłoga na 120cm.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2016, 11:01:05 am wysłana przez kozio »

Offline DMariusz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2016, 12:05:18 pm »
Więc i 10 to dużo. Widziałeś żeby 10 latek skakał po takim domku
No wlasnie mój 9-cio latek w wakacje szałas budował z gałęzi i mieli w nim oboje zabawę... więc liczę, że jeszcze ze 3-4 lata on też będzie miał niezłą zabawę z domku

Dach dwuspadowy, kryjący na pewno taras 'z przodu', przed wejściem. Zastanawiam się bardziej jaki kąt spadu dać. Wychodzi mi, że przy podstawie 1250 i 30 stopniach nachylenia wysokość domku wzrośnie o około 72 cm, czyli tragedii jeszcze nie ma, a 30 stopni wydaje się miłę dla oka. Z drugiej strony, jeśli będę chciał zadaszyć również boczny taras, to utrzymując spadek 30 stopni dach będzie pół metra niżej na końcu tarasu (zostanie ~1.3 m wysokości z brzegu). Też chyba tragedii nie ma, ale rozważam jeszcze zostawienie bocznego tarasu bez dachu - lepiej niech taras moknie niż szyć głowę rozwaloną w ferworze zabawy.

Dzięki za info o ślizgach. Będę musiał pomyśleć o obniżeniu podłogi w taki razie. Wówczas prześwit na wejściu do piaskownicy spadnie do 130cm. No ale w piaskownicy i tak się głównie siedzi ;)

@Marcin - namiar na hurtownie zawsze mile widziany, ale obawiam się że koszty transporu mogą wymusić zakup lokalnie.


Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2016, 13:02:39 pm »
Ale to sklep z alledrogo, tylko sprawdzony - ja stacjonarnie się zaopatruję.

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2016, 13:03:55 pm »
9-cio latek w wakacje szałas budował z gałęzi
I tak to jest...
W tym wieku się samemu robi bo tatusiowy domek już frajdy nie daje. Chyba że wysoko na drzewie.

Dach wystarczy 20-25 stopni.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2016, 13:05:52 pm wysłana przez kozio »

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:08:39 pm »
Zrobiłem dziś dla Cibie coś takiego, moze Co to w czymś pomoze...


i plik skeczapowy   https://3dwarehouse.sketchup.com/model.html?id=3e54f9db-a141-408f-a61d-ca615fe8cd69&uploadsuccess=1
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2016, 22:17:34 pm wysłana przez kozio »

Offline DMariusz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:15:53 pm »
Dzięki, daje do myślenia ten dach. W czym to rysowałes? Bo to chyba nie sketchup?

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:24:15 pm »
Dzięki, daje do myślenia ten dach. W czym to rysowałes? Bo to chyba nie sketchup?

Skeczap. w linku masz plik do zassania

kozio

  • Gość
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:42:25 pm »
A może domek w te stronę?

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Trochę większy domek dla dzieci
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 02, 2016, 05:05:49 am »
prościzna  ;)