Maj 03, 2024, 18:37:18 pm

Autor Wątek: Czy można położyć bejcę na impregnat?  (Przeczytany 7167 razy)

Offline MartinB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Czy można położyć bejcę na impregnat?
« dnia: Grudzień 06, 2019, 21:36:31 pm »
Czy można położyć bejcę na impregnat? To moje początki i w ramach nauki robię na prezent pod choinkę sporą donicę z drewna sosnowego jakie posiadam. Drewno trochę leżało na dworze i pomyślałem, że impregnat zrobi tu dobrą robotę bio bójczą. Donica będzie stała na dworze. Nie jestem pewny czy będzie pod dachem, czy bezpośrednio pod chmurką.

Wymyśliłem sobie, żeby "przyszłościowo" kupić więcej bezbarwnego impregnatu i bezbarwny olej do drewna, a kolor zmieniać w zależności od potrzeby za pomocą bejcy. Tylko, czy to się uda, czy też impregnat zbytnio pozatyka pory pod bejcę?

Offline MartinB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2019, 15:54:31 pm »
Tak teraz myślę, że może zmienię kolejność i najpierw na drewno oszlifowane papierem 120 położę bejcę wodną, na nią impregnat bezbarwny Altax Penetrin i na końcu "bezbarwny" olej. Czy taka kanapka ma sens? Będę wdzięczny jak ktoś napisze chociaż jakie ma przeczucie jeśli nie jest pewny.

Co do oleju to pomyślałem o tungowym i mam nadzieję, że trafię na taki co ma dużo oleju tungowego w oleju tungowym :). Waham się między olejem Atax do pary do impregnatu, olejem tungowym "czeskim" od Dixiestore, HartzLack i Borma Wachs. Czytałem trochę o olejach i tylko mi to namieszało w głowie. Wygląda to jak jedna wielka marketingowa otoczka i loteria typu "swoje trzeba wydać żeby się przekonać". Skłaniałbym się ku Borma Wachs, bo w tej całej loterii tańszych środków ten jest na rynek międzynarodowy. Przy okazji pytanie, czy szlifować między warstwami oleju, i jeśli tak to jaką gradacją?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2019, 16:04:44 pm »
Poczytałeś i teraz  dałeś dobrą kolejność nakładania warstw . Lekki szlif nie zaszkodzi

Offline MartinB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2019, 15:55:32 pm »
Tomekz, producenci mają inne zdanie na ten temat. Mam trochę informacji i może komuś się przyda ten mały research. Fajnie jakby się jeszcze ktoś dołączył do dyskusji.

Kontaktowałem się z Koopmans, Vidaron i Altax. Koopmans (impregnat techniczny) i Altax (impregnat gruntujący) odpisali, żeby impregnat dawać jako pierwszy. Koopmans napisał, że ich impregnat wręcz otwiera pory drewna. Vidaron odpisał żeby dawać na bejcę lakier i nie łączyć tych dwóch warstw z niczym innym. Napisał też żeby nie łączyć ich impregnatu (który z tego co sprawdzałem ma skład baardzo podobny do tego z Altaxa) z olejem. Altax radzi aby nie olejować po bejcowaniu bo bejce mają w składzie żywice i tworzą warstwę zamykającą pory. Znalazłem czyjąś wypowiedź, że po bejcy Vidaronu drewno prawie wcale nie przyjmowało oleju. W przeciwieństwie do Vidaronu, Altax odpisał, że na impregnat można kłaść olej (ale bez bejcy). Ogólnie, po googlowaniu widzę też, że bejca + olej to "śliski" temat.

Na początku "kariery" szukam solidnej i w miarę uniwersalnej kanapki - jednej na wykończenie olejowe a drugiej powłokowej, która po weryfikacji, że wszystko jest ok służyłyby później jako uniwersalna, solidna i sprawdzona "baza" z możliwością zmiany koloru pod większość prac, żeby już później nie tracić czasu na poszukiwanie chemii, a nie lubię się uczyć na błędach :) Widzę, że jest to ryzykowna zabawa dla początkujących i na początek zapewne łatwiej kupić jakiegoś gotowca typu wszystko w jednym, bo pomimo zapewne dużo gorszego efektu, to jest mniejsze ryzyko zepsucia.

Na ten moment skłaniam się ku dwóm opcjom.
1. Olej Tungowy Borma Wachs, a pod to impregnat koloryzujący. Dowiedziałem się, że w przeciwieństwie do bejcy - z impregnatem olej mógłby się zaprzyjaźnić. Tylko, że Altax, Vidaron i Koopmans mają tylko impregnaty bezbarwne, więc musiałbym się znowu pobawić w szukanie odpowiedniego impregnatu kolorowego. Mam też obawę, że taki impregnat zostawi taką samą warstwę jak bejca. Dowiedziałem się też, że bejce są na bazie pigmentu, przez co gorzej się przyjaźnią z olejem, a impregnaty na jakichś domieszkach metali, tylko czy w przypadku impregnatów nie tyczy się to tylko tych zielonych a pozostałe są na bazie pigmentów?
2. Lazura bezbarwna Borma Wachs Holzwachs Lasur i do tego osobno odlany brązowy pigment, tworzony indywidualnie przez jakieś laboratorium do tej lazury na potrzeby realizacji drewnianych firmy, która to sprzedaje. Tutaj chyba mógłbym pod spód zastosować impregnat Altax, a do tego wygląda na to, że również swobodnie korzystać z bejcy, tam, gdzie chciałbym inny kolor niż ten pigment. Także, jeśli się gdzieś nie pomyliłem to ta kanapka jest już gotowa.

Jestem bardzo ciekaw olejowania i oleju tungowego, pomimo, że ta druga opcja wydaje się łatwiejsza. Docelowo do kolejnych prac chciałbym mieć oba rozwiązania, ale teraz muszę wybrać jedno i wolałbym właśnie olej.

Będę wdzięczny jak ktoś coś sprostuje lub dopowie do tego mojego researchu. W szczególności brakuje mi informacji jaki produkt koloryzujący dać pod olej.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2019, 22:51:24 pm »
Mogę się dużo  nie mylić ,ale przepracowałem w stolarstwie tyle lat ,co Ty żyjesz na świecie ( tu nie mam zamiaru Cię obrazić ) :)
a więc
to co niżej napisałem ,to jest zgodne ze sztuką i nie będę więcej rozpisywał  ,bo w Twoich wypowiedziach jest dużo zawiłości i mylonych pojęć ,a wiedza oparta na wypowiedziach kogoś z działu producenta.

Życzę powodzenia w pracach . :)

Offline MartinB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 11, 2019, 00:12:49 am »
Dlatego nie napisałem, że się mylisz, bo tego nie wiem. Natomiast bardzo trzyma mi się kupy informacja, że bejca Vidarona się nie nadaje pod olej - komentarz osoby, która to przerabiała, odpowiedź producenta, gęstość bejcy wskazująca jakiś żywiczno-olejowy skład mogący zatkać pory dla oleju tungowego. Jesteś tu chyba jedyną osobą, która chociaż trochę się interesuje pomocą, za co serdeczne dzięki i prośba żebyś mi polecił w miarę niedrogą bejcę, która nie zatka drogi olejowi, a jednocześnie wytrzyma warunki zewnętrzne. Naprawdę szukam i szukam informacji, pomału się poddaję i... chyba kupię jakąś tanią lakierobejcę. Tutaj widzę, że nie jest to forum dla początkujących, a bardziej ukierunkowane żeby coś pokazać niż o coś zapytać. Trochę jakby ludzie bronili zdobytych zapewne jakimś kosztem informacji, jak przepisu na ciasto od babci. Sam starałem się dać coś merytorycznego i przekazałem pewne fakty, które udało mi się ustalić.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2019, 18:25:00 pm »
Martin B

Załagodziłeś sprawe  to Ci odpiszę :)

Dlaczego mylisz pojęcia ,jak i mylą je sprzedawcy ,a nawet co  wynika z twoich informacji  producenci.

Bejce

To nic innego jak różnego rodzaju barwniki,które dają sie rozpuścić w wodzie ,alkoholu i rozpuszczalnikach organicznych .
Czyli mieszaniny kwasów ,  zasad , metali itd.....
Sa też barwniki tłuszczowe których  wspólna cecha jest rozpuszczalność w woskach ,parafinie ,olejach ,terpentynie i innych rozpuszczalnikach organicznych ( i tu myślę ,że  to są właśnie te marketowe impregnaty koloryzujące - nie jestem chemikiem )
ale
zapamietaj
zasada jest że bejca ma wniknąć w surową powierzchnię drewna ,a dopiero na tak podbarwioną powierzchnię ida warstwy ochronne .
Dlatego drewna już barwionego i zaimpregnowanego nie mówimy ,że pobejcujemy na inny kolor , tylko możemy zmienić kolor praktycznie w tym samym odcieniu ,ale jedynie  na  ciemniejszy . No bo ma być widoczna  struktura drewna , a jeśli nie to stosujemy farby kryjące i wtedy jest możliwość zastosowania dowolnego koloru .

To tak w dużym skrócie

zastosuj bejce nitro np SOPURA
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2019, 18:28:09 pm wysłana przez tomekz »

Offline MartinB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czy można położyć bejcę na impregnat?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2019, 19:14:14 pm »
Łooo Paanie :) 50 zł za bejcę... Zamysł był, żeby do dobrych i sprawdzonych, bezbarwnych "kanapek" dokupywać tanie kolory w mniejszych ilościach :) Ale rzeczywiście, gdzieś coś czytałem, że polecana jest ta bejca. Widzę, że jest jeszcze jakiś Bartek tańszy i w mniejszej ilości na bazie nitro, ale na jakiś czas sobie daruję ten temat i teraz nie będę kupował. Na pewnej stronce w tematyce odnawiania starych mebli autorzy polecali bejce alkoholowe pod olej do zewnątrz. Pisałeś w innym wątku chwilę temu, że na meblach ogrodowych Ikea jest bejca akrylowa i olej przez nią nie wsiąknie, no i googlując też można dojść do wniosku, że olej i bejca to ryzykowne połączenie. Początkujący, bez dostępu do środków do testowania mogą mieć mętlik w głowie w tym temacie, także dzięki za trop żeby użyć bejcy nitro.

W końcu straciłem cierpliwość, idę na łatwiznę i kupię jednak lakierobejcę Altax, w wersji "elewacyjno-woskowej", głównie dlatego, że na ich filmiku promocyjnym z malowaniem budki odnalazłem na sośnie kolor (nazwali go "kasztan") dokładnie taki jaki chcę uzyskać i nie będę miał w tym temacie niespodzianki. Dosyć tanie to jest a przy okazji spokojnie mi zostanie na maźnięcie kobyłek, które będę niebawem robił. Do tego impregnat do pary od Altaxa. Zabawę w olej, bejcę i może pigmenty zostawiam na kiedy indziej, najlepiej do czegoś zadaszonego, nie prezentu, bez presji czasu i świąt. Z tego wątku nauczka jest taka, że niestety czasowo nie opłaca się za długo przekopywać za informacjami i trzeba chyba swoje wydać i samemu testować.