Maj 12, 2024, 00:46:24 am

Autor Wątek: Stół warsztatowy - kilka pytań  (Przeczytany 12299 razy)

akwa-stolarz

  • Gość
Stół warsztatowy - kilka pytań
« dnia: Lipiec 08, 2015, 14:41:28 pm »
Jeśli nie masz maszyn to zamów u pobliskiego stolarza kantowke bukowa strugana.  Potnij na długość i poklej we własnym zakresie. Będziesz miał satysfakcję z wykonanej pracy a za oszczędzone pieniądze zakup ściski do wykonania tej klejonki

wysłane przy użyciu tapatalk

Offline vojtek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2015, 15:31:55 pm »
dzięki za podpowiedź, myślę że spokojnie dałbym sobie z tym radę, niestety obdzwoniłem 6 tartaków w okolicy poznania i ... nigdzie nie ma drewna bukowego, a jak chciałbym kantówki dębowe to termin realizacji na kilka sztuk to początek września .. :)

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2015, 15:53:59 pm »
Nie dzwoń po tartakach tylko po okolicznych stolarniach prywatnych.

wysłane przy użyciu tapatalk


Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2015, 16:25:53 pm »
widziałeś stół robobczy Paula Sellersa dla początkujących? On zrobił z kantówek z marketu.
https://www.google.pl/search?q=paul+sellers+workbench&safe=off&espv=2&biw=1920&bih=1071&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6jGdVYnDO4HxmAWZoYOADA&ved=0CAYQ_AUoAQ&dpr=1
tutaj masz bloga, gdzie koleś robi ten stół, wszystko pokazane krok po kroku.
http://www.closegrain.com/2012/05/building-paul-sellers-workbench.html
Kantówki z castoramy w Poznaniu, przestrugane, 45x95 były za ok. 25zł za 2m.

artykuł P. Sellersa o robieniu blatu z sosny:
http://paulsellers.com/2012/06/perfect-pine-makes-perfect-benches/

inny stół z iglastych:
http://blog.lostartpress.com/2014/09/18/materials-tools-for-the-knockdown-nicholson-workbench/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2015, 16:29:33 pm wysłana przez sajo »

Offline Gal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2015, 17:59:18 pm »
Koledzy namawiają cię do zrobienia blatu samemu, ale nawet kupując ostruganą czterostronnie kantówkę, odpowiedz sobie na kilka pytań;
1. Czy masz odpowiednią ilość ścisków  (choć lepsza byłaby prasa) mocnych na tyle by skutecznie ścisnąć 14-18 kantówek bukowych 40-50mm grubości każda?
2. Czy masz odpowiednio dużą, płaską powierzchnię aby ustawić te ściski?
3. Czy masz odpowiedni strug i doświadczenie w planowaniu dużych powierzchni z twardego drewna za pomocą ręcznego struga?

Jeżeli na którekolwiek powyższe pytanie odpowiesz negatywnie, to moim zdaniem, rozsądniej jest kupić taki blat od producenta z doświadczeniem i odpowiednimi maszynami. Jak zrobisz podstawę, zamontujesz imadła i porobisz sensownie otwory na koniki to i tak będzie dużo doświadczeń.
Strugnica powinna być całkowicie płaska, a bez doświadczenia i narzędzi nie masz szans uzyskać takiego blatu. Nie chcę cię zniechęcać, ale to nie jest dobry projekt "na początek". ;)
Więc opcja nr 3.

Podstawa: drewniana jest "klasycznie", stalowa spawana (i najlepiej zabetonowana w podłodze i ścianie) - praktycznie. Strugnica nie powinna się ruszać. Jeżeli zrobisz ją na podstawie drewnianej - będzie się ruszać - mniej czy bardziej i to przeszkadza w pracy. Miałem i jedno i drugie rozwiązanie i stal w tym przypadku jest dużo lepsza (zabetonowana). Poza tym, masz pustą przestrzeń pod stołem do zagospodarowania (stal nie wymaga tylu "przewiązań").
Zarabiam gdzie indziej.

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:22:31 pm »
Gal. Klejonki można zrobić w dwóch etapach. Poszczególne elementy połączyć ze soba na kołki lub pióro wpust więc i planowania będzie mniej. Pozatym jeśli kolega chce się zabrać za stolarkę to na czym ma praktykować jak nie na swoich meblach? Co z tego, że kupi gotowy stół jak nie będzie umiał połączyć ze sobą dwóch kawałków drewna?

wysłane przy użyciu tapatalk


Offline vojtek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:45:02 pm »
Wiecie co, chyba spróbuje sam to zrobić. zajmie mi to trochę więcej czasu ale to nie problem, a jak sie nie uda to zawsze moge blat kupic..
poszukam jakiegoś ciekawej inspiracji w internecie i spróbuje podejść do tematu.

Jakie inne drewno polecacie poza Bukiem na taki stół ? dąb i jesion?

Jeśli chodzi o narzędzia to nawet nie wygląda tak źle.
Chciałbym wykonać stół w 2 kawałkach 1400x400mm i zmontować je z przerwą między nimi na ew tradycyjne ściski stolarskie. Jeśli chodzi o klejenie, to właśnie miałem taki plan, że najpierw powiercę otwory na kołki i całość będę montować razem na klej.
na 1400 mm planuje wykorzystać 5 ścisków stolarskich. Jeśli uważacie że to mało, to mam jeszcze trochę gwintów, którymi mogę skręcić całość dla pewności.
Długi hebel do strugania większych powierzchni też się znajdzie ;) po dziadku, ale całkiem sprawny.

Jeśli chodzi o powierzchnie płaską to niestety jest problem go nie dysponuje takim dużym stołem, ale mam metalowe koziołki i płytę wiórową 25mm i chciałem na tym to posklejać

pozdrawiam

kozio

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:47:04 pm »
Ja bym wolał chyba dąb, raczej robiłbym sam i to z drewna bo na czym się w końcu mamy nauczyć...

Offline Gal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:51:50 pm »
Można zrobić w dwóch etapach i połączyć na felc i pióro czy jakikolwiek inny system, ale nadal
- trzeba mieć mocne ściski (nawet 35 cm klejonki z bukowej 50' to nie żarty)
- trzeba mieć bardzo płaską powierzchnię o odpowiednich wymiarach aby to wyszło płasko
- trzeba naprawdę umieć posługiwać się strugiem, a obawiam się, kolega może nie mieć  w tym doświadczenia
Dlatego, z czystego pragmatyzmu mu poradziłem, żeby blat stołu zamówił u stolarza, a resztę zrobił sam. Jak nabierze trochę doświadczenia w posługiwaniu się narzędziami i będzie miał nieco więcej samych narzędzi, to sobie zrobi inny stół - francuski, niemiecki czy jaki tam chce, ale równy blat pierwszego stołu pomoże mu nieco w nabyciu doświadczenia.

Jak miałem 5 lat, to pod choinkę dostałem łyżwy - takie "przykręcane". One ciągle spadały mi z butów i doprowadzały do wściekłości. Ojciec, widząc co się dzieje, kupił mi hokejówki i nagle jazda na łyżwach stała się bajką ;D.
Zrobienie dobrego blatu strugnicy za pomocą prymitywnych narzędzi to praca dla profesjonalisty, a nie dla "newbie". Na filmikach z youtube wszystko wygląda ślicznie, łatwo i w zasadzie "każdy tak może". Tylko to nie jest prawda. Niech zacznie od otworów (sensownie i równo), montażu imadeł (wiele do przemyślenia) i podstawy, a później na dobrym stole ćwiczy resztę.
I powiedz; ile on z tych 388 zł. oszczędzi robiąc samemu ten blat..?

BTW; MDF i blaty kuchenne to nie jest dobry pomysł. Już lepiej sosna, ale buk najlepiej.
Zarabiam gdzie indziej.

Offline Gal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:55:59 pm »
Jakie inne drewno polecacie poza Bukiem na taki stół ? dąb i jesion?
Wszystko jedno - buk, dąb, jesion. Jesion najgorszy do szlifowania, buk najbardziej "kręci". Ale jak wszystkie suche, to wszystko jedno. Wziąć najtańsze, czyli buk.
na 1400 mm planuje wykorzystać 5 ścisków stolarskich.
Na 50 mm kantówkę bukową? Nie, z całą pewnością nie wystarczy - będą szpary. Można zaszpachlować - jasne. ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2015, 19:01:17 pm wysłana przez Gal »
Zarabiam gdzie indziej.

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 08, 2015, 19:34:43 pm »
Podsumowanie mojej, bardzo prymitywnej strugnicy (1500x600):
- konstrukcja nośna (nogi, poprzeczki itp) - drewno konstrukcyjne/świerk - ok. 150 zł
- blat (buk parzony - deski nieobrzynane, po ostruganiu 5 cm grubości) - ok.170 zł
- wstępne zwymiarowanie i ostruganie w "stolarni" przy składzie tarcicy - ok. 150 zł
- osprzęt (imadło, imaki i inne duperelki) - pewnie jakiś 1000 zł ;-)
Gdybym podliczył narzędzia jakie kupiłem specjalnie na okazję budowania strugnicy, np. długie ściski, strugi, dłuta to - gubię już rachubę - pewnie pójdzie w tysiące ;-)
Tak więc - Panie i Panowie - wychodzi na to, że żadne HOBBY się NIE OPŁACA. Bo hobby jest dla przyjemności. Teraz wiem, dla czego Sjobergs MUSI kosztować. A moja strugnica? Już planuję następną, lepszą.

Pozdrawiam

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 08, 2015, 20:45:57 pm »
  Witam .
    Nie zgadzam się z powyższą logiką .
Robiąc własną strugnicę ,bardzo się wiele nauczysz ,narzędzia ,które zakupisz
pozostaną Ci na wiele lat .
 Przy strugnicy będziesz spędzał wiele godzin i to będzie Twoje ! dzieło ,satysfakcja
ogromna . Czy widziałeś skandynawskie strugnice na ,,żywo". Moim skromnym zdaniem
 byle co za wielkie pieniądze . Moją wykonałem całkowicie samodzielnie ,imaki też i
za każdym razem jak przy niej pracuje to rozpiera mnie duma !!.
 Pozdrawiam.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 08, 2015, 21:28:20 pm »
, stalowa spawana (i najlepiej zabetonowana w podłodze i ścianie) - praktycznie.

Może tak , ale ze stolarstwem ma to mało wspólnego .
Porządna strugnica jako wolnostojąca to jest to co potrzeba przy pracy w drewnie i w cale się nie  chwieje.

Wszystko jedno - buk, dąb, jesion. Jesion najgorszy do szlifowania, buk najbardziej "kręci". Ale jak wszystkie suche, to wszystko jedno

Kolego jesteś w nieświadomości - jakie drewno , to nie jest  wszystko jedno.

A dlaczego przy spasowaniu  właściwym i odpowiednim  klejeniu nie starczy 5 ścisków co 35 cm by pokleić   blat?. Dlaczego twierdzisz że będą szpary ?



Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2015, 21:46:42 pm »
a jak by się spisywało takie coś:

http://allegro.pl/stol-stolarski-warsztatowy-majsterkowicza-2-imadla-i5507577916.html

ewentualnie ten wygląda porządniej:

http://allegro.pl/stol-stolarski-warsztatowy-drewniany-producent-1-i5523808535.html
ten drugi jest od producenta co ma jeszcze kilka innych różniących się szufladami/szafkami

Offline hobbysta

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 19, 2015, 10:38:22 am »
Cześć. ..
Dlaczego większość Strugnica gotowych jest z buka? Czy z dębu Strugnica będzie gorsza?