Maj 13, 2024, 16:10:46 pm

Autor Wątek: Szafka na zegar  (Przeczytany 2732 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Szafka na zegar
« dnia: Maj 14, 2013, 20:51:39 pm »
Witajcie
Jakiś czas temu wykonałem nową obudowę do zegara wiszącego. Zegar jest stary ( ok 120 -130 lat ) ale nie zabytkowy - był w jednej rodzinie od pokoleń, z czego ostatnie kilkadziesiąt leżał zepsuty na strychu. Obudowa zdekompletowana, bez korony, brody i listew, do tego mocno napoczęta przez "lokatorów" co widać na zdjęciach. Wykonałem nową szafkę z jesionu, tylko przypominającą starą, zegar powędrował do zegarmistrza. Zegarmistrz kręcił nosem kiedy przyszło mu zamontować zegar do nowej szafki, twierdził, że powinna być kupiona na starociach.
Jak myślicie, czy zegar nie będący zabytkiem możne mieć nową szafkę? Rodzinie podoba się nowa.

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Szafka na zegar
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2013, 11:14:51 am »
Bezbłędne wykonanie. Jedno pytanie tylko. W oryginale za wahadłem widnieje jakaś biała (przeżółkła) plakietka, natomiast w nowej wersji jej nie widać. Czyżby została pominięta?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szafka na zegar
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2013, 11:58:44 am »
Do Szczepana
Wydaje mi się, że plakietka służyła do kalibracji wahadła ale nie jestem pewien. Na bardzo cienkiej blaszce był naklejony papier ze znakami.
Przy próbie demontażu (przybita maleńkimi gwoździkami) po prostu rozpadła się. Pewnie powinienem ją odtworzyć ale wyleciało mi to z głowy. Dorobię i uzupełnię.

Offline _Kamil_

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Szafka na zegar
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2013, 18:40:53 pm »
Doskonałe wykonanie. Ja z faktu małych umiejętności stolarskich bawiłbym się pewnie w konserwację, "lokatorom" pewnie by się to nie spodobało  ;D

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szafka na zegar
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2013, 18:58:46 pm »
Dziękuję za uznanie, cieszy tym bardziej, że od fachowca od renowacji starych mebli.
Gratulacje za renowację szkatułki.

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Szafka na zegar
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2013, 00:00:42 am »
Naprawde piekna sprawa. Przypomina mi zegar mojego pradziadka ktory wisial u mojej babci :)