Maj 04, 2024, 07:55:56 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - molu

Strony: [1] 2
1
Hyde Park Domidrewno / wykonanie cienkich listewek.
« dnia: Maj 19, 2016, 22:59:51 pm »
Potrzebuje pomysłu na zrobienie listewek klonowych o przekroju 3.2x4mm. Długość docelowa to kilka cm, ale nie ma problemu żeby wstępnie miały 20/30/40 cm.
Zrobiłem tak: z deski o szerokości 10 cm taśmówką odcinałem plasterki, które na walcowej szlifowałem do grubości 4mm. Następnie piła stołowa z sankami diy i próba odcięcia listewki o szer 3.2mm. Tutaj klapa.. Materiał z którego odcinam ma prawie perfekt krawędź, a listewka jest poszarpana. Podejrzewam, ze to może być spowodowane brakiem docisku po odcinanej stronie.
Liczyłem na to, że po cięciu na stołowej nie trzeba będzie nic szlifować, itp. Chciałem uniknąć odcinania kulfonów cieniutkich na taśmówce i szlifowania listewek do finalnych wymiarów. Niestety moja piła taśmowa nie pozwala na precyzyjne odcinanie z przykładnicą.
Jakieś pomysły?

T.

2
Pilarki / Wymiana opon w taśmówce
« dnia: Maj 11, 2016, 11:27:04 am »
Czy robił ktoś podmiankę opon w pile taśmowej? A konkretnie chodzi mi o opony przez wiele osób chwalone i polecane - uretanowe. Na ebay sporo tego jest. Zastanawiam się czy warto -na forach jest wiele pochlebnych opinii. Nie mam tylko pewności co do rozmiaru. Wiem, że muszą być o mniejszej średnicy niż koła w pile. Montaż bez kleju, po wcześniejszym podgrzaniu we wrzątku, a później naciąganie na koła. Tylko tutaj właśnie zagwózdka.. o ile mniejsze, jak mocno się naciągają..? Koła 305mm (12"). W jednym miejscu ktoś pisał, że opona mniejsza o 1/8", w innym, ze 2"...
Dodatkowo, na większości zdjęć widzę, że koła mają kołnierze na krawędziach, czyli co by się nie działo to opona nie spadnie. a u mnie jest płasko. Koło na obwodzie też mam płaskie.

T.


3
SAM'y / Szlifierka walcowa
« dnia: Styczeń 10, 2016, 22:26:57 pm »
Niedawno skończyłem prace na szlifierką walcową. Konstrukcja z kantówki 45x90 (albo jakoś tak). Może nie jest piękna i kilka rzeczy powinno się wykonać inaczej, ale spełnia swoje funkcje i działa, a chyba o to chodzi.
Szerokość walca to 470mm, średnica 125mm, silnik jednofazowy, 1.1 kW.
Walec wykonałem z mdf. Lepszy byłby sklejkowy, ale mdfu miałem zapas, który leżał i się prosił o wykorzystanie. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady - pękanie kółek już po sklejeniu. Na razie to nie problem, pękły tylko trzy, szczelina pomiędzy nimi pomijalna. Jak się okaże, że jest coraz gorzej to albo zrobię nowe kółka (sklejka) albo pomyślę nad wykonaniem walca z rury aluminiowej. Kółka zrobiłem na frezarce - szablon sklejkowy wykonany przy jakiejś okazji na cnc, więc nie było problemu, że kółka o różnej średnicy, itp.. od razu świetnie spasowane z wałkiem. Wałek o średnicy 30mm więc nie ma  mowy o wyginaniu się. Całość wyszła równo, niewiele do planowania. Po uruchomieniu maszyny wystarczyło wjechać z kawałkiem płaskiego mdfu z naklejonym papierem ściernym i w ten sposób wyrównać wałek do blatu. Potem tylko sprawdzenie średnicy na końcach, korekta wysokości stołu, ponowne szlifowanie i walec równiutki.
Pierwotnie chciałem zrobić posuw materiału mechaniczny, ale okazało się, że z ręki idzie całkiem nieźle. Nie ma nierówności poprzecznych. Posuw ręczny też trochę z lenistwa - musiałbym zmodyfikować mechanizm podnoszenia blatu. O nim też słów kilka - nie chciałem jednej, centralnej śruby w pionie podnoszącej blat (niestabilne podparcie). Zrobiłem tak, że do blatu, od spodu, zamocowane są nieruchome kliny, a pod nimi jest wózek napędzany śrubą. Ruch poziomy wózka przekłada się na punkt podparcia klinów i zmianę wysokości blatu. Maksymalna wysokość szlifowania - ok 10 cm, min to ok 6mm. Jak bym chciał cieńsze szlifować to trzeba przymocować do jakiegoś podkładu. Blat to trzy warstwy mdf o łącznej grubości 46mm. Mocowanie do ramy przy pomocy łożysk w oprawach i podpór do prowadnic cnc. Dodatkowo dorobiłem blokady po bokach blatu - po ustawieniu grubości szlifowania dokręcam gały. Ani drgnie....  Papier blokowany na końcach walca, nie ma rzepa. Nawinięcie we właściwą stronę wystarcza - następuje zaciskanie się papieru na walcu. Przy walcu 47x12,5 potrzeba ok 240 cm papieru o szerokości 10 cm.
Zamocowałem kółeczka pod nogami, ale takie  średniej jakości - hamulce trzymają na słowo honoru.. jak bym ustawił na grube zbieranie i porządnie się zaparł pchając materiał to przesuwam maszynę na tych kółkach. Trzeba by wymienić albo blokować w inny sposób. Chociaż kółka to głownie ze względu na przemieszczanie po warsztacie, bo nie ma stałego miejsca postoju.

Kilka fotek konstrukcji.








Sapeli po szlifowaniu 80tką.




T.

4
Literatura / Czasopisma o tematyce stolarkiej i nie tylko.
« dnia: Listopad 26, 2015, 17:36:46 pm »
W serwisie ISSUU można znaleźć mnóstwo interesujących czasopism o tematyce stolarskiej, maszynowej itp. Widziałem, że jest sporo numerów Shopnotes (masa ciekawych projektów), American Woodworker, książki o frezowaniu , itd. Polecam szukać po tytułach czasopism oraz woodworking, woodworker, routing.

T.

5
Hyde Park Domidrewno / kerfing - wyginanie mdf, sklejki.
« dnia: Listopad 15, 2015, 19:15:01 pm »
Witam

Potrzebuję wygiąć  (180 stopni) mdf 6mm lub sklejkę 6mm na dość niewielkim promieniu - 160mm. Myślałem, że to dość prosta operacja - przy pomocy frezarki zrobiłem kerfing (nie wiem jak się po naszemu to nazywa, chodzi o serię rowków) głęboki na 4mm, odstępy pomiędzy rowkami 4mm. Niestety, pomimo delikatnego i powolnego wyginania, w pewnym momencie płyta mdf się złamała. Może powinienem zrobić głębsze rowki, np na 5 mm, ewentualnie szersze.. nie wiem. Zastanawiam się nad powtórzeniem całej operacji w sklejce 6mm, ale mam obawy, że też pęknie. Chociaż sklejkę mogę zamoczyć przed wyginaniem, powinno trochę pomóc. Wiem, że takie rzeczy się robi, zatem gdzieś popełniam błąd... ten patent jest często stosowany np przy budowie kolumn głośnikowych, mebli..
Jakieś porady, sugestie?

T.

6
Strugi / Noże do strugów - Stanley
« dnia: Październik 15, 2015, 20:36:03 pm »
Czy ma ktoś doświadczenia z nożami Stanleya dostępnymi na allegro albo w marketach? Chciałem w mojej 7mce (Silverline więc szału nie ma) wymienić oryginalny nóż na coś innego. Potrzebuję 60 mm szerokości, a tak się składa, że Stanley ma takie ostrze.

T.

7
Trasowanie / Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« dnia: Wrzesień 24, 2015, 13:27:10 pm »
Posiadam wilgotnościomierz EM4808. Mam go ok 2-3 lata. Od pewnego czasu, po włączeniu, zamiast wartości 00% pokazuje np 10%.. czasem 8%. Spotkał się ktoś z podobnym zachowaniem?
Nie wiem czy wyzionął ducha, czy to kwestia regulacji. Bateria nówka. Wygląda tak


T.

8
Trasowanie / Tani przymiar precyzyjny, gdzie?
« dnia: Wrzesień 21, 2015, 11:00:11 am »
Poszukuję przystępnej cenowo listwy / przymiaru precyzyjnego o długości 50cm. Nie musi mieć podziałki (linijki). Ważne by jedna krawędź była z fazą. Może być aluminiowy, stalowy..
Coś jak na zdjęciu poniżej



T.

9
Strugarki / Noże do strugarki - 153x17x3, gdzie?
« dnia: Sierpień 28, 2015, 13:53:53 pm »
Poszukuję noży o wymiarach 153x17x3mm. Temat już był kiedyś poruszany tutaj. Niestety produkt zniknął z oferty uni-max, w necie też krucho. W US sporo ofert, niestety bez otworów. Niby  można próbować usunąć bolce, które wchodzą w otwory, ale to ostateczna ostateczność...

T

10
Hyde Park Domidrewno / Usługi stolarskie... w zaniku?
« dnia: Lipiec 30, 2015, 17:13:56 pm »
Potrzebuję rozciąć na taśmówce trochę desek klonowych. Moja piła jest za słaba i ma za niski prześwit (mam 16cm, a potrzebuje powyżej 20cm) Obdzwoniłem dzisiaj kilkanaście firm w Krakowie - takich, które w opisie mają "usługi stolarskie" typu cięcie, struganie, itp.. Żadna firma się nie podejmie. Większość bez taśmówki. Jeżeli jest na wyposażeniu to rzadko używana, nienaostrzona taśma, nie chcą ryzykować. Jak wygląda sytuacja u was w okolicy? Wygląda na to, że stolarz to teraz głównie płyty meblowe i schody obrabia.  Trzeba rozszerzyć zakres poszukiwań albo kupić piłę na jedno rozcinanie..

T.

11
Frezarki / Krótki frez z łożyskiem górnym poszukiwany
« dnia: Lipiec 08, 2015, 19:54:55 pm »
Witam

Czy ktoś orientuje się gdzie w PL zakupie frez jak na zdjęciu poniżej? Średnica chyba 12mm, długość części tnącej - ok 7mm.
Szukam po necie i w PL nie widzę.. znajduję takie o długości ostrzy ok 15-20mm. Można kupić w US, ale z przesyłką wychodzi powyżej 50$.



Pytanko jeszcze jedno... chyba głównie do warszawiaków. Znajomy wspominał, że kupił ten frez w Wawie, ale nie pamięta producenta, ani nazwy sklepu. Tylko przybliżoną lokalizację sklepu mam. W googlach nic nie mogę wyszukać. Kojarzycie może jakiś sklep narzędziowy/elektronarzędziowy lub podobny w okolicy Bjałowiejskiej/Górczewskiej? Link do mapy

T.

12
Środki sztuczne - lakiery / lakier nitrocelulozowy - który żółknie od UV?
« dnia: Czerwiec 16, 2015, 13:59:55 pm »
bry.

Poszukuje bezbarwnego lakieru nitro, który szybko żółknie pod wpływem uv.. wiem, że to zwykle jest wadą, ale może macie doświadczenia w tym temacie i przytrafiło się wam, że powłoka zaczęła szybko zmieniać kolor... Ogólnie wyboru dużego nie ma jeżeli chodzi o lakiery nitro, a nie chcę kupować wszystkich po kolei do testów :)

T.

13
Frezarki / uchwyt przedłużający do frezarki. bicie.
« dnia: Maj 06, 2015, 21:19:04 pm »

Po zamocowaniu frezarki do stolika brakuje mi czasem kilku cm wysięgu freza. Aby poradzić sobie z tym problemem zakupiłem uchwyt przedłużający cmt. Frezarka bez szału, macallister, z casto. Się niestety okazało, że raczej frezarka nie polubiła się z tym przedłużaczem lub odwrotnie.. pojawiło się bicie, widoczne i wyczuwalne w łapie. W pierwszej chwili myślałem, ze może z uchwytem przedłużającym jest coś nieteges. Wybrałem się do sklepu, gdzie na miejscu założono uchwyt do dwóch różnych frezarek cmt. Wszystko ok. Wygląda na to, że luzy na wirniku, które przy "normalnym"  używaniu frezów są niezauważalne i nie przeszkadzają, powodują niezłe bicie po zamocowaniu freza w  przedłużce.   Ten uchwyt ma sporą masę i średnice części mocującej frezy (pierścień zaciskowy na klucz 27) i to zapewne nie pomaga...
Informacyjnie piszę o tym,  dla potencjalnych chętnych do zakupu przedłużki. Warto sprawdzić czy frezarka nie ma luzów.

No i dylemat.. kupić porządną frezarkę... pozbyć się przedłużki.. próbować z wymiana łożysk?

T.

14
Strugarki / strugarko grubościówka, jak zwykle dylematy.
« dnia: Kwiecień 21, 2015, 14:22:21 pm »
Witam

Mamy wątek o budżetowych maszynach, brakuje mi jednak informacji na temat maszyn z kolejnej półki -  jeszcze nie pro, ale już nie klasy marketowej.
Zniechęcony doświadczeniami z maszynami w okolicy 1000 zł zarzuciłem haczyk na sprzęt w okolicy 2000 zł. Tutaj wyboru nie ma w zasadzie  i jak się okazało jakość nie wzrasta proporcjonalnie z ceną. Rozmiar może i owszem.  Rozglądałem się za wersjami na 220V, nówkami.
Zacząłem przeglądać oferty z przedziału 3000 - 4500 zł. Szału też nie ma ale liczę, że podzielicie się swoim doświadczeniem.
Poniżej zamieszczam krótki przegląd  oferty nowych strugarko grubościówek (z jednym wyjątkiem), która jest aktualnie do wyszukania na aukcjach.

1. W okolicy 3000 zł jest Berbardo PT260. W kilku detalach przypomina zippera hb305 (np. mocowanie stołów, odciąg wiórów, przykładnica). Jest podobna do niej PT250, ale niestety odpada ze względu na 400V.
2. 3600 zł - Holzman HOB 260.  Jak dla mnie minusem jest waga - 150 kg (zwykle duża waga strugarki jest zaletą, ale dla mnie mobilność, nawet ograniczona, ma znaczenie).
3. W cenie ok  4000 zł Luna BPT 260. Ta sama linia co Metabo HC260 (czyli kiedyś Elektra Beckum).
4. Metabo HC260  kosztuje ok 4600 zł. Podoba mi się to, że są w to w miarę małe maszyny, prawdopodobnie z serwisem i częściami nie ma problemu.

Na co się decydować przy założeniu, że z bólem portfela można wysupłać 4000? Czy przejść na chińskie zupki i dozbierać do 4600? :) Metabo/luna czy tańsze, większe Bernardo/Holzman?
Potrzebuje maszyny do hobbystycznych zastosowań, ale zależy mi na płaskich blatach, bezproblemowej regulacji i obsłudze.
Maszyny, które wymieniłem to połączenie strugarki i grubościówki. Na koniec tylko strugarka - Bernardo SP 200. Długa  i ciężka. Fajny sprzęt, ale długość stołów raczej go wyklucza.
A może macie inne propozycje pasujące do założeń (nowa, 220V, nie waży pół tony i cena do 4000/4500)?

T.


15
Kupię / Kupię kantówkę 40x60mm/50x70mm, Kraków
« dnia: Marzec 24, 2015, 13:16:07 pm »
Zakupię 10 mb kantówki 40x60mm lub 50x70mm. Ważne by była sezonowana i nie przypominała śmigła (jak marketowa). Może ktoś ma do sprzedania albo podrzuci namiary gdzie można zakupić w sensownej cenie.  Lokalizacja - Kraków.

T.

Strony: [1] 2