Kwiecień 16, 2024, 20:19:56 pm

Autor Wątek: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą  (Przeczytany 5457 razy)

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« dnia: Lipiec 23, 2019, 18:49:08 pm »
Projekt kuchni
Witam, jako że niedługo ma odebrać klucze do mieszkania, przygotowuję projekt kuchni który chciałbym sam wykonać. Będzie to mój pierwszy taki projekt, dlatego chciałbym się solidnie przygotować do tematu i zaplanować jak najwięcej rzeczy. Całość ma się składać z zabudowy narożnej między 2 ścianami, oraz wyspy połączonej ze stołem jadalnianym - ze względu na metraż kuchni z salonem trzeba było zrezygnować z wyspy lub stołu lub połączyć jedno z drugim :)

Założenia projektowe:
- Wysokość blatu oraz wyspy: ok 95cm, oboje z żoną jesteśmy wysocy i stwierdziliśmy że 88cm, które obecnie używamy to trochę za mało.
- Materiał na korpusy: płyta wiórowa 18mm skręcana na konfirmaty
- Wysokość korpusów dolnych: 720mm - tego nie jestem pewien - przy takiej wysokości korpusu i blatów na 95cm cokół wychodzi bardzo wysoki :/
- Głębokość korpusów - standardowe 560mm, muszę tylko przemyśleć czy HDF na plecki będzie na wręgi czy po prostu przymocowany z tyłu korpusów
- Korpusy szafek górnych (płytkich): głębokość 300mm, wysokość: 572mm
- Korpusy szafek na samej górze (głębokich): głębokość 560, wysokość: 400mm
- Szerokość zewnętrzna słupka narożnego - 1050mm - na dole chce dać jakiś magic corner czy coś a pozostała część będzie po prostu na rzadko używane rzeczy
- Fronty: w większości lakierowany mdf, częściowo z klejonki dębowej
- Blaty: Blat kuchenny oraz stół przy wyspie ma być z klejonki dębowej, natomiast blat na wyspie - jeszcze nie wiadomo, prawdopodobnie marmur, granit, lub cokolwiek innego się nadaję (muszę doczytać)
- Wykończenie dębu - jeszcze nie wiadomo, żonie się podoba lekko przyciemniony dąb więc będziemy testować barwy, a co do samego środka do wykończenia - muszę się dokształcić

Zakres prac:
Wszystkie formatki oraz fronty będę zamawiał (jeszcze nie wiem gdzie, gdzieś w małopolskim), natomiast elementy drewniane typu klejonki na blaty, fronty, szafki i stół mam zamiar wykonać sam. Jest to o tyle trudne, że klejonki też nigdy w życiu nie robiłem ;P (zaopatrzyłem się we wszystkie niezbędne sprzęty albo tak mi się wydaje - wyjdzie w praniu)

Jako że to mój pierwszy poważniejszy projekt, to mam kilka pytań:
1. Jaka powinna być odpowiednia przestrzeń między korpusami a ścianę? Czy 1cm wystarczy?
2. Czy korpusy wysokości 720mm będą odpowiednie pod blat na wysokości 950mm? Przy takich założeniach wysokość cokołu to ponad 19cm, wydaje się dużo. Przy zmianie wysokości korpusu całe obliczenia donośnie szuflad i standardowych wymiarów frontów się krzaczą… btw. z wymiarami frontów wzorowałem się tym:
https://iform.com.pl/sklep/content/105-opis-szafek-kuchennych
3. Zastanawiam się czy części frontów które mają być dębowe nie wykonać oklejonych fornirem dębowym - bardzo się będzie różnić od batu klejonego z litego dębu?
4. Jako uzupełnienie wolnej przestrzeni zamierzam wykonać otwartą szafkę na wina. Jakiś pomysł jak mogę wypełnić wolną przestrzeń w górnych szafkach? Wg planu będzie to ok. 17cm, ale wiadomo, w praktyce może się to okazać +/- 8cm

Jest pewnie wiele istotnych rzeczy które pomijam, ale lepiej mi wszystko zobrazować na zdjęciach projektu oraz na samym projekcie. Jako że jest to pierwszy poważny projekt oraz mam nieduże doświadczenie, wiem że jest mnóstwo rzeczy które mogę zepsuć, dlatego proszę o rady i opinie. Oczywiście postaram się udostępniać wszystkie zdjęcia z realizacji - może przydadzą się też innym

Z góry dziękuję za pomoc :)








         

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2019, 19:39:21 pm »
Witam.
Pierwsza rzecz jaka mi się w oczy rzuca to zlew. Zamień szafkę zeczlewem ze zmywarką. Inaczej będzie ciasno.
Jeśli drzwiczki będziesz robił na wymiar to przy takiej wysokości blatów zwiększ wysokość drzwiczek. Odległość 1cm od scuany do pleców szafek jest dobra o ile nie masz tam rur. Jesli masz rury to zrób wiekszy odstęp aby je schować za plecami.

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2019, 20:44:30 pm »
no tak, słuszna uwaga, sporo czasu poświęciłem na wałkowanie ustawienia, a taka oczywista rzecz mi umknęła  ::) raczej nie będę chciał zmieniać ustawienia bo nie chcę mieć zlewu obok płyty. Samo obrócenie zlewozmywaka żeby ociekacz był po lewej stronie powinno wystarczyć - odległość brzegu miski zlewu od ściany zwiększy się z 22cm do 44cm.
Co do odległości korpusów od ściany, nie będę miał żadnych rur poza odpływami i przyłączeniami wod-kan.
Jeśli zwiększam wysokość korpusów dolnych to sugerować się jakimiś standardami? Czy po prostu jak mi pasuje

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2019, 21:18:15 pm »
Jak robisz drzwiczki na wymiar to jak ci pasuje. Jeśli chcesz kupić to musisz te szafki zrobić podcwymiar drzwiczek.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2019, 09:53:12 am »
Zastanów się czy wąskich półek koło zlewu nie zamienić na cargo. Z takich półek ciężko coś wyciągnąć jeśli jest głębiej. Dostęp masz tylko do "pierwszego rzędu".

Offline lionek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2019, 10:36:00 am »
Jeśli masz zmywarkę, to zastanow sie czy potrzebny ci ociekacz. Ja zanim zakupilem zmywarkę z niego korzystalem, po zakupie wywaliłem ociekacz i wstawiłem normalne półki, bo i tak ociekacz służył jako zwykla szafka

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2019, 23:17:50 pm »
Dzięki za pomoc i rady  :)
Lirorobert, fronty raczej na pewno będą na wymiar, dlatego zwiększę wysokość korpusów na 80cm, wtedy cokół będzie miał wysokość ok. 11cm - wydaje mi się że będzie ok
zarekl słusznie, cargo lepiej się pewnie sprawdzi zamiast półek "na wino" przy ścianie. Początkowo ta półka miała być jako element ozdobny i rozbicie jednolitej bryły, ale w miejscu w którym jest, itak się chowa za wyspą
lionek no właśnie zastanawiam się nad tym, z jednej strony faktycznie można by zagospodarować miejsce zamiast ociekacza, a z drugiej strony szafek mi nie brakuje bo mam jeszcze wyspę, a na ociekaczu zawsze można położyć ręcznie umyty garnek czy patelnię  ::)

Offline lionek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2019, 07:14:12 am »
"lionek no właśnie zastanawiam się nad tym, z jednej strony faktycznie można by zagospodarować miejsce zamiast ociekacza, a z drugiej strony szafek mi nie brakuje bo mam jeszcze wyspę, a na ociekaczu zawsze można położyć ręcznie umyty garnek czy patelnię  ::)"

Też tak mówiłem: "Mamy dużo szafek pod blatem, mało gratów i tyyyyle szafek wiszacych", a z czasem część rzeczy wyjechała na góry szafek wiszacych, a rzeczy z ktorych korzystam raz od wielkiego dzwonu sa w szafkach w piwnicy. Odnośnie tych patelek i garnków to żeby nie poobijac zlewu kup matę z mikrofibry i odkladaj na ociekacz zlewozmywaka.

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2019, 23:55:44 pm »
mała aktualizacja - drewno na klejonki dębowe zostało oddane do suszenia, dlatego we wrześniu zabieram się za wszelkie klejonki. Plan jest taki żeby pokleić blaty i fronty przed jakimikolwiek pracami żeby później mieć jedną rzecz mniej na głowie. Pojawiły się też zmiany w projekcie - zdecydowaliśmy z żoną że słupek narożny będzie niepraktyczny i powinniśmy raczej jakoś zagospodarować to miejsce. Dlatego prawdopodobnie powstanie tam wnęka, na położenie ekspresu do kawy, czajnika, robota kuchennego czy czegokolwiek innego. Zwiększa się też długość blatu roboczego, dlatego będę musiał pokleić blaty po długości. Początkowo długość blatu miała być ok 260cm, dlatego najdłuższe dechy mam na 280cm. teraz wychodzi że będę potrzebował blatu długości aż 360cm. I teraz zastanawiam się gdzie najlepiej połączyć blaty z długości - wydaje mi się że najlepiej to zrobić przy płycie indukcyjnej - główne ze względów estetycznych, będzie to najmniej widoczne. Nie wiem jak to wyjdzie w praktyce, no ale cóż - pożyjemy zobaczymy, może strasznie tego nie zepsuję. Poniżej screen projektu z wnęką i sposób w jaki zamierzam łączyć blat







Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2019, 06:32:06 am »
Pomyśl czy robić formatki na fronty na gotowo przed skrzynkami. Może się okazać w trakcie robót, że będą drobne zmiany. Szczególnie jeśli robi się samemu to mogą jakieś pomysły jeszcze wpaść do głowy.

Jeśli chodzi o blat to ja robiłem tak, że skleiłem "wewnętrzną" część szerokości otworu pod zlew, kuchenkę, a potem całymi listwami połączyłem w całość. Po sklejeniu wyszedł jednolity blat z gotowym otworem. Nie jestem przekonany estetyki oraz praktycznego użytkowania takiego łączenia jak zaproponowałeś. W szparze będzie gromadził się tłuszcz i klejące okruchy z gotowania i smażenia (tak jak to się dzieje wokół kuchenki w trakcie użytkowania).
Jeśli nie masz wystarczająco długich desek, żeby zrobić jednolity przód i tył, to można przedłużyć je (technologii jest kilka) i schować to łączenie za szafką po prawej, we wnęce.

Offline lionek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2019, 07:06:04 am »
Wiem, że to forum stolarskie, ale Lodówka koło Piekarnika to słaby pomysł, chodzi głownie o nagrzewanie i odprowadzanie ciepła.
Zastanawialeś się, żeby lodówkę postawić obok zlewu z lewej strony i przesunać wszystko o szerokość lodówki w stronę piekarnika. Widzę, że zrobiłeś sobie wyspę, a lodówka na przeciw pozwoli ci na zrobienie czegoś co niektorzy określaja trójkatem ergonimicznej pracy. Lodówka-blat-kuchenka, gdzie przy małym ruchu masz do wszystkiego dostęp.
Dodatkowo piekarnik bedzie osobnym słupkiem, ktory moglbybyc przesuniety i nie masz takiego slepego zaułka tylko blat z wezym przejsciem
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2019, 07:07:35 am wysłana przez lionek »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2019, 07:39:30 am »
Nie nagrzeje się.
Lodówka i piekarnik mogą być obok siebie.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2019, 07:41:44 am »
Blat mozesz zrobić dłuższy klejąc drewno na zakładkę.

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2019, 13:01:47 pm »
Dzięki za rady! Nie będę ciął gotowych formatek na fronty drewniane, tylko zrobię klejonki i przestrugam je - itak mam zamiar robić dłuższe. Potem jak poskładam całość podocinam na wymiar. Co do blatu to raczej nie będzie się nic zbierało, bo łączenie mam zamiar zrobić klejone - na stałe, tak, żeby było jak najmniej widoczne (może źle to przedstawiłem na zdjęciu). Faktycznie najrozsądniej byłoby kleić drewno na zakładkę, ale zależy mi żeby łączenia wyszły w miejscu otworów. Poza tym ciężko mi będzie sprasować klejonkę długości prawie 4 metrów a i z transportem nie będzie łatwo. Dlatego wpadłem na ten pomysł żeby zrobić 2 krótsze, przygotować je do 2 łączeń i już na miejscu przy montażu bawić się ze sklejeniem i przeszlifowaniem łączenia. Robię u siebie więc nie muszę się przejmować że nasyfię u kogoś ;)

Offline Janek35

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2019, 22:11:38 pm »
Podziwiam, nie jest łatwo samemu zaprojektować kuchnię. Trzeba pamiętać o wielu ważnych aspektach, a w szczególności o wymiarach. Cenną rzeczą w projektowaniu jest wizualizacja. Znajomy tworząc swój pierwszy projekt kuchni niestety nie potrafił przewidywać i koniec końców słabo mu to wyszło. Również warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria kuchenne, od wielu lat uwielbiam Hansgrohe https://www.in360.pl/producent-hansgrohe.html. Mój zestaw prysznicowy z termostatem i deszczownicą sprawdza się u mnie. Nie ciemnieje i łatwo się go czyści ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2019, 22:13:16 pm wysłana przez Janek35 »