Maj 13, 2024, 08:05:12 am

Autor Wątek: Grubościówka czy inne narzędzie?  (Przeczytany 2469 razy)

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Grubościówka czy inne narzędzie?
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 11:20:58 am »
Jakie narzędzie i jaki model wybrać - grubościówkę / wyrównywarkę / strugarkę ?
Celem jest uzyskanie precyzyjnego wyrównania grubości i uzyskania gładkiej powierzchni cienkich deseczek - coś jak lamele. Grubości - chętnie od 0.5mm (powiedzmy, forniry) do max około 12-15mm ale zwykle pewnie 3-6mm. Szerokość - nie jest krytyczna, 200mm starczy, od biedy i 150mm. Krótkie długości, zapewne zwykle około 400-700mm. "Płaskość" na większej długości nie jest krytyczna. Wykończenie boków jest zupełnie nieistotne, mogą być nawet z korą :)  Przebiegi / prędkości obróbki mogą być bardzo małe bo to do przygotowania materiału do rękodzieła, za to bardzo zależy mi na jakości powierzchni. Zgaduję, że najlepsza była by grubościówka - i fajnie jak bym się zmieścił w budżecie do ~3000PLN. Fajnie jakby nie zajmowało dużo więcej niż 60x60cm. Ale nie wiem czy w tym budżecie kupię coś jak Dewalt, Makita - i jaki model.

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2017, 12:15:03 pm »
0.5mm? Będzie ciężko
3-6 już chyba Noe za bardzo, większość grubościówek tak mało nie bierze. Musiał byś się z jakimiś podkładkami bawić.
Szlifierki szerokotasmowe i bębnowe też raczej tak mało same z siebie nie wezmą
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2017, 12:17:29 pm wysłana przez Morświn »

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2017, 15:50:01 pm »
Hmmm... To jak inaczej uzyskać z litego drewna lamele o gładkiej powierzchni? Te najcieńsze mogę sobie odpuścić, niech będą powiedzmy więcej niż 4mm. Z bawieniem się podkładkami nie ma problemu - jak w tygodniu będę potrzebował z metr kwadratowy to wszystko, mogę poprzekładać/podklejać/mocować jak ludzie pokazują na filmikach. Gotowych produktów niestety nie kupię, bo albo w ogóle nie robią gatunków które mnie interesują, albo życzą sobie zamówienia ilości których nie przerobię w 10 lat i kwot z kosmosu.

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:02:01 pm »
Ja bym pomyślała o pilarce taśmowej i szlifierce stacjonarnej na przykład bębnowej. Chyba nie chcesz z deski powiedzmy 30mm schodzić na grubościówce do 4mm?

Offline L4

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 858
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:06:31 pm »
Jak wyżej. Szlifierki bębnowe z szybkiego podglądu parametrów z 3-4mm materiałem już sobie radzą.
Pierwsza lepsza z amerykańskiego googla nawet 1/32 cala czyli poniżej 1mm też schodzą.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7556
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:08:41 pm »

Offline L4

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 858
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:44:14 pm »
Cytuj
The thicknesser DH 40 allows clean thicknessing as from 1.0mm material (in combination with an under-layer and double-sided adhesive tape).

Więc trochę suchej zaprawy wcześniej trzeba co kolega mówił nie problem, ale 80 mm szerokości roboczej to już może być za mało.

Ale czy tą metodą nie można by przemielić materiału na dowolnej grubościówce?

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:53:31 pm »
Chyba nie chcesz z deski powiedzmy 30mm schodzić na grubościówce do 4mm?
Nie, mam trochę drewna zbliżonego do cyprysu (tuja/żywotnik coś z tej półki), przycinałem kilkanaście drzew na działce. W większości nie jest specjalnie grube - 6 do 15cm. Myślałem by kupić jakąś małą pilarkę taśmową i pociąć na nieco grubosze lamele - a potem na grubościówce wykończyć na gładko i wyrównać co do grubości powierzchnię. Robię te rzeczy - http://forum.domidrewno.pl/srodki-sztuczne-woski/prosba-rozpoznania-wosku-(lub-ew-oleju)-uwaga-nagroda-)/msg107451/#msg107451 i podobne inne, czasem ze dwa-trzy razy mniejsze - czasem większe. Jednak heblowane i wykańczane papierem ściernym drewno to nie to samo, wolę heblowane z przodu. 

P.S. wolę mieć jakiś zapas szerokości - więc z 200mm było by czasem przydatne do np. jakichś korzeni. Wprawy w ręcznym heblowaniu nie mam i nie za bardzo chcę tracić ten materiał na nauce.
P.P.S. Szlifierkę bębnową testowaliśmy w innej firmie w Irlandii i efekty nie były zadowalające przy tych produktach.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2017, 18:58:22 pm wysłana przez abyss »

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2017, 19:02:48 pm »
A co kolega robi

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2017, 19:14:10 pm »
A co kolega robi
Dopiero powoli ruszam (formalności to nie Polska - na byle co trzeba mieć pozwolenia, atesty itp). W planach upominki i biżuteria. Jest wyżej - ale powtórzę obrazek
 - to prototypy które dostał akwa-stolarz :)