Maj 12, 2024, 08:02:20 am

Autor Wątek: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?  (Przeczytany 20946 razy)

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« dnia: Grudzień 27, 2017, 18:27:42 pm »
Mam na oku taką grubościówkę jak na załączonych zdjęciach.
Czy może ktoś pracował na takim urządzeniu i może powiedzieć coś na jej temat?
Wiem że to staroć bo nawet producenta nie ma nigdzie podanego.
Wał ma 4 noże i szerokość 60 cm - grubość maksymalna 18 cm, korpus to odlew więc podejrzewam że to musi być raczej fabryka.
Do kompletu jest silnik podobno 10 kW ale nie ma żadnej tabliczki znamionowej a na 10 kW to wydawał mi się lekki no i wyłącznik był zrobiony na 1 raz - powinien do takiej mocy raczej być gwiazda-trójkąt ( więc pewnie nie jest 10 kW). Może ktoś taką miał i wie z jakim silnikiem pracowała?
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
Oczywiście do zakupu zachęca cena no i wał na 4 noże ( co prawda starego typu- noże przykręcane specjalnymi nakrętkami).
Na co zwrócić uwagę przy takiej maszynie?

Offline warmiak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:09:53 pm »
Pracowałem na bardzo podobnej grubościówce. Z tego co pamiętam to włączało się ją dwustopniowo. Bardzo dobra obrabiarka jeżeli chodzi o jej dokładność, szybkość działania i oczywiście siłę. Minusem jest jej hałas, który słychać w promieniu 10 km ;) i oczywiście pobór prądu.
Co do mocowania noży to naprawdę dobry sposób i bezpieczny. Obrabiarkę musisz dać fachowcom niech ją "przebadają", brakuje też osłon.
Pozdrawiam  :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:35:28 pm »
starego typu- noże przykręcane specjalnymi nakrętkami).

Czy nakrętki bezpośrednio dotykają nóż ( ma wycięcia ? ) ,czy przez listwę?
W mojej ocenie starczy silnik  4,5 -  5 kw.
Możesz nią strugać mokre drewno . Solidna mocna  maszyna  - warta renowacji. Łożyska wymienić to nie problem , gorzej  może  być z tulejami na wałkach pociągowych i dolnych ( myślę ,że tam nie ma kulkowych łożysk)  jeśli są wyrobione . Ale i to jest do dotoczenia ,lub kupienia( ?) np od maszyn rolniczych.
Do zakładu takiej  maszyny nie  wstawisz ,bo nie spełnia aktualnych
 przepisów .

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:02:36 pm »
W nożach chyba są wycięcia bo są nakrętki na specjalny klucz, którego niestety nie ma w komplecie i będę pewnie musiał dorobić, chociaż kilka nakrętek było zwykłych płaskich . Jutro zrobię dokładniejsze zdjęcia bo mocowania noży się boję najbardziej - tzn. żeby nie latały. W dolnych wałkach nie ma raczej łożysk kulkowych chyba są po trzy śruby z każdej strony przy czym jedna dłuższa - chyba od regulacji wysokości wałków- wałki ręką się dały obrócić więc liczę że tragedii nie będzie.
Dolny stół ma chyba lekki luz - tzn jak się nim poszarpie.
Maszyna będzie używana amatorsko. Początkowo myślałem o małej grubościówce typu deWalt, Metabo - ale wydają mi się za wąskie i trudno by w nich pewnie belki strugać. Miejsca mam dość dużo tylko zastanawiam się nad tym silnikiem bo kabel do warsztaciku mam 4x4 mm2.
Dziękuję za informacje.
Mam nadzieję że sąsiad - emerytowany elektryk z warsztatu stolarskiego coś w temacie elektryki poradzi. 

Krajmesel

  • Gość
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:09:25 pm »
Maszyna konkret, pracowałem na podobnej, kwestia ceny i tak ze zdjęć to ciężko ocenić. Ale z doświadczenia wiem że jak coś jest ciężkie i z odlewu w takich maszynach to trochę serca i maszyna może być jak ta lala :D

Krajmesel

  • Gość
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:14:45 pm »
"grubościówce typu deWalt, Metabo "


tego typu "maszynki" przy tej ze zdjęcia narobiły by w gacie, stojąc obok  ;D

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:16:44 pm »
Cena do wzięcia - 2 300 wydaje się dość atrakcyjna. Mam nadzieję, że jutro się z nią bliżej zapoznam.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:17:57 pm »
warsztaciku mam 4x4 mm2.

Starczy.

W dolnych wałkach nie ma raczej łożysk kulkowych chyba są po trzy śruby z każdej strony przy czym jedna dłuższa - chyba od regulacji wysokości wałków- wałki

Boczne do regulacji bocznej  prostego  ustawienia  kostki z tuleją ( o ile pamiętam to  tulei wykonanej  z brązu)

Offline kipi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:18:03 pm »
Prądem się nie martw. 4mm2 będzie z dużym zapasem dla silnika 5kW

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:27:58 pm »
W tej cenie to z tego co czytałem to deWalty i Makity są w stanie coś zrobić, ale nie miałem okazji ich dotykać i strugać na nich. Jedyną grubościówką na której miałem okazję popracować u sąsiada stolarza to jakaś szwedzka maszyna- szerokość 70 cm, też leciwa ale w porównaniu do niej to ta ze zdjęć wygląda filigranowo.
Tylko pewnie będę musiał pamiętać żeby nie uruchamiać innych maszyn przy pracującej grubościówce ( jest jeszcze wyrówniarka "sam" o mocy też ok. 3 kW i piła też silnik 3 kW).

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:32:36 pm »
W mojej ocenie druga maszyna spokojnie może pracować.

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:37:51 pm »
Może ktoś wie jaką funkcję spełniają te sprężyny widoczne po bokach? Co się nimi reguluje? Docisk na wałku wyjściowym?
Jaką funkcję ma ten cienki wałek widoczny na zdjęciu na wyjściu? Usztywnienie konstrukcji?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:41:26 pm »
Spręzyny dociskają wałki pociągowe do materiału. ich nie regulujesz tylko kostki z tulejami

Przedni wałek to napęd wałków pociągowych
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2017, 20:43:06 pm wysłana przez tomekz »

Offline jendrekk2

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:56:55 pm »
Dolny przedni wałek to do napędu wałków, ale jest jeszcze na poziomie wałka dociskowego chyba jakiś pręt spinający?
Będę się musiał nauczyć jak ustawić noże w tej grubościówce bo pewnie po ich wymianie reguluje się docisk wałków na wejściu i wyjściu?
Chyba że się mylę?
Jak sprężyny dociskają wałki jak napęd wałków jest pewnie przez koła zębate. Muszę to dobrze jutro oglądnąć.
Na razie noże  ustawiałem tylko w wyrówniarce, ale tam jest chyba mocowanie na klin, tzn. dokręca ( a raczej wykręca) się tylko małe śrubki, które dociskają nóż ( nie bezpośrednio tylko przez wkładkę o ile dobrze pamiętam bo robiłem to jeden raz :) dopiero ). 

Offline kipi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
Odp: Co to za grubościówka i czy warto się brać za nią?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2017, 21:01:48 pm »
Teoretycznie 15 kW pracy ciągłej można uruchomić  (oczywiście jeżeli masz taki przydział mocy  ;))

http://lumier.pl/kalkulator/