Maj 13, 2024, 04:29:49 am

Autor Wątek: Grubościówka MAKITA 2012 NBX  (Przeczytany 55435 razy)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:07:53 pm »
. Mam wystawione noże tylko minimalnie z wału to znaczy blaty mam dość nisko względem maszyny.
Jakieś niezgodne to  zdanie

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 26, 2013, 07:28:52 am »
Chodzi o to, że w DYMC masz możliwość ustawiania sobie dowolnie blatów bo są otwory fasolkowe i ja ustawiłem te blaty dość nisko dzięki czemu mniej muszę wystawiać noże z głowicy strugarskiej ponieważ ona jest bazą do której się wszystko ustawia. Może nie jest to książkowo zrobione ale dzięki temu mam wrażenie, że lepiej struży.
Pozdrawiam Jakub.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 26, 2013, 09:31:56 am »
Jakub- twoje działanie  rozumiał bym w strugarce  wyrówniarce ( regulacja blatu  odbiorczego  ) ale nie  w strugarce grubościówce    ( bo o niej jest  temat  ) gdzie  blaty są w równym poziomie jako jedna  płyta  :D  Chyba , że ja  coś nie rozumię ?

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 26, 2013, 16:44:27 pm »
No tak tyle, że ja piszę właśnie o wyrówniarce bo DYMC to wyrówniarko grubościowka.... Mój błąd bo temat jest o grubościówce :-[ A jeśli chodzi o poprawę jakości po struganiu na grubościówce to tylko zbierać małym wiórem i tak jak pisalem mało wystawiać noże z wału  można też ropować blat by był gładki i dbać o mechanizmy posuwu.
Pozdrawiam Jakub.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 27, 2013, 18:36:12 pm »
z tego toku rozumowania wynika ze na dymce mozna miec slaba powierzchnie z wyrownywarki i dobra z grubosciowki jednoczesnie
?

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 27, 2013, 18:41:59 pm »
Nie, na Dymce można i to i to świetnie zrobić :D
Pozdrawiam Jakub.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 30, 2013, 08:31:18 am »
eee z makity wychodzi lusterko , z dymi nigdy nie uzykalem takiej plaszczyzny , wiem co pisze bo mam obie maszyny ,

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 07, 2014, 21:35:16 pm »
Witam!
Wczoraj wszedłem w posiadanie Makity 2012 NBX i dzisiaj jestem po kilku godzinach zajęć z tą maszynką. W związku z tym chciałbym się podzielić kilkoma moimi spostrzeżeniami. Wiem, że jeszcze kilka innych osób tu na forum albo chce niedługo kupić tą grubościówkę, albo rozpatruje ją na przyszłość. Ja też szukałem informacji na ten temat. Niestety niektórych rzeczy nie można znaleźć w internecie, a są pomocne w podejmowaniu zakupów.

Tak więc PLUSY (w kolejności wyjmowania z kartonów i uruchamiania):
1. Jak napisałem kupiłem wersję NBX (ze stojakiem w zestawie). Stojak jest sporych rozmiarów, nawet większy niż potrzeba pod samą grubościówkę, a to dlatego żę jest uniwersalny również dla innych elektronarzędzi Makity. Jest stabilny, wygodny w rozstawianiu.
2. Stoły grubościówki są większe niż się spodziewałem dedukując ze zdjęć w sieci. Całość ma 77cm. Nie jest to największy rozmiar na rynku bo np. Metabo DH330 ma 83cm, ale jest całkiem nieźle.
3. Jakość obrobionej powierzchni według mnie jest bardzo dobra. Chyba będę mógł wyeliminować jedną gradację papieru przy szlifowaniu :)
4. Maszyna podczas pracy jest cicha (jak na grubościówkę!). Da się spokojnie przestrugać kilka desek bez ochronników. Ale na dłuższą prace i tak warto je zakładać.
5. Wał nożowy jest dobrze strugany i trzeba by się naprawdę wysilić by zrobić sobie krzywdę.
6. Masa maszyny i uchwyty pozwalają na wygodne podnoszenie, przestawianie i ustawianie na stojaku.
7. Wygodny ogranicznik grubości docelowej (widoczny na zdjęciu IMG0062). Można zrobić struganie w kilku przejściach i ustawić sobie grubość docelową, którą mają mieć wszystkie elementy.
8. Obsługa jest naprawdę banalnie prosta i intuicyjna.

Ale żeby nie było za słodko to również czas na MINUSY:
1. Stojak nie posiada instrukcji w j. polskim. Znam kilka innych, rozumiem pismo obrazkowe i rozstawienie stojaka naprawdę nie wymaga wyższych studiów. Ale gdyby ktoś chciał się czepnąć to jest to niezgodne z prawem.
2. Instrukcja obsługi samej grubościówki ma wersję w j. polskim :) Ale radzę przeczytać w innym, bo niektóre wyrażenia po polsku są naprawdę dziwne i niezrozumiałe.
3. Co mnie niemile zaskoczyło w samej grubościówce - odprowadzenie wiórów ma w dziwny sposób zaprojektowane szpary na styku z korpusem, którędy to wylatują wióry. Nie wiem czemu tak zrobili, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, a uszczelnienie by się przydało.
4. Samo odprowadzenie jest tak skonstruowane, że wychodzi TYLKO na lewą stronę. Dla operatora praworęcznego (jak ja) oznacza to że popychając materiał prawą ręką wygodnie jest mi obejść z lewej by go odebrać. Tu oznacza to że muszę sięgnąć NAD odprowadzeniem. Gdy podłączę wąż to będę musiał sięgać nad wężem i w sumie nie będzie bezpośredniego dojścia do odbioru materiału. Wg mnie można to było zaprojektować uniwersalnie na obie strony. Muszę powiedzieć że Makita mnie rozczarowała pod względem tych 2 ostatnich punktów. Stac ich na coś lepszego.
5. Grubościówka jest mocowana dp stojaka za pomocą fabrycznie dostarczonych śrub. Śruby wchodzą z dołu od strony stojaka. D przykręcenia są też 2 płaskie klucze dostarczone w komplecie. Jednak wewnątrz ceownika ramy stojaka płaski klucz nie sprawdza się. Wziąłem więc nasadowy i tu niespodzianka. Śruba nie ma łba 13mm ale pół cala czyli 12,7mm. Oczywiście nie jest to duży kłopot, ale kolejna rzecz, której dałoby się uniknąć.

Podsumowując - jestem zadowolony z maszynki. Struga ładnie i na zadany wymiar. Oby tak dalej. Do tego jest w miarę możliwości cicha i poręczna. To tylko wrażenia po pierwszym dniu użytkowania, ale jak na razie to polecam tą maszynkę :D

Mam nadzieję że choć trochę ta opinia będzie pomocna dla tych, którzy myśla o zakupie takiej maszyny.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 07, 2014, 21:48:13 pm »
Z uwagą czytam Twoją i inne recenzje, bo ta grubościówka mnie interesuje. Część tych wad akurat mi nie przeszkadza, bo i tak będzie stała na mojej szafce, na której aktualnie stoi inna. Ze zdjęć widzę, że z króćcem do odpylacza można sobie poradzić. Wykonaj ramkę ze sklejki 10-12 mm pomiędzy silnik a przykręcany króciec, przymocuj króciec do ramki i obróć wylot na drugą stronę a ramkę przykręć do silnika. Jednocześnie można uszczelnić króciec na połączeniu z ramką i silnikiem.Myślę, że tak się da.

I inna opcja - zrób nowy króciec ze sklejki, taki jaki Ci pasuje i z przyłączem do węża jaki Ci pasuje.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2014, 21:58:47 pm wysłana przez amigorg »

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 07, 2014, 22:03:46 pm »
No właśnie myślę nad opcją, która opisałeś jako pierwszą czyli dorobienia "przejściówki". Ale chcę sprawdzić cos jeszcze - żeby na krawędź króćca naożyć uszczelkę gumową. Może coś by mi się udało znaleźć odpowiedniego.
Jest jeszcze jedna wada króćca, o której nie napisałem. Średnica na wyjściu ma 73mm czyli ani 100mm pod odciąg ani 50 pod odkurzacz. Oglądałem dzisiaj w brico redukcję na rury sanitarne i to powinno pasować. Na wejściu jest akurat 73mm (z jakąś uszczelką) a na wyjściu 50.
Generalnie trochę tuningu i maszynka powinna ładnie śmigać :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 07, 2014, 22:11:43 pm »
żeby na krawędź króćca naożyć uszczelkę gumową.
Znajdź wężyk gumowy, rozetnij go wzdłuż i nałóż na krawędź króćca, możesz przykleić butaprenem.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 07, 2014, 22:13:24 pm »
no też racja!
jednak dobrze pogadać z kimś jeszcze a nie tylko samemu kombinować :D

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 07, 2014, 22:16:54 pm »
U nas są dostępne łączniki kolanowe regulowane tyle że nie wiem czy akurat w tej średnicy ale może wartobyloby się rozejrzeć

Malym wiorkiem, malym wiorkiem


Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 07, 2014, 23:15:32 pm »
Przypomnilo mi sie ze w którymś magazynie furniture & cabinet making mam test tej grubosciowki axminstera jesli ktos jest zainteresowany to mogę pogrzebać

Malym wiorkiem, malym wiorkiem


Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Grubościówka MAKITA 2012 NBX
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 08, 2014, 08:48:56 am »
Wał nożowy jest dobrze strugany
właśnie zobaczyłem - co za wtopa :D
chodziło o to że wał nożowy jest dobrze SCHOWANY oczywiście!

to było chyba jedno z miejsc gdzie coś kasowałem i nadpisywałem. przepraszam za zamieszanie :D