Maj 11, 2024, 22:43:13 pm

Autor Wątek: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)  (Przeczytany 2171 razy)

bobbobson

  • Gość
Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« dnia: Grudzień 17, 2016, 22:36:19 pm »
Witam,

Postanowiłem podłączyć softstart (XS-16/D3) pod wspomnianą w temacie strugarkę. Przed tym przetestowałem układ na silniku od odkurzacza (~1400W) i zwykłej żarówce (60W) - tu wszystko działało bez problemów (silnik ruszał stopniowo, żarówka się rozjaśniała). Zadowolony, że dostałem sprawny moduł, zabrałem się za strugarkę. Podłączyłem w identyczy sposób do Bernardynki (przewód czarny&niebieski - na silnik; czerwony&niebieski - do włącznika; przewód PE, zielono-żółty - tu nic nie ruszałem).
 
Wszystko skręciłem po bożemu, uruchomiłem i... silnik wystartował miękko, ale nie wchodzi na właściwe obroty, "rwie" tzn. przyspiesza i zwalnia w ułamku sekundy i tak w kółko jakby się dusił. Silnik nie ma oznaczeń, dopatrzyłem się jedynie gniazd do szybkiej wymiany szczotek (a przynajmniej tak mi się wydaje). Podejrzewam, że winny może być termik (o ile to termik), ale pewności nie mam.
Strugarka bez modułu dalej "rusza z kopyta" (przygaszając lekko żarówkę podłączoną pod ten sam przedłużacz), więc silnik działa w porządku. Strugarkę po ograniczeniu prądu rozruchu chciałem spiąć z cyklonem i odkurzaczem Karcher WD3P (gniazdo elektronarzędzi max 2100W). W aktualnym stanie trochę się obawiam o gniazdo w odkurzaczu, czy go w końcu nie uszkodzi.

Nie bardzo wiem co teraz robić, żeby za bardzo nie przekombinować. Być może ktoś z Was spotkał się już z takim problemem? Wszelkie rady mile widziane.

Poniżej zamieszczam parę zdjęć.

Softstart:


Silnik (gniazda szczotek):


Włącznik zanikowy z grzybkiem awaryjnym i jego lewa strona z opisem:


Podłączenie sofstartu (moduł jest wpięty zaraz za silnikiem i przed włącznikiem):


Tabliczka znamionowa:

bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2016, 19:29:50 pm »
Drobny update.



Po dokładniejszych oględzinach wyszło, że przed silnikiem wpięty jest jeszcze filtr (umieszczony na doczepkę w czarnej puszce). Powoduje wspomniane wyżej zachowanie. Dowiem się więcej, czy te 2 moduły można spiąć w innej kolejności.



« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2016, 19:39:30 pm wysłana przez bobbobson »

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2016, 19:59:09 pm »
Wygląda na filtr przeciwzakłóceniowy.
https://www.google.pl/search?q=filtr+przeciwzak%C5%82%C3%B3ceniowy+foto&sa=X&biw=1366&bih=676&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwiXmo7-_Y_RAhXNeFAKHTALBSEQsAQIGQ
Czy to jego wina ???  nie wiem,można go na chwile pominąć i sprawdzić jak się układ zachowuje bez niego.
Ale powiem szczerze nie bardzo w to wierzę,ale to nie od wiary zależy ;)

bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2016, 21:26:17 pm »
No problemo, wszystko się po mału sprawdzi, mostkowanie też ;)
Szkoda, że nie ma żadnych oznaczeń na silniku, jedynie co wiem, to że jest komutatorowy. Otwory wentylacyjne od strony szczotek ma dosyć spore, wiec do srodka z pomocą latarki zajrzeć można.
Silnik od odkurzacza z softstartem (bez filtra) wpięty zamiast bernardynkowego śmiga normalnie, rozpędza się miękko. Natomiast w odwrotnej sytuacji (jak wspominałeś w wiadomości), bernardynkowy podłączony do sieci bezpośrednio pod softstart (i filtr), dalej "pryka". Problemem prawdopodobnie jest więc filtr. Chyba, że silnik i softstart wyjątkowo za sobą nie przepadają ;)
Brat na święta jest w okolicy, z elektroniką/elektryką miał do czynienia, to się go podpytam.

Poza tym każda uwaga jest mile widziana :)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2016, 09:56:28 am »
wszystko się po mału sprawdzi, mostkowanie też
Nie miałem na myśli mostkowania filtru,tylko fizyczne jego odłączenie od układu elektrycznego.
A żeby było na 100% że sof start daje radę(i nie szukać dziury w całym) to,zrób oddzielny układ czyli wtyczka do GN230 +sof start+silnik od maszyny.
Do silnika nie zaglądaj bo nie ma po co skoro prawidłowo pracował,a po fotce widzę że dochodzą do niego trzy przewody:
żółto zielony- PE(ochrona)
niebieski     -  N (tzw.zero)
brązowy     -  L(faza)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2016, 10:03:36 am wysłana przez krzyś48 »

bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2016, 21:32:39 pm »
Wiem, że robię to trochę okrężną drogą (podłączanie do testu innego silnika itd.) ale prąd to prąd. Silnika od odkurzacza mi nie szkoda.

A żeby było na 100% że sof start daje radę(i nie szukać dziury w całym) to,zrób oddzielny układ czyli wtyczka do GN230 +sof start+silnik od maszyny.

Tak ostatecznie zrobiłem. Silnik od strugarki (z pominięciem filtra) w połączeniu z softstartem działa prawidłowo, rozpędza się łagodnie i wchodzi na właściwe obroty. Problemem jest więc filtr, lub jego wpięcie w kolejności: silnik - filtr - softstart - cała reszta - AC. Dzisiaj już nie chcę zakłócać nocy ludziom, ale jutro spróbuję podłączyć jeszcze w sposób: silnik - softstart - filtr - cała reszta - AC.

Do silnika nie zaglądaj bo nie ma po co skoro prawidłowo pracował,a po fotce widzę że dochodzą do niego trzy przewody:
żółto zielony- PE(ochrona)
niebieski     -  N (tzw.zero)
brązowy     -  L(faza)

Dokładnie :)
Do silnika zaglądałem tylko przez otworki wentylacyjne, żeby upewnić się, czy siedzi tam komutator i szczotki (gniazda do szybkiej wymiany szczotek niby są, ale dopóki nie zobaczę to nie uwierzę).

krzyś48, dzięki za zainteresowanie tematem :)

bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2016, 21:51:33 pm »
Wpięcie modułu w kolejności: "silnik - softstart - filtr - cała reszta - AC" zadziałało. Silnik pracuje tak jak powinien, softstart też.

Poniżej zamieszczam zdjęcie podłączenia "testowego" i schemat. Jak umiałem, tak narysowałem ;)


bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:40:13 am »
Nie mogę edytować postu, więc zamieszczam poprawiony schemat. Wcześniej uprościłem, ale przewód PE biegnie jak na poniższym obrazku.


Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2016, 11:00:08 am »
Czyli dałeś sof start za filtrem i działa :)
Cieszy mnie to ;D ;)

bobbobson

  • Gość
Odp: Bernardo PT 200 ED, softstart XS-16/D3 (?)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2016, 23:31:09 pm »
Czyli dałeś sof start za filtrem i działa :)
Cieszy mnie to ;D ;)
Tak, działa. Dzięki za pomoc :)

Oryginalna złączka miała luzy, musiałem wymienić. Ostatnie zdjęcie przed zamknięciem "wieka" i koniec tematu ;)