Kwiecień 28, 2024, 18:43:22 pm

Autor Wątek: Narzędzie do wiercenia długich stożków  (Przeczytany 4467 razy)

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Narzędzie do wiercenia długich stożków
« dnia: Kwiecień 15, 2022, 14:58:15 pm »
Witam  jak w temacie poszukuje narzędzia które umożliwi mi  wykonywanie długich otworów stożkowych (  takich od 30 cm do 46  3mm-17mm)w drewnie czy ktoś spotkał się z czymś takim ewentualnie czy ktoś jest w stanie takie wykonać?

Znajomy pokazał mi  jego samoróbkę  podsyłam zdjęcie tak by zobrazować.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2022, 01:25:10 am »
Temat ciekawy. Do czego  takie otwory?
Prawdopodobnie nie uzyskasz tu odpowiedzi zanim  nie zapoznasz się z regulaminem  forum.
Taki tu  zwyczaj.
Pozdrawiam.

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2022, 07:19:45 am »
Nie ukrywając jestem muzykiem  grających na  instrumentach dawnych niedawno udało mi się znaleźć projekty  do wykonania instrumentu zwanego Dudami  i o ile wytoczenie rur nie jest problemem tak stworzenie idealnego stożka  na długą odległość   jest praktycznie niemożliwe. przez co  nastroić się nie  udaje. znalazłem jedynie krótkie pilniki do robienia stożków pod skrzypce  altówki itp. ale to za małe

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2022, 10:44:29 am »
A nie były te otwory  wypalane  stożkowymi  prętami?

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2022, 12:05:00 pm »
Może i w dawniejszych czasach tak się robiło współcześnie jednak otwory się wywierca dzięki czemu zachowuje się 100% precyzję i powtarzalność

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2022, 14:42:56 pm »
Może zrobić otwór a następnie poszukać odpowiedni rozwiertak ?

https://pl.aliexpress.com/item/32750074471.html

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2022, 16:09:14 pm »
Też nad tym myślałem  problem w tym że  trudno o tak długi rozwiertak 35-46 cm długości by zachować stożek od początku do końca

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2022, 02:25:07 am »
Rozwietrtak zrobić można samemu. Ze stalowego płaskownika. Wcześniej wywiercić otwór jak sugerował Tomek. Znalezienie odpowiedniego rozwietrtaka będzie trudne, o ile w ogóle możliwe. Rozmiar otworu jest określony czy masz pole manewru?

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2022, 00:41:24 am »
jest to  ściśle określone w planach np 3,5 na początku kończąc na 19 mm i długość 426mm w przypadku odstępstwa otwory dźwiękowe już nie  będą  takie same jak na planie.  Zwykły stalowy płaskownik wystarczy nie musi być ze stali hss?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2022, 07:17:30 am »
Lepiej hss. Taki otwór to wyzwanie zważywszy na rozmiary. Ciekawe jak je robiono w przeszłości. Pewnie wypalano rozgrzanym prętem. Tak z ciekawości. Z jakich czasów są te dudy?

Offline Risepolak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2022, 18:49:51 pm »
Sięgając mą wiedzą ten instrument  pamięta czasy  rzymian wiec przypuszczam że pierwotnie mógł być z bambusów lub  drewna które bardzo łatwo usunąć rdzeń np czarny bez. natomiast  wiadomo jest że w średniowieczu już  były pierwsze tokarki stąd nie zdziwił bym się  jakby otwory były wywiercane zwłaszcza jak patrzy się na kształty tamtejszych instrumentów na ikonografiach  były bardzo wymyślne.  Plany które  dopadłem  są z 1619 ( wiem to nie średniowiecze ale na dzień dzisiejszy   pracuje według tego planu) aczkolwiek na tej stronie są też i inne wcześniejsze  jednakże   nie są  dokładnie opisane w wymiarach. główny motyw jest  dosyć prosty składana rura o odpowiedniej  długości i otworze w środku worek  w moim przypadku ze skóry i przebierka   która stanowi najwięcej problemu ( między innymi dlatego  że jest z jednego kawałka drewna i jest  długa) natomiast stroiki to inna  hisoriia.

Dodaję jeszcze zdjęcie  mojej  pierwszej próby toczenia rur ( bez planów) tak co by zobrazować to o czym tutaj pitolę ;)

co do takiego "wiertła"   cóż ja osobiście nie mam  możliwości tak przyciąć blach a zakupić narzędzia tylko  po to by zrobić 1 rzecz słabo wygląda.  może ktoś tutaj robi w metalu  wiesz może?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2022, 18:58:21 pm wysłana przez Risepolak »

Offline KarolP.

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Narzędzie do wiercenia długich stożków
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2024, 13:28:20 pm »
Jeżeli poszukujesz narzędzia do wiercenia długich stożków, polecam zajrzeć na stronę https://katalogi-narzedzi.pl/. Znajdziesz tam wiele narzędzi, które mogą Ci pomóc w realizacji tego zadania. Narzędziem, które najpierw przychodzi mi na myśl, jest wiertło stożkowe (inaczej zwane rozwiertakiem stożkowym lub wiertłem konusowym). Są one zaprojektowane tak, aby rozwierać dziurę w kształcie stożka, co jest idealne, jeżeli potrzebujesz tworzyć stożkowe otwory. Również frezy stożkowe mogą przyjść Ci z pomocą w przypadku wykonania precyzyjnych wycięć o różnych kształtach stożka. Jeżeli jednak potrzebujesz narzędzia do wiercenia głębokich, długich stożków, warto zapoznać się z narzędziami, które pozwalają na długie wiercenie, np. wiertła SDS+ lub wiertła diamentowe.