Kwiecień 18, 2024, 03:08:06 am

Autor Wątek: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?  (Przeczytany 1428 razy)

Offline MarkoP1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« dnia: Marzec 01, 2021, 22:06:41 pm »
Obecnie jestem w fazie remontu sufitu. Ale przyjdzie czas na wymianę okien. Długość warsztatu prawie 11m. Szerokość 5m
Aktualnie mam trzy okna po jednej stronie ściany o wymiarach wys-1000mm x szer-2000mm (po wschodzie). Stare okna bez ramy jedno-szybowe. Okna zaczynają się na wysokości około 160cm.
Zimą w dzień niesłoneczny jest dość ciemno i muszę zapalać światła. W dzień słoneczny jest dość jasno i nie muszę zapalać świateł(czyli głownie latem)

Planuję wymienić okna na trzy-szybowe wyższe: wys-1200-1300mm x szer-2000mm.
Czy w stolarni warto doświetlać się większymi oknami?
W zakładach gdzie pracowałem zazwyczaj nie było okien lub były zastawiane płytami meblowymi.




Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2021, 08:40:30 am »
Mam podobny budynek  okna 3   2m x 1,5 m (dł x wys )   85 cm od  posadzki . Nie jest wcale za widno
Najlepsze doświetlenie to świetliki .

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2021, 19:50:33 pm »
Ja bym dał linię okien ciut wyżej. O jakies 10 cm powyżej linii blatów
Jasio P - Rzeszów

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2021, 21:52:47 pm »
Specjalnie  nisko by można w razie czego wysunąć oknem   długi element podczas jego obróbki

Offline MarkoP1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2021, 18:49:23 pm »
Specjalnie  nisko by można w razie czego wysunąć oknem   długi element podczas jego obróbki
Okna mam nie otwierane. I raczej na takie "nie otwierane" będę wymieniał ze względu ,że są najtańsze.
Od frontu i tyłu mam drzwi jeśli miałbym potrzebę obróbki bardzo długich elementów.

Pomyślałem ,że od frontu i tyłu stolarni dodam okna otwierane około 100x100cm. A te boczne 200x100 zostawię raczej bez zmian. Nawet ze względu bezpieczeństwa. Większe okna to większe zaproszenia dla złodziei. Zima-jesień i tak musiałbym zapalać światła.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2021, 01:24:59 am »
Z oknami w warsztacie to jest taka niedogodność że podczas wymiarowania i zaznaczania wymiarów przy liniale lub miarce powstaje cień który utrudnia dokładny pomiar. To wtedy kiedy liniał jest pomiędzy oknem (lub innym źródłem światła) a ołówkiem, rylcem, itp. Dlatego czasem okna się zasłania i dlatego  też dobrze jest mieć kilka punktów świetlnych na suficie zamiast jednego.

Offline MarkoP1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2021, 20:39:26 pm »
Z oknami w warsztacie to jest taka niedogodność że podczas wymiarowania i zaznaczania wymiarów przy liniale lub miarce powstaje cień który utrudnia dokładny pomiar. To wtedy kiedy liniał jest pomiędzy oknem (lub innym źródłem światła) a ołówkiem, rylcem, itp. Dlatego czasem okna się zasłania i dlatego  też dobrze jest mieć kilka punktów świetlnych na suficie zamiast jednego.
Dokładnie
Cenna uwaga.
Ale głównie podczas mierzenia.
Nie wiem jak inni ale ja przez większość czasu nie latam z miarkami :)
Drugim ważnym powodem jest to ,że stanowisko pracy powinno być dobrze oświetlone. 10 okien raczej tego nie poprawią (wspomogą głownie latem)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak duże okna do warsztatu stolarskiego?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2021, 10:29:24 am »
Robert masz racje.  Mam ławę postawioną przy dużym oknie i nie raz  wkurza mnie słońce podczas pracy . Świetlik to jest najlepsze doświetlenie .