Maj 19, 2024, 02:55:39 am

Autor Wątek: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.  (Przeczytany 13486 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2015, 14:57:22 pm »
Możliwości wyboru silnika jest wiele, ja wykorzystałem te, które miałem. Pan, który naprawia silniki mówił mi, że najlepsze są od Makity 440.
Możliwości wyboru jest wiele np. tu:  http://www.elektro-czesci.com.pl/silniki-do-odkurzaczy,160.html.

Trzeba też uwzględnić wytrzymałość zbiornika - przy przytkaniu węża  silnik o dużej sile ssania może spowodować zapadanie się ścianek. Występuje czasami tak u mnie przy plastikowym zbiorniku. Rozglądam się za odpowiedniej wielkości beczką metalową 100 l.

Offline Keleven

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2015, 21:02:42 pm »
przy przytkaniu węża  silnik o dużej sile ssania może spowodować zapadanie się ścianek.

Można zrobić zawór bezpieczeństwa gdzieś na youtube widziałem takie rozwiązanie.
Pozdrowienia z Syreniego Grodu

Offline Keleven

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 28, 2015, 16:57:47 pm »
Jeden z przykładów wykonania zaworu ograniczającego ciśnienie w pojemniku odpylania.
https://www.youtube.com/watch?v=S7AwiPb2fEE&list=PLD5gEZ2KYRkRlhWTV-xE7tynBjnMw6raw&index=100
Pozdrowienia z Syreniego Grodu

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 28, 2015, 17:14:09 pm »
Heh, dziś przypadkiem byłem u znajomego i przytargałem odkurzacz Parkside pnts 1300 b2 za całe 30 zł  ;D . I w sumie to dorobić samą przegrodę Thiena i mam już mały odciąg z bani chyba. Bo jak patrzę na ten odciąg z wątku to w sumie kwestia przerobienia rury wejściowej odkurzacza żeby wchodziło nie prostopadle tylko skośnie, dokupienie filtra (lub założenie jakiegoś podkoszulka), dorobienie przegrody i finito.

Offline Keleven

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 28, 2015, 17:55:26 pm »
Pozdrowienia z Syreniego Grodu

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:38:55 pm »
Mam pytanie PPOŻ :) Bo powoli zabieram się do konstrukcji jak w temacie, za napęd będzie robił ten kupiony Parkside PNTS 1300 + przegroda jak w temacie + ...... właśnie co. Bo można kupić za małe pieniądze beczkę po spożywce 100-220 L za ok 40 zł a nawet i mniej - plastikowa. W sumie to chciałem zostawić z odkurzacza samą górę - czyli turbinę i silnik i filtr itp. bo te 30 litrów to za mało, nawet na pył z pilarki szybko zapycha filtr - za blisko dna i podbija się.

Tylko kwestia trociny + plastik - jak to się ma do potencjalnego zapalenia samoczynnego trocin? Bo w wątku o chińskim cyklonie padło pytanie o węże do odciągu no i muszą być uziemione - dedykowane są z drutem w środku chyba, ale cena spora.

Czy zamiast beczki plastikowej czy kubła na śmieci nie lepiej wziąć beczkę metalową po jakiś płynie/oleju? Umyć to się da bez problemu Dimerem.

Kolejna sprawa - chcę zrobić na stałe taką mini instalację przy każdej maszynie i tylko zostawić otwór przyłączeniowy i tylko kawałek węża od odkurzacza i się podpinać. Tylko znowu - instalacja z rurek PCV czy pobawić w zrobienie tego z blachy - czyli zrobić rury spustowe jak są do rynien?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:24:26 pm »
Jeżeli możesz zdobyć zbiornik metalowy, to weź taki. Zbiorniki plastikowe elektryzują się i przyciągają kurz, w suchym pomieszczeniu potrafią nieźle "kopnąć" przy dotyku ( mam pojemnik plastikowy z kosza od śmieci i przy najbliższej okazji wymienię go na beczkę metalową 100 l).
Wielu robi instalacje odpylające z rurek kanalizacyjnych, ale one tez elektryzują się, zalecane są metalowe. Nie wiem dokładnie, ale chyba rury do instalacji wentylacyjnych (białe) są antystatyczne.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:31:31 pm »
Dobra, czyli biorę beczkę po oleju 60 L - 100 L to już deko ciężkie wyjdzie, a po drugie znajomy mechanik ma mniejszą "na stanie". Ciężko upolować rury spustowe metalowe 50 mm, a w sumie ten odciąg będzie stał ok 1m od urządzeń to te 50 mm wystarczy, bo na 100mm podejrzewam że odkurzacz będzie za słaby.

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 15, 2015, 18:49:20 pm »
Hmm w mojej okolicy 25 zł netto za 200 litrów beczki metalowej po oleju.

Rury do odkurzaczy centralnych nie elektryzują ale nie wiem jakie to bo z telefonu pisze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki

Offline Wojtek Ś

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 624
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 27, 2015, 18:23:58 pm »
Amigorg odkopie troche temat bo interesuje mnie sama przegroda. Mozesz mi powiedziec jaka jest odleglosc od sciany tej mniejszaj czesci okregu? I czym to jest uzaleznione?
Nieważne na jakim sprzęcie pracujesz ważne jak to robisz :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 27, 2015, 22:35:50 pm »
To wycięcie ma 240 stopni i jest wcięte na 25 mm. Wycięcie powoduje zwiększenie predkości powietrza i nadanie mu predkosci obrotowej po obwodzie zbiornika co powoduje odwirowanie wiórów i pyłu, poza tym znacznie ogranicza zasysanie pyłu do odciagu ( odkurzacza) Więcej o przegrodzie napisał jej twórca tu: http://www.jpthien.com/cy.htm

Offline Wojtek Ś

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 624
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 27, 2015, 23:49:19 pm »
Dobra, dziekuje bardzo. Wiem to naczym mi zalezalo
Nieważne na jakim sprzęcie pracujesz ważne jak to robisz :)

Offline majes

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 23, 2017, 08:33:44 am »
Odkopię temat, o wykonuje odciąg do piły stołowej Makita MLT100 taki jak w linku


Pytanie mam o odkurzacz. Teraz w Lidlu będzie "odkurzacz do pracy na mokro i sucho 1400W" myślicie że  będzie dobry do takiego odciągu? Czy lepiej poczekać na jakiś dedykowany warsztatowy? Przeszkoda jaką ja widzę to średnica węża, ten ma chyba 35mm a w pile mam 50mm złącze.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 23, 2017, 10:01:05 am »
Odkopię temat
Po przeczytaniu regulaminu,i odwiedzeniu działu przedstaw się...

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg wiórów z przegrodą Thiena.
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 23, 2017, 18:23:27 pm »
Film jak film. Najfajniejsze jest jak sobie Cosmas Bauer poradził z trasowaniem na rurze. Od 0:12