Kwiecień 28, 2024, 15:05:25 pm

Autor Wątek: tanie frezy vs BHP  (Przeczytany 6893 razy)

lacek

  • Gość
tanie frezy vs BHP
« dnia: Maj 26, 2018, 17:53:08 pm »
Mam pytanie odnośnie tanich frezów i bezpiecznego używania frezarki. Gdzieś na forum przewijał się zestaw 35 frezów po 3 zł/szt z allegro. Konkluzja była taka, że do drewna mogą być, choć jakość chińska. Hipotetyczny scenariusz: frez pęknie albo sam z siebie, albo mu pomogę robiąc coś głupiego np w desce będzie jakiś gwóźdź czy coś.
 
- skoro jakość chińska to skąd wiem, że stal z której to jest wykonane nie ma jakiegoś mikropęknięcia i nie rozpadnie się w kawałki i np nie trafi mnie gdzieś (oczywiście w okularach ochronnych chcę pracować)?
- może takich frezów się po prostu nie kupuje, tylko lepiej mieć frezów nie 35 a dwa ale dobre?

Frezarki Skill i Festool ma osłonę zdaje się, że przeciwwiórową (zdjęcie daję niżej) Czy taka osłona ma sens z punktu widzenia bezpieczeństwa? Czy tego typu osłony są dostępne do frezarek innych firm? Szukałem, ale chyba w słowo-klucz nie wstrzeliłem się.
Generalnie chciałem kupić Bosch POF 1400, ale tam nie ma żadnej osłony. W niebieskim Boschu też nie (zdjęcie 2). Za to jest w Skillu i w Festoolu

Tak na zdrowy rozsądek to skoro frezarka ma np 30k obrotów, co po przeliczeniu daje prędkość liniową ok 60 m/s dla promienia 2 cm. Załóżmy taki większy frez o masie ok 35 g, co daje energię 65 J (biorąc całą masę, czyli pewnie 1/3-1/2 tego max). To tak 1/10 energii pocisku pistoletowego 9mm, kształt też może nieoptymalny z punktu widzenia penetracji tkanki. Z drugiej strony w artykule (link poniżej) dotyczącej chłopca, który dostał pociskiem z wiatrówki (<17J - akurat 9J było) czytamy :"Z protokołu sekcji zwłok wynika, że chłopiec..." oraz "(...)stwierdzona sekcyjnie głębo- kość penetracji śrutu w tkankach miękkich chłopca była znacznie większa niż głębokość penetracji śrutu w blokach żelatynowych (...)". Oczywiście, jak pisałem taki pękający frez jak jest duży to ma raczej kształt bardziej płaski niż pocisk, a jak jest mały, to ma mniejszą energię, więc to porównanie energii jest niemiarodajne. Z tym, że i tak jest tutaj problem BHP...

Słowem: jak zabezpieczyć się przed katastrofalną awarią frezu?


« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2018, 18:06:59 pm wysłana przez lacek »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: tanie frezy vs BHP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2018, 18:29:33 pm »
Frez w większości  schowany jest w płozie frezarki ,ale zasada - kilka szt  dobrej jakości to właściwa decyzja.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: tanie frezy vs BHP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2018, 10:03:46 am »
Mam Globusa za 30 zł i raz mi się urwał - nie wiem jakim cudem, ale się urwał i se poleciał na szczęście dla mnie do przodu czyli ode mnie. Poszła reklamacja i uznali w Globusie. Frez palcowy H=35 D=8 d=8US FT901-0808-0003

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: tanie frezy vs BHP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2018, 12:25:10 pm »
Frezy Globusa od paru lat nie są produkowane w PL.
To chińska produkcja.