Maj 12, 2024, 18:53:24 pm

Autor Wątek: BHP przy szlifierce cylindrycznej  (Przeczytany 6256 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
BHP przy szlifierce cylindrycznej
« dnia: Październik 05, 2013, 15:54:12 pm »
Zapytam praktyków zawodowców i amatorów, jak prawidłowo powinno się stać przy szlifowaniu długich elementów "łukowatych" podczas pracy szlifierką cylindryczną w pozycji poziomej ciągnąc materiał, czy pchając? Dla ułatwienia odpowiedzi załączam dwa zdjęcia. Cylinder obraca się w prawo ( zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
Odpowiedź: 1-bhp czy 2-bhp?
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2013, 15:56:28 pm wysłana przez amigorg »

Offline DamianO

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2013, 17:14:52 pm »
Witam

Nie jestem wielkim znawcą BHP ale wydaje mi się że zdjęcie nr. 1 jak ciągniesz materiał do siebie. Zawsze w tej pozycji jak materiał miałby wyślizgnąć się z rąk to poleci nie w Twoją stronę. Może się mylę ale jak ktoś bardziej znający się wypowie to się znów czegoś nauczę  :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5692
    • Zobacz profil
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2013, 19:33:09 pm »
Zawsze stoimy tak  by  pchać materiał a    nie   ciągnąć  .
Uzasadnienie
Jak pchamy to zawsze możemy to kontrolować i     np .  stanąć , zwolnić , docisnąć w danym miejscu    ,  nie  skacze   materiał  , itd . Tego nie zrobimy ciągnąć   ,  bo nam wyrywa z reki , a jak nie pozwolimy sobie  wyrwać to  wciągnie  w maszynę   .

Dotyczy to się  wszystkich  maszyn stolarskich

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2013, 19:40:26 pm »
Zastanawiam się tylko, dlaczego cylinder jest w poziomie, a nie w pionie? Opcja w pionie wydaje mi się dużo wygodniejsza... blat jest poziomo i pracujemy analogicznie jak na frezarce. Wtedy również pchamy materiał na cylinder szlifierski.

Ale... nie pracowałem nigdy na cylindrze w poziomie, ciekaw jestem jak z wygodą pracy w takim ułożeniu
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2013, 19:49:44 pm »
Jarku, deska ma 170 cm, a chcę szlifować podwójnie złożone, razem grube na 72 mm. Pionowo musiałbym stosować jakieś podpórki. Zresztą testuję szlifierkę i chcę wiedzieć co i jak robić. Pionowo na stoliku szlifowałem nogi, świetne rezultaty, ale muszę zrobić to co mam w planie czyli pokryć stół blachą lub laminatem.

Offline Ppiioottrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła tkwi w spokoju
    • Zobacz profil
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2013, 00:23:30 am »
To może tak, jeżeli dwie osoby to oczywista,jeżeli sam to balansować i do przodu.Lewa ręka tuż za wałkiem,prawa przed.Nigdy rąk nie trzymaj nad czymś co pracuję.

Offline Seiko

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Drewno - naturalne piękno
    • Zobacz profil
    • meble z drewna
Odp: BHP przy szlifierce cylindrycznej
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2013, 13:31:10 pm »
BHP nie wskazuje jak ma wyglądać taka czynność  ale moim zdaniem nacierając na narzędzie ( jak na heblu ) Zauważ że przy większości szlifierek w ten sposób pracujesz. W samej kwestii BHP ro raczej  smutni panowie z PIP wskażą inne problemy przy tej maszynie.  Ale jeśli robisz na niej sam i nie masz pracowników to jest ok.
Z mojego doświadczenia  mogę powiedzieć że takie elementy lepiej szlifować gdy cylinder będzie w pionie a stół o takiej długości która pozwoli aby element w całości leżał na stole. Dlaczego pionowy cylinder ? Z wielu powodów 1. element leży prostopadle do cylindra bez użycia  siły 2. masz lepszą kontrolę nad szlifowaniem czyli im bardziej dociśniesz tym większy zbiór. Przy poziomym cylindrze sam ciężar materiału reguluje sobie ile ma zebrać a tu niestety może być ciężko uzyskać idealnie łukowatą niepofalowaną krawędź.

Ty należy zaznaczyć jeszcze jedną sprawę. Jeśli masz takich elementów sporo do szlifowania a materiałem jest drewno iglaste to co kilka elementów masz zapchany papier na tym walcu. Dla sosny im dłuższa taśma tym lepsza bo bardziej żywotna i ma możliwość schłodzenia się wiec mniej przyjmie żywicy. 
Meble z drewna - tworzymy z pasją i zamiłowaniem.