Kwiecień 28, 2024, 06:45:45 am

Autor Wątek: Maszyny do warsztatu stolarskiego  (Przeczytany 3118 razy)

Offline Konstanty

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Maszyny do warsztatu stolarskiego
« dnia: Listopad 22, 2020, 19:05:27 pm »
podpowiedzcie bo czym więcej czytam tym jestem głupszy. Pracowałem z drewnem amatorsko najpierw na jakiś marketówkach potem apetyty rósł w miarę jedzenia... Teraz potrzebuje sobie wyposażyć warsztat w maszyny stacjonarne. Nie chce wydać fortuny, myślę że budżet to około 150 000 złotych. Potrzebna na pewno grubościówka i  dylemat czy taki uniwersalny stół z pilarką i frezarką czy rozbić to na dwa osobne stanowiska.  Całość chciałbym spiąć jednym odciągiem. Jeżeli można by spiąć takim budżetem jeszcze pilę taśmową to tym lepiej.

Próbuje szukać opinii o firmach które produkują czy dystrybuują takie urządzenia ale z tym jest ciężko a taką kwotę chciałbym przeznaczyć na coś solidnego co oprócz pracy przy domu jeszcze będzie mogło zarobić parę złotych. Z góry dzięki  za odpowiedzi i podpowiedzi!

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2020, 20:06:36 pm »
150 tys czy 15 tys?

Offline Konstanty

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2020, 01:56:38 am »
150 może 170 tysięcy. Chciałbym żeby to jakoś służyło nie tylko hobbystycznie ale żeby może syn się zainteresował i sobie dorabiał.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2020, 09:03:57 am »
Pytanie podstawowe co chcesz robić? Bo jak zamierzasz robić nie duże elementy to nie potrzebne są Ci ogromne maszyny, a jak będziesz bardziej konstrukcyjne elementy robić to na pewno przyda się już większa maszyna.

Ja na Twoim miejscu przejechałbym się do kilku firm w Polsce które sprzedają sprzęt i zobaczył jak wygląda.
Na pewno bym zobaczył Felder, po filmikach na YT widać dużo praktycznych rozwiązań w porównaniu do innych marek. Ja mam grubościówko-strugarkę Stiler która jest bardzo dobra i jestem zadowolony z jej zakupu, jednak widząc, że w Felderze przykładnicę można przysunąć do siebie całość staje się wygodniejsza i bardziej bezpieczna.

Co do opinii to bardzo ciężko znaleźć je bo większość osób kupujących jak im coś działa to są zadowoleni, a dopiero jak komuś coś nie będzie działać to będzie pisać opinie, że sprzęt beznadziejny.
Widzę to dobrze w firmie której pracuję, sprzedajemy produkt w ilości 30 000 sztuk miesięcznie, wpada 5 reklamacji na miesiąc z czego 4 dotyczą samej dostawy, a 1 jakości samego produktu. Co do opinii sporo mamy negatywnych, ale nie od konsumentów tylko od przewoźników którzy odbierają towar i są niezadowoleni, że tak długo czekają na odbiór.


Offline Konstanty

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2020, 13:28:17 pm »
Takie mniejsze przenośne już chyba wszystko mam ale np grubościówkę taką żeby wchodziła deska 600mm to brak. Tak samo brakuje porządnego stołu z pilarką. Zrobiłem sobie prawie 40 metrów podłogi żeby coś takiego większego tam powsadzać.

Nie mam jakiś konkretnych zadań bo jak to na gospodarstwie, raz chcesz sobie zrobić altankę a raz dopadniesz jakieś stare deski i zmajstrujesz stół albo ławkę. Potem znowu chcesz sobie nakroić długich cienkich listewek i nie ma czym bo zagłebiarka i listwa to zejdzie cały dzień. Chce po prostu mieć komfort pracy i nie łapać się na tym, że co rusz mi czegoś brak.

W tym pytaniu bardziej chodzi mi o to, że firm widzę jest sporo Felder, Hammer, Cormak, Hafen, Casolin, Astra, Scm, Perfect, Gabbiani, Jaroma a to pewnie te najbardziej znane i jest dużo więcej. To nie sa niestety małe elektornarzędzia gdzie jak chcesz sie dowiedzieć jaka bedzie różnica miedzy Milwaukee a  Festoolem to czytasz opinie czy oglądasz recenzje. A tutaj nie wiem czy płacić za to co się mocno reklamuje jak Felder czy może jakiś ambitny Polski producent jest w stanie za podobną kwotę zapewnić sprzęt lepszej jakości. Nie ma za bardzo jak ich porównać do póki nie znajdzie się ktoś kto napisze, że np wyposażył sobie warsztat w to i to i jest bardzo zadowolony z jakości/serwisu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2020, 13:36:05 pm wysłana przez Konstanty »

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2020, 08:38:21 am »
moja grubościówka ma 310mm i ani razu nie użyłem jej do takich elementów, zazwyczaj 200mm, ale mam zapas i w planach odświeżyć schody, 600mm to już bardzo duże elementy można obrabiać. Zresztą jak masz sporo mniejszego sprzętu to powinieneś wiedzieć czego dokładnie Ci najbardziej brakuje.
Dużo osób na forum ma z różnych firm sprzęt, nie wiem czy ktoś ma tutaj tylko jednej firmy sprzęt. Tak jak pisałem najlepiej samemu się przejechać i sprawdzić. Wydasz na wycieczkę trochę pieniędzy, ale jak porównasz na miejscu to wyrobisz swoją opinię. Sprawdź jaki serwis jest w okolicy, przy takiej wycieczce zawsze dopytaj się o części zamienne, zwłaszcza o koszt kompletu noży, pasków.
Też jak zajedziesz i powiesz, że chcesz kupić od razu 3 maszyny to dostaniesz inną cenę.
Ja jak kupowałem grubościówkę to na forum nikt nie powiedział mi kup to tylko sam musiałem przejrzeć oferty większości firm porównać parametry, na forum tylko parę osób nakierowało mnie na co warto zwrócić uwagę i na tej podstawie zamówiłem sobie maszynę. Lecz ja miałem budżet na 4 tys zł, na szczęście Allegro ma raty 0% i udało mi się kupić maszynę za 6,5 tys zł. Przy Twoim budżecie nie ma co wertować forum tylko trzeba wsiąść do samochodu przejechać się po sprzedawcach z każdym porozmawiać zobaczyć sprzęt wytargować cenę.
Tutaj jest podobnie jak z zakupem samochodu na odległość ciężko kupić lepiej samemu wsiąść do samochodu zrobić próbną jazdę.

Offline Konstanty

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2020, 12:49:22 pm »
właśnie mam kiepskie doświadczenia jeśli chodzi o takie kupowanie w salonie dotyczące ciągników i brutalna prawda jest taka, że w salonie sprzedadzą wszystko ale dopiero przy użytkowaniu wychodzą jakieś kwiatki i sprzęt za bardzo duże pieniażki potrafi być unieruchomiony tygodniami. I tak jak pisze, bardzo zalezało mi żeby ktoś napisał, że np miał taką frezarkę a zmienił na inną bo tamta się psuła. Ale widze, że albo tutaj mało osób pracujacych na takim sprzecie jest skorych do pomocy albo te firmy konkurujące ze sobą są na tyle dobre jakościowo że czego by się nie kupowało z takiej półki bedzie służyć.

Online mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2020, 14:40:15 pm »
Mogę Ci dać numer telefonu do przedstawiciela SCM. Serwis tez jest ok a przy takim budrzecie może coś wybierzecie. Jak wiesz to dobra firma która jest na rynku od lat. Z serwisem tez nie ma problemu,serwisant przyjedzie na miejsce. Maszyny zdecydowanie oddzielne
Pozdrawiam

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Maszyny do warsztatu stolarskiego
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2020, 10:52:46 am »
Wiadomo, że w salonie będą chcieli Ci wcisnąć wszystko, ale łatwiej będzie rozmawiać o sprzęcie jak byś miał jakieś modele które Tobie spodobały się.
Nawet jak się przejedziesz i zobaczysz o taka grubościówka mi pasuje kosztuje x, czy w tej cenie się opłaca tą brać czy byłem w firmie y mają taką w tej cenie.
Zobacz też gdzie masz najbliższy serwis i jakiej firmy. Sprawdź możliwość naostrzenia maszyn, czy gdzieś będziesz mieć w pobliży. weźmiesz grubościówkę 410, a w pobliżu naostrzą Ci tylko 310mm bo taki mają max zakres.

Co do samych firm, ciężko jest znaleźć takie typowo beznadziejne, bo nie utrzymałyby się na rynku. Kolejną sprawą jest to, że to forum bardziej dla Hobbistów w drewnie niż firm. Dużo osób ma budżet 2 tys. więc o takich maszynach mogą tylko pomarzyć.

Musisz sam w to więcej się zaangażować, a nie liczyć na to, że ktoś na forum Ci rozpisze modele sprzętu jakie masz kupić za daną kwotę.