Marzec 28, 2024, 14:27:52 pm

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - gnacik

Strony: [1] 2
1
Kupię / Kupię/zlecę wykonanie sklejki fornirowanej w formacie papieru A3
« dnia: Wrzesień 10, 2019, 10:54:46 am »
Hej!

Jak w tytule. Potrzebuję płyt sklejki z formacie A3 z ładnym dębowym fornirem. Musze mieć tę samą ilość płyt w grubości 3 i 4mm, ilość sztuk w zależności od ceny. Chociaż początkowo myślę o czymś w ilości około 5-10 na jedną grubość.

Prosiłbym o informację tutaj na forum lub bezpośrednio na mój e-mail: biuro@eulera.pl

Z pozdrowieniami,
Janusz

2
Potrzebuję zlecić wykonanie kilku desek, najlepiej bukowych jednak mogą być inne. Chodzi o to aby były na pewno idealnie równe (później będę obrabiał na CNC), i się nie wypaczać w momencie jak będą już finalnie częścią pewnej makiety :-)

- szerokość: 130cm, wysokość: 50cm, grubość: 5cm (2 sztuki)
- szerokość: 60cm, wysokość: 50cm, grubość: 5cm (2 sztuki)

Oczywiście klejone z mniejszych części, może być po krótszym boku, bo i tak finalnie będzie pomalowane tak aby nie było widać słojów. Grunt to aby deska była idealnie równa i się wypaczała. Dla bezpieczeństwa z jednej strony można porobić wczepy na jaskółczy ogon.

...no chyba, że ktoś ma tutaj lepszy pomysł na ogarnięcie tematu :-)

3
SAM'y / Odp: stolik ala festool mft3
« dnia: Listopad 16, 2014, 22:02:02 pm »
Oooo, chyba znalazłem to czego szukam :-)

Głównie chodzi mi o ten stół:

Hobelbank & Maschinentisch: Was diese Bank so alles kann!


...ktoś z Was go wykonywał? (dla przypomnienia link z gazetą, w której jest projekt, który wysłał Szajba: http://hostuje.net/file.php?id=a0ddf5c0156321e093918bf28123e2d3, strona 32). Dużo tam po niemiecku i nic nie rozumiem, plany ogólne są, ale dla tak początkującej osoby jak ja, raczej ciężko będzie zrobić go tak solidnie jak ten na filmie. Chociaż wg mnie i tak trochę niepełne, bo nie widzę danych odnośnie imadła, prowadnic i całej reszty. Dlatego też mam pytanie: czy ktoś byłby mi w stanie zrobić dokładnie taki sam?

No i mamy jeszcze drugi mobilny:

Multifunction workbench MFTC


Tu już w sobie bardziej z ciekawości, chociaż kto wie co pokaże przyszłość, ile byście chcieli za wykonanie takowego?

Pozdrawiam,
Janusz (nie ten Janusz, który kilka postów wyżej chciał już je seryjnie sprzedawać :-D)

4
Hyde Park Domidrewno / Odp: wklady na sztućce - szukam wykonawcy
« dnia: Listopad 11, 2014, 23:57:57 pm »
Ja wykonam, poszedł PW :-)

5
Hyde Park Domidrewno / Odp: Bieżące... roboty :)
« dnia: Listopad 06, 2014, 19:51:26 pm »
Niestety nie, poszedłem na łatwiznę i użyłem CNC. Trochę dałem ciała przy lewym oku, zbyt duży posuw narzędzia ustawiłem i urwało ten mały wystający kawałek drewna, który miał robić za źrenicę. Deska bukowa, później bejcą (w tym przypadku teak) i poszlifować aby nadać temu kontrastu :-)
Ale tak jak wcześniej kolega pisał, ilość pracy ile trzeba włożyć w wykonanie nie jest proporcjonalna do ceny. Co prawda u mnie wycinanie idzie już automatycznie, jednak problem jest przy projektowaniu, bo najmniejszy frez mam 2mm i nie można dać zbyt cienkiej linii co niestety odbija się w ilość i jakości detali...

PS. Swoją ten gościu ze zdjęcia to ja :-)

6
Inne / Odp: Pomoc w wyborze sprzętu do warsztatu. Festool CMS.
« dnia: Listopad 06, 2014, 19:34:37 pm »
Dokładnie, w zestawie są jeszcze boczny stół przesuwny wraz z prowadnicą kątową i jazda. Tylko też weź pod uwagę z jak grubymi materiałami pracujesz, aby się nie okazało, że TS 55 jest za mały, wtedy weź moduł z TS 75. Różnica w cenach nie jest zbyt duża, no chyba, że kupujesz wszystko oddzielnie.

A tu film pokazujący jak to działa od Festoola:

Zagłębiarka TS 55 R EBQ Festool - montaż w systemie CMS

7
Inne / Odp: Pomoc w wyborze sprzętu do warsztatu. Festool CMS.
« dnia: Listopad 06, 2014, 18:25:29 pm »
Dzięki wszystkim za pomoc, już praktycznie zadecydowałem co będę kupował. Jeszcze za dwa tygodnie do toruńskiego przedstawiciela Ferstoola przyjedzie jakiś człowiek ze sprzętem i mi wszystko pokaże jak działa, no i może jeszcze uda mi się odwiedzić @robsona jak będę jechał do rodzinnego domu na wybory.
W następnym tygodniu ruszam z remontem budynku, w którym będzie nowy warsztat i można będzie zacząć się urządzać :-) W sumie to pewnie jeszcze będzie tu masa moich pytań odnośnie rozplanowania pomieszczenia i budowy własnego stołu montażowego, no ale to później.

W ogóle trochę pluję sobie w brodę, że 2,5 miesiąca temu nie kupiłem sobie CMSa z frezarką górnowrzecionową albo chociaż krawędziówki, ponieważ wszystkie te elementy na zdjęciu poniżej szlifowałem zwykłą szlifierką oscylacyjną :-/ No ale teraz już po ptokach, no ale z 1,5-2 miesiące w plecy :-/



Pozdrawiam,
Janusz

8
Hyde Park Domidrewno / Odp: Bieżące... roboty :)
« dnia: Listopad 06, 2014, 14:23:40 pm »
Skoro wyszedł temat portretów to może i ja pokażę moje wypociny:


9
Inne / Odp: Pomoc w wyborze sprzętu do warsztatu. Festool CMS.
« dnia: Listopad 05, 2014, 00:42:01 am »
Z tym co napisałeś o stole to trochę średnio zrozumiałem, ale wierzę na słowo. I chyba na tym też się skończy.

Co do zagłębiarek to pytanko, bo albo ja słabo szukam albo na stronie nie podają wszystkich informacji. Chodzi mi o to, że nie ma żadnej informacji odnośnie cięcia pod kątem. Chociaż patrząc po rysunkach wydaje się, że jest (czy ma tę opcję -1 - 47 stopni kąt?). To czy pasuje do systemu CMS to chyba raczej nie podlega wątpliwości (?). No i czy w momencie kiedy bym używał jej w systemie CMS to czy mogę podłączyć ją kablem, a z akumulatorów korzystać jedynie gdy chcę wyciąć coś szybko ręcznie? Aha, no i jeszcze jedna sprawa, czy to ma prowadzenie laserowe podczas cięcia z ręki?

Frezarki używałbym jedynie do frezowania krawędzi na CMSie oraz do tego szablonu na jaskółczy ogon, a jako, że na narzedzia.pl różnica pomiędzy zestawem 1400 a 2200, to niecałe 500zł, to chyba wybór jest jasny, co prawda nie ma wtedy tego doposażenia: http://www.narzedzia.pl/zestaw-wyposazenia-festool-zs-of-2200-m,43501.html, ale to będzie można w miarę potrzeb dokupić w przyszłości. No chyba, że nie zdaję sobie sprawy z tego jak elementy w tym zestawie są bardzo potrzebne (?).

No i jeszcze taka jedna sprawa, przykładowo ten zestaw CMS z TF2200 kosztuje 6878zł.: http://www.narzedzia.pl/frezarka-stolowa-festool-tf-2200-set,27277.html
...no i teraz do tego dokupić osprzęt do zamocowania zagłębiarki, w zestawie z zagłębiarką na kablu tj. 5303zł.: http://www.narzedzia.pl/zestaw-z-modulem-festool-cms-ts-55-r-set,42856.html

no ale kupujemy oddzielnie, moduł do zagłębiarki 1541zł.: http://www.narzedzia.pl/podstawa-modulu-cms-ts-55,26520.html
stół przesuwny za 1256zł.: http://www.narzedzia.pl/stol-przesuwny-festool-st,43471.html
no i zagłębiarkę na kablu za 1859zł.

...łącznie wychodzi 4656zł., zaoszczędzamy 647zł., i teraz moje pytanie, czy lepiej już nie darować sobie tej oszczędności i nie dokupić drugiego stołu? Chociażby po to aby w przyszłości móc mieć podłączonych kilka urządzeń na raz lub jak dojdą nowe tj. wyżynarka lub szlifierka taśmowa?

Jak uważacie, co byście doradzili? Myślę, że może co prawda nie ostatni, ale na pewno przedostatni mój post w tym temacie, bo już chyba wiem wszystko :-)

Pozdrawiam,
Janusz

10
Inne / Odp: Pomoc w wyborze sprzętu do warsztatu. Festool CMS.
« dnia: Listopad 04, 2014, 22:03:41 pm »
@Robson - Ceny bolą, ale stół modułowy jest dla mnie o tyle istotnym narzędziem, że gdzie gdybym zakupił to 3 miesiące temu to zlecenie nad, którym właśnie siedzę skończyłbym w ubiegłym miesiącu :-) Nie jestem pewny czy byłbym w stanie samemu takie coś wykonać aby było łatwe w transporcie. No chyba, że źle Cię zrozumiałem i chodzi Tobie o stół wielofunkcyjny, ten akurat byłby na stałe w warsztacie, więc można o własnej produkcji pomyśleć. Bo chyba nawet na samoróbie nie będzie problemu zamontowania tego systemu do wykonywania połączeń na jaskółczy ogon.
Co do zgłębiarek to 55mm powinno wystarczyć, obejrzałem ten filmik: http://www.domidrewno.pl/video/testowanie-na-ekranie-zaglebiarka-festool-ts-55-rebq-vs-ts-55-ebq/ ...i chyba jestem przekonany. I głównie będzie mi służyła w systemie CMS jako krajzega i tylko co jakiś czas do cięcia na szynie.

Co do tego odkurzacza to musiało mi się pokiełbasić, myślałem, że mają taki system, a to pewnie jest system narzędzie-odkurzacz-kompresor. W takim razie tego wątku nie było :-) Chociaż pozostawiam pytanie czy jest sens kupować odkurzacz Festoola tylko po to aby mieć funkcję automatycznego włączania się w trakcie uruchamiania narzędzia. Jak dokładnie wygląda kwestia zmniejszania mocy ssania wraz ze zmniejszeniem obrotów, tak jak pisał @Kael?
Jeżeli ten system automatycznego włączania rzeczywiście jest przydatny to bym wolał zainwestować. Co prawda posiadam już jeden odkurzacz przemysłowy przy CNC (taki zwykły tani, gdzieś za około 500zł. kupiłem jak dobrze pamiętam, bez żadnego automatycznego rozruchu), ale teraz weź biegaj i za każdym razem przełączaj te rury, no i dodatkowy minus, że będzie kolizja jak będę chciał pociąć coś zagłębiarką w trakcie gdy CNC będzie pracowało.


EDIT:
@JacekO - Widać pisaliśmy w tym samym momencie, więc powyższej części już nie redaguję.

Co do CMSa to jestem przekonany, mam tylko pytanie, którą frezarkę: OF1400 czy OF2200 (https://www.festool.pl/Produkty/Pages/Product-Competence.aspx?foc=ol_oberfraese_2579), różnica w cenie duża i nie wiem czy mi to potrzebne.

Nie wiem jak z tym stołem MFT, oczywiście fajnie by było mieć wszystko z jednej parafii. Chociaż co ciekawe nie ma pokazane jakich rozmiarów jest pole robocze, są tylko w wyposażeniu dodatkowym dwa różne wymiary płyt perforowanych. Swoją droga wie ktoś z jakiego materiału są zrobione? Drogie do przesady, nie wiem czy nie łatwiej byłoby samemu taką na CNC wyciąć, kiedy ta fabryczna się zużyje.
Ciekawe wydaje się przedłużenie stołu pod system CMS (https://www.festool.pl/Produkty/Pages/Product-Detail.aspx?pid=495510&name=St-wielofunkcyjny-MFT-3-VL), tylko, że może to wręcz przeszkadzać kiedy na stole będzie się coś kleiło, na CMSie będzie się chciało przeciąć na pół jakąś większą płytę czy coś :-) No i dziwnie, bo cena wyższa niż osobna jednostka podstawowa co CMSa, więc chyba lepiej kupić osobno.
No i nie widzę takich fajnych ścisków na kolbkę jak w Twoich filmach, sam nie wiem.

11
Inne / Pomoc w wyborze sprzętu do warsztatu. Festool CMS.
« dnia: Listopad 03, 2014, 21:47:27 pm »
Witam,

W moim warsztacie głównie posługuję się frezarką CNC. Jednak w najbliższym czasie planuję powiększenie "parku maszynowego". Po rozmowach z różnymi stolarzami, patrząc będąc na różnych budowach, to przeważnie wszyscy polecają Festool, że to sprzęt na lata. Dlatego też wolę wydać trochę więcej ale mieć coś porządnego. Jednak patrząc na takie kwiatki jak zwykły wózek na skrzynki na narzędzia kosztuje prawie 400zł., to wiem, że niektóre rzeczy są naprawdę przesadzone :-)

Dlatego wrzucę tutaj linki rzeczy, które planuję zakupić i prosiłbym o Waszą pomoc. Które rzeczy są ok, czy może inny model, a niektóre czy w ogóle sobie darować/zrobić samemu/kupić innej firmy.

https://www.festool.pl/Produkty/Pages/Product-Detail.aspx?pid=495315&name=St-wielofunkcyjny-MFT-3-MFT-3
Tu mam najwięcej obiekcji, czy sens wydawać tyle kasy po to aby mieć stół z dziurkami aby prowadnice łądnie leżały, nie wiem tylko jak ma się to do kompatybilności z systemem CMS. No i martwi mnie trochę to, że brakuje tutaj ruchomej części do ściskania materiału jak na filmach Jacka.

https://www.festool.pl/Produkty/Pages/Product-Detail.aspx?pid=488876&name=System-do-wykonywania-po-cze-VS-600-GE
+
https://www.festool.pl/Produkty/Accessories/Pages/Detail.aspx?pid=491152&name=Wyposa-enie-do-VS-600-SZO-14
Dla mnie rewelacja, trochę przesada z ceną, zestaw szablonów naprawdę mógłby być w komplecie. Po tym jak naoglądałem się filmów na ich stronie to tam właśnie było to zamocowane na stole, który wkleiłem jako pierwszy, w sumie po trochu właśnie z tego powodu.

No i teraz się zaczyna, mianowicie system CMS. Obejrzałem filmy w których łączą je razem z frezarką górnowrzecionową (którą mógłbym wykorzystywać również do tych łączeń na jaskółczy ogon) oraz z zagłębiarką, która poniekąd robiłaby mi za krajzegę :-) Istotne w przypadku zagłebiarki jest to, że można zmieniać kąt cięcia, a bardzo często teraz mi się zdarza, że muszę coś uciąć pod kątem 45-60 stopni i robię to tak, że ustawiam materiał na CNC, potem marnuję kupę czasu na odpowiednie ustawienie materiału, freza, miejsca zerowego itp., i dopiero wtedy mogę w te kilka sekund wykonać zamierzone cięcie :-)

No i ok, mamy w takim razie jednostkę podstawową: https://www.festool.pl/Produkty/Pages/Product-Detail.aspx?pid=561228&name=Jednostka-podstawowa-CMS-GE
...i co do tego, jaką zagłebiarkę i jaką frezarkę góórnowrzecionową? Oczywiście koniecznie do tego jeszcze stół przesuwny, przedłużenie stołu, przykładka kątowa, osłony i inne duperele, ale to uznaję akurat za konieczność.
Myślałem jeszcze o module do szlifierki taśmowej, ale jak przeglądając forum natknąłem się na to, to zmieniłem zdanie: http://www.aw-tools.de/Scheppach-4903401901-oszillierender-Spindelschleifer-osm-100 :-)

No i jeszcze kwestia odkurzacza. Jest sens się w to bawić i przepłacać za Festoola? Co prawda podoba mi się to, że włączają się w czasie korzystania z maszyny oraz na przyszłość mógłbym kupić szlifierki pneumatyczne, któe by tez były nimi zasilane. Tylko czy gra jest warta świeczki?


Ok, to by było na tyle pytań "nowicjusza sprzętowego" :-) Jeżeli są jakieś istotne rzeczy, o których zapomniałem (w sensie, że do tego wszystkiego potrzeba jeszcze coś), to prosiłbym o napisanie i w miarę możliwości pomóc mi :-)

Pozdrawiam,
Janusz

12
Z sieci / Odp: Budowa domu z bala,jak za dawnych lat.
« dnia: Listopad 03, 2014, 20:09:01 pm »
Oj, nie takie to proste, różnych cieśli od budowania domu z bali widziałem i sobie nie zdajecie sprawy jak łatwo spieprzyć robotę. Fakt, sam budynek wznieść całkiem łatwo, bo to poniekąd jak klocki, a tak naprawdę to porządnie zrobić jaskółczy ogon jest ciężko, jest u mnie w rodzinnych stronach taki Smagała, że jak już takowy zrobi to nawet igły nie wciśniesz :-) Cóż, tak poza tym to też marzy mi się zbudować kiedyś samemu dom z bala w skali 1:1, bo póki co to poniżej 1:25 jeszcze nie zszedłem :-(

13
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Od deski do zegara.
« dnia: Wrzesień 27, 2014, 21:10:40 pm »
Podziwiam, takie cuda bez CNC robić :-)

Mam pytanko: skąd bierzesz mechanizmy zegarowe? Ja też chciałem zrobić kilka zegarów, ale właśnie ze znalezieniem porządnego mechanizmu był największy problem.

14
Inne / Odp: Kompleksowe urządzenie warsztatu
« dnia: Wrzesień 22, 2014, 23:17:27 pm »
Możesz też odezwać się do innego większego zakładu produkującego meble i pogadać z ich kierownikiem produkcji. Taki ktoś najlepiej doradzi Tobie jak ustawić poszczególne sprzęty, co kupić, ile osób zatrudnić itp., aby wszystko chodziło jak w zegarku.

Możliwe, że już trochę za późno, dopiero teraz zauważyłem Twój temat, ale jeżeli ciągle jesteś na etapie zastanawiania się to ja znam kogoś takiego. Firma duża, branża praktycznie ta sama, ale za dużo szczegółów też wolę nie mówić.

15
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Cześć :-)
« dnia: Wrzesień 22, 2014, 23:09:44 pm »
Dzięki :-)

Jestem z Pisza, później byłem z Gdańska (studiowałem na Wydziale Architektury tamtejszej politechniki), później znowu byłem Piszaninem (pracowałem w Polsce Drewnianej - jeżeli mocno się interesujesz budownictwem ludowym to pewnie osoba Piotra Olszaka będzie Ci znana), a teraz mieszkam w Toruniu (ma na imię Agnieszka), no i tutaj będę prowadził i starał się rozwijać swój warsztacik :-)

Strony: [1] 2