Marzec 29, 2024, 06:30:13 am

Autor Wątek: Warsztatowy filtr powietrza  (Przeczytany 21006 razy)

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 27, 2016, 10:02:35 am »
dzięki za odpowiedź, ale żeby nie mieszać koledze w temacie założyłem drugi w moim wykonaniu http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/filtr-powietrza-made-by-pablo/
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 20, 2016, 23:12:04 pm »
Ryszard. Jak tam filtr? Musiałeś coś przerabiać?
Jak udało ci się kupić filtry na tej stronie mullera?
Przez telefon czy jak się zarejestruje to zobacze sklep i ceny.

Offline jeremi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 21, 2016, 10:30:22 am »
No i prosimy o zdjęcia z wymiany/czyszczenia filtra - ilość syfu na nim chyba najlepiej odda jakość oczyszczacza...

Offline Bragson

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 21, 2016, 17:03:36 pm »
kawał dobrej roboty ;)

a jak myślicie, takie wentylatory ścienne też przejdą? Czy lepsza będzie turbina? (wydajność niby podobna)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 21, 2016, 19:38:20 pm »
@Przemek

1.Ceny filtrów podejrzałem na allegro ( szukaj " filter mueller filtr kieszeniowy G4"). Potem wszedłem na stronę www.filter-mueller.pl i zadzwoniłem na infolinię po konsultację, podałem wymiary i zrobili wg. zamówienia).
2. Nic nie musiałem przerabiać. Robiłem próby w trzech konfiguracjach:
I. filtr wstępny G4>turbina> filtr końcowy F7 (fot. 1).
II. Filtr wstępny G4>filtr końcowy F7>turbina(fot. 2).
III. Filtr wstępny G4> turbina (fot.3).
Dużo lepiej filtr działa w układzie II i III. W moich warunkach wystarczy tylko układ III ( wewnątrz obudowy filtra brak pyłu ) gdyż w warsztacie utrzymuję wysoką czystość. W czasie pracy korzystam z trzech moich odpylaczy:
- Pilarka, duża wyrówniarka i grubościówka jest podłączona do cyklonu stacjonarnego wężem fi 100 ( jednocześnie  może być podłączona tylko jedna maszyna).
- elektronarzędzia podłączam wężem fi 32 do mini cyklonu i odciągu (zmodernizowany odkurzacz ALFA wiszący pod stołem),
- strugarkę stolikową, frezarkę podstolikową podłączam wężem fi 50 do separatora z przegrodą Thiena i odkurzacza PARKSIDE.
Ponadto po każdym etapie pracy sprzątam wióry, trociny, oczyszczam maszyny, stoły, podłogę albo do mini cyklonu albo do separatora. Po skończonej pracy na 1,5 godziny uruchamiam filtr powietrza ( ma wyłącznik czasowy). Filtr uruchamiam też w czasie pracy mocno pylącej, głównie frezarkami.
 I to jest odpowiedź dla @jeremi
- Na zdjęciu 4 widać otrzepany filtr wstępny po kilku dniach pracy ( co kilka dni czyszczę filtr odkurzaczem, końcówką szczotkową okrągłą., a na zdjęciu 5 widać małą warstwę kurzu na obudowie filtra - po pół roku pracy.
Dużo sprzątam na bieżąco stąd tego kurzu nie jest tak dużo.

@Bragson
Matthias Wandel twierdzi, że wentylatory płaskie są lepsze do filtrów warsztatowych od turbin. Zrobił wiele prób z różnymi filtrami, można obejrzeć: http://woodgears.ca/dust/air_cleaner.html i cd.
Pytałem  go też o opinię dot. pierwszej konfiguracji filtra. Oto jego odpowiedź:
I don’t think this is a very optimal design.
Blowing air at the filter like that makes for very uneven airflow across the filter.  Also, it slows down the air coming out, which means the air cleaner won’t stir up the shop air.  Stirring up the shop air is very important, otherwise, the air just circulates around the air cleaner without cleaning the rest of the shop air.
Also, this sort of blower can make a lot of pressure, but relatively low flow rate.


i drugiej konfiguracji:

Yes, I think that would be better.
 
But in terms of filters – for a dust collector, you want to make sure you get nearly 100% of the dust.
 
For an air cleaner,  if, for example, you were to make a change that resulted in it just catching half the dust, but more than doubled the airflow, that would still be an improvement.  So it’s better to have filters side by side, and a low pressure blower to blow lots of air through  them.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2016, 19:50:36 pm wysłana przez amigorg »

Offline Bragson

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 21, 2016, 23:00:56 pm »
Dzięki! ;)

Offline jeremi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 23, 2016, 23:48:51 pm »
Dzięki za dedykowaną fotke:) - muszę o takim filterku pomyśleć w przyszłym warsztacie...

Offline robcio13

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 04, 2016, 20:30:03 pm »
witam
czytam i notuję ponieważ jestem na etapie projektowania takiego filtra, ale mam pytanie, czy jesteś w stanie po tej eksploatacji powiedzieć co ile będziesz wymieniał filtr (nie czyszczenie) ?
Carpe diem

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 04, 2016, 20:50:28 pm »
Odpowiem po roku eksploatacji. Na razie przy regularnym czyszczeniu, po pólrocznej eksploatacji  nie odczuwam aby się przytykał.

Offline Sebastian Germak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
    • Avangarda Meble
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 04, 2016, 22:27:21 pm »
Również zastanawiam się na filtrem powietrza w warsztacie.  Mam do wykorzystania dwa wentylatory kanałowe które mają wysokie obroty (2700/2000) i wytwarzają dosyć duże podciśnienie.  Jak czyściłem pomieszczenie i wentylator wydmuchiwał powietrze na zewnątrz to drzwi otwierało się z odczuwalnym oporem.  Warsztat ma 120 m2 ale część gdzie stoją maszyny to 60 m2.
Myślę nad filtrem stojącym który będzie mobilny, ewentualnie podwieszany.  Zasysanie było by na samym dole z trzema wstępnymi filtrami, za wentylatorem również trzy sztuki filtrów klasy np. f9.  Włączany był by razem z głównym wyciągiem z opóźnieniem wyłączania. Jedyne czego się obawiam to zasysanie filtrów wstępnych i wydmuchanie końcowych.  Ma to jakiś sens?  Jakiej powierzchni użyć filtrów?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka


Offline zamator

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2019, 21:01:52 pm »
Odpowiem po roku eksploatacji. Na razie przy regularnym czyszczeniu, po pólrocznej eksploatacji  nie odczuwam aby się przytykał.

Cześć Ami...
Dalej masz ten filtr? Jakieś zmiany?
Czy po takim czasie coś byś zmienił, poprawił?
 
co ile czyścisz?
t.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:17:54 pm »
Chyba po dwóch czy trzech pierwszych miesiącach użytkowania, zmieniłem układ filtrów - oba dałem na wlocie, wstępny + końcowy. Okazało się, że to najlepszy układ.
Tym samym obudowa filtra mogłaby być krótsza - przy jakimś remoncie utnę ją o kilkanaście cm.
Skuteczność filtra widać na poniższych zdjęciach.
   Na zdjęciu widać różnicę pomiędzy nowymi a zużytymi. Zużyte filtry różnią się barwą  - ten jaśniejszy (wstępnego oczyszczania) pokryty jest pyłem dębowym, gdyż w ostatnim czasie pracowałem w dębie. Filtr pracował dwa lata, był czyszczony odkurzaczem co parę miesięcy. W październiku je wymieniłem

Widok zużytych wkładów uzmysławia co jest w powietrzu podczas pracy, nawet jeśli zawsze stosuję odciągi stanowiskowe. Warto taki filtr warsztatowy mieć - inaczej duża część takiego pyłu byłoby w moich płucach.

Offline zamator

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 04, 2019, 20:13:07 pm »
Panie Ryszardzie, dziękuje za informacje.

Czy zbierane pyły rozkładają  się mniej więcej równomiernie na całej powierzchni filtrów czy więcej ich jest w środku? Chodzi o to czy dmuchawa nie zasysa bardziej na środku?

Sam zabieram się za budowę na bazie wentylatora ssącego, średnica około 250mm, ale filtry chcę dać nieco większe. 
Wszystko w  układzie G4 -> F7 -> wentylator ssący.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2019, 20:25:27 pm wysłana przez zamator »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy filtr powietrza
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 20, 2019, 23:33:15 pm »
Dopiero dzisiaj przeczytałem Twoje pytanie - spójrz na fotografie, są mniej więcej równomiernie zabrudzone.