Maj 04, 2024, 15:43:44 pm

Autor Wątek: Bezpieczna rozdzielnia prądu  (Przeczytany 5488 razy)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Bezpieczna rozdzielnia prądu
« dnia: Listopad 14, 2016, 22:16:03 pm »
Hej " elektrycy"

Co zastosować ?
Założenie :

Instalacja 3-fazowa włączana głównym włącznikiem
np. sześć maszyn stacjonarnych o silnikach 3 do 4,5 Kw + oświetlenie pomieszczenia
Chcę jak najmniejsze zabezpieczenie przed licznikowe (teraz bezpieczniki  są 32A )
Pracując na jednej maszynie   + odciąg ( 2,2 kW ) , drugie  w tym czasie  mają być wyłączone.

Pytanie
Można zastosować jeden przedłużacz i przełączać - ale to niebezpieczne  i nie praktyczne
Czy   jest jakaś rozdzielnia ? Co można zastosować ? Zostawić tak jak jest ?

« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2016, 22:18:31 pm wysłana przez tomekz »

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2016, 22:37:34 pm »
Maszyny stacjonarne tak ?
Prowadzisz zwykłą instalację naścienną (3x2,5 mm2) i w dogodnych miejscach instalujesz gniazdka.
Możesz rozbić to na dwa obwody (np dwie różne ściany) z niezależnymi bezpiecznikami.
Oświetlenie oczywiście niezależny obwód (starczy 3x1,5 mm2) z zabezpieczeniem.
Jasio P - Rzeszów

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2016, 22:47:51 pm »
Pracując na jednej maszynie   + odciąg ( 2,2 kW ) , drugie  w tym czasie  mają być wyłączone.

Może nie precyzyjnie się  wyraziłem .
Ma być tak ,że jak jedna maszyna pracuje + odciąg to nie można w tym czasie  włączyć  drugiej by nie  wyskoczył  bezpiecznik

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2016, 22:53:52 pm »
Ale on mówi i 3 fazach czyli do zasilania przewód 5x2,5 na krotkich odcinkach a 5x4 na dłuższych. I roznawiamy o bezpiecznej rozdzielni a wiec:
 Każda maszyna zabezpieczona oddzielnie wartości ci nie powiem bo nie chce mi się teraz liczyć ale max 25A powinno wystarczyć
Na zasilaniu FRX wyzealaczem i przyciskiem bezpieczeństwa w miarę dostępnym miejscu
Zabezpieczenie różnicowoprądowe 40A na 30mA.
No i jeszcze by się przydało do tego oświetlenie awaryjne bo jak wyłączysz cały prąd przez fr-a to żeby coś tam było widać.

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2016, 22:55:15 pm »
Sory tomek pisałem odpowiedź
To już wychodzimy w automatyke i przekazniki styczniki i tak dalej ale do zrobienia 😀

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2016, 23:11:03 pm »
Nie chciał bym iść  w koszty i wystarczy mi proste rozwiązanie , bo  jestem sam i sam będę obsługiwał. Mogę podejść ( warsztat  się  skurczył  :) ) np do rozdzielni wyłączyć zasilanie jednej maszyny i przełączyć na  drugą  ( najprościej zrobić  to bezpiecznikiem ,ale czy to właściwy kierunek ) . Odciąg i światło będzie pod parą  na   stałe.

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2016, 23:43:14 pm »
Czyli ma być prosto i tanio
Jutro jak znajdę chwilę to ci sprawdze bo mam teraz sporo roboty w tym jedno zadanie  podobne do twojego tylko tam są pompy 2 po 400 kV i 2 po 530kV więc tak w wolnej chwili

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2016, 00:50:06 am »
Tomek jutro już minęło
Najprostsze rozwiązanie 3 fazowe jakie widzę to takie cudo
http://www.nowa.elektromet.com/lacznik-krzywkowy-luk-40-73
Oczywiście w twoim przypadku 4 sztuki i nawet będziesz mógł tą 8 maszynę dokupić
Zasada prosta 0 wszystko wyłączone a reszta zależy od ciebie który włączysz to ta maszyna będzie działać ale jak przez przypadek włączysz 3 maszyny to ci bezpiecznik tylko wywali.
Ewentualnie jest jeszcze takie coś
http://www.nowa.elektromet.com/zestawy-instalacyjne-z-gniazdem-32a-oi-974005
Tu podłączysz każdą maszynę osobno i też po przez sterowanie ręczne będziesz mógł wszytko kontrolować bezpiecznie bez grzebania w rozdzielni.
To tyle z prostych pomysłów.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2016, 07:39:34 am »
jutro już minęło 


Dzięki Seba  -dokładny z czasem  jesteś jak góralka, :D
Zaznajomię się  z propozycjami ,jak co to będę pytał.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2016, 09:57:35 am »
Masz 6 maszyn stacjonarnych - kupujesz rozdzielnię i montujesz w niej
         
>główny wyłącznik prądu
        >WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY P 304 4P 40A 30MA
                      >S303 C16A - przewód 5x2,5 Cu miedź
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr1 > maszyna nr 1
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr2 > maszyna nr 2
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr3 > maszyna nr 3
                      >S303 C16A - przewód 5x2,5 Cu miedź
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr4 > maszyna nr 4
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr5 > maszyna nr 5
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr6 > maszyna nr 6
                      >S303 C16A - przewód 5x2,5 Cu miedź lub 5x1,5 Cu
                                  > natynkowe gniazdo 3F nr7 > odciąg trocin
                      >S301 B16A - przewód 3x2,5 Cu miedź
                                  > gniazdo 1F
        >S301 B10A - przewód 3x1,5 Cu miedź
                      > oświetlenie obwód nr 1
        >S301 B10A - przewód 3x1,5 Cu miedź
                      > oświetlenie obwód nr 2

6 gniazd siłowych natynkowych z tym że np dzielisz sobie na dwa obwody te gniazda i dajesz na każdy obwód S303 C16A + osobny obwód na odciąg (bo rozumiem że on chodzi w parze z każdą maszyną) S303 C16A - chyba że masz maszyny z "ciężkim rozruchem" to możesz dać S303 D16A albo dać s303 C20A - ale z tego co piszesz to maks 5 kW powinno wystarczyć te 16A zabezpieczenie - o ile silnik "łagodnie" startuje. Na resztę narzędzi 1F dajesz S301 B16A - nie wiem ile chcesz gniazdek więc nie wiem ile obwodów - musisz sobie podzielić tak żeby na jeden obwód nie było więcej jak te 16A, jak robisz np 3 obwody 1F to na każdy obwód zasilasz osobną fazą.

Gdybyś miał większe silniki przy maszynach stacjonarnych to można szukać oszczędności w przewodach - zamiast miedzi dać aluminium 5x10 - ale tutaj nie ma sensu bo cenowo nic nie ugrasz. Ale znajomy robił kilkadziesiąt metrów przyłącza do domu i położył aluminium bo jest sporo tańsza - nawet uwzględniając założenie że daje się 2x grubsze przekroje żył jak przy miedzi.

Osobny obwód dałbym na oświetlenie, a najlepiej to podzielił oświetlenie też na dwa obwody, żeby nie było tak że wywali jedna lampa i zostaniesz bez światła przy pracującej maszynie) i dajesz na każdy obwód S301 B10A. Możesz dać też RCD na oświetlenie, ale nie ma musu bo teraz większość opraw to PCV.

To tak na chłopski rozum - zawodowym elektrykiem nie jestem :)

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2016, 10:09:25 am »
Z amelinium jest taki problem że 5 żyłowe ciężko dostać a tym bardziej 10mm. Zamiast tego można dać dostępny w miarę 4x16.
Inna sprawa z samym użytkowaniem bo niestety ma strasznie duże tendencje do utleniania się dlatego w instytucji zaleca się stosowanie miedzi.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2016, 10:16:45 am »
Pełna zgoda - aluminium tylko tam gdzie się to porządnie skręci "na kostki" - nie można bezpośrednio zrobić "skrętki" z miedzą. No i oczywiście jak damy taką "pałę" 4x16 to będzie sztywny niemiłosiernie. Ale jakby chciał połączyć np 2 rozdzielnice - bo ma dużą halę i nie opłaca się ciągnąć obwodów osobno w każdy zakątek tylko lepiej dać drugą rozdzielnię - to można takie coś podtynkowo położyć bo ceny są sporo niższe
> 5x16 Al - ok 5,50 zł/m
> 5x10 Cu - ok 15 zł/m

Offline 91az

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 184
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2016, 10:23:48 am »
Aluminium ładnie pracuje też pod naciskiem i w temperaturze (plastyczność, kruchość), więc na zaciskach przyłączeniowych się nie oszczędzi jeśli co pół roku nie chce się ich regulować/dokręcać. Lepiej pójdź w miedź - ona więcej wybaczy.
Uważaj na chińskie przewody Cu, po taniości można kupić anodyzowane aluminium lub jakiś stop z niską zawartością Cu :-) Skośnookie chłopaki potrafią już nawet podrabiać izolację teflonową z mieszaniny celulozy :/.

Obwód oświetleniowy: dwa co najmniej z powodów opisanych powyżej. Jeśli możesz/stać Cię to nawet trzy niezależne (po jednym na fazę) - możesz wtedy zastosować w oświetleniu lampy wyładowcze (popularne świetlówki) - redukcja/eliminacja efektu stoboskopowego. Chociaż osobiście polecałbym żarówki lub co najmniej dobre LED (cena :-( ).

/edit
Obwody oświetleniowe też wrzuciłbym za dodatkową różnicówką - jak pójdą oprawy oświetleniowe z metalu to może się przydać.
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2016, 10:29:30 am wysłana przez 91az »

Offline seba.kl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2016, 10:25:53 am »
Belka ledowa 1,2 metra 36W już kupisz w granicach 100 zł a nawet poniżej więc lepiej led

Offline 91az

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 184
    • Zobacz profil
Odp: Bezpieczna rozdzielnia prądu
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2016, 10:35:29 am »
Zakładając 3 oprawy po dwie rury czyli 600 zł ... no nie wiem :-).

Pracuję w firmie sprowadzającej takie rzeczy (Źródła światła LED); instalowałem u siebie, ale znudziło mi się ich wymienianie co pół roku (spadek rozświetlenia w czasie i zmiana temperatury barwy) - do tego oczka jakby lepiej pracują mi przy ordynarnych rurach 40W. Żeby nie było za świetlówkami nie przepadam, ale softtone Philipsa mnie przekonał. Tam gdzie doświetlam punktowo: halogeny G10.