Maj 22, 2024, 05:53:58 am

Autor Wątek: Warsztatowe rewolucje.  (Przeczytany 10533 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Warsztatowe rewolucje.
« dnia: Wrzesień 28, 2018, 20:25:11 pm »
Cześć.
Pozyskanie nowego sprzętu, wymusiło duże zmiany w warsztacie.
I etap - to "wyprowadzenie" kilku maszyn i innego sprzętu, aby zrobić miejsce na sprzęt nowy. Aukcje oraz sprzedaż poza aukcjami powiodły się (pewnie to nie koniec  -jeszcze weryfikuję potrzeby).
II etap - to wybranie miejsca na nowe maszyny: Piłę taśmową, tokarkę i Pantorouter i dokonanie odpowiednich przeróbek.
- Taśmówka, to duża maszyna i wybrałem miejsce w pobliżu cyklonu. Będzie stała na poliamidowych 4 kółkach fi 125 mm dosunięta do ściany. Do pracy będzie odsunięta o 0,5 -  1,0 m w zależności od potrzeb. Maszyna stoi jeszcze na palecie, ale już ją podłączyłem do sieci 3 x400 V i oczywiście wypróbowałem. Grubościówka i Pantorouter będą głębiej w warsztacie, zmieniłem więc rozmieszczenie gniazd 230 V do ich wygodnego podłączenia, przesunąłem też przyłącze sieci pneumatycznej.
Tokarka będzie stała w końcu warsztatu, obok drzwi do pomieszczenia gospodarczego. Przerobiłem stojący tam regał. Pewnie zlikwiduję tablicę narzędziową i inaczej zagospodaruję cały ten kąt. Regały pozamykam drzwiczkami. Na razie mam bałagan ale twórczy

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2018, 00:02:48 am »
Zapowiada się bardzo ciekawie. Możesz napisać cos od siebie o tokarce? Wyglada interesująco, gdzie ją kupiłes?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2018, 08:06:50 am »
Cały nowy sprzęt, to moja główna nagroda w konkursie "Starcie mistrzów" w ramach targów DREMA 2018 ( https://forum.domidrewno.pl/hyde-park-did/starciemistrzow-pl/msg182232/#msg182232 ).
Tokarka jest częścią nagrody (tak samo jak Hammer N4400 i Pantorouter).
Jest to Record Power  DML320 z elektroniczną regulacją prędkości 750/550 W. Jest bardzo cicha i doskonale wyważona. Widoczny na zdjęciu uchwyt samocentrujący odkupiłem od jednego z naszych kolegów z Forum. Do niej mam też komplet 5 dłut tokarskich HSS Prof NAREX (nagroda od Dluta.pl)
Dane tokarki:
Model   DML320
Maksymalna średnica miski   320 mm (12.5")
Rozstaw kłów   510 mm (20")
Średnica toczenia powyżej łoża   320 mm (12")
Prędkości wrzeciona   250 - 3850 rpm
Nosek wrzeciona   M33 x 3.5
Stożek wrzeciona   MK2

Wymiary   1035 x W305 x D449 mm
Waga   52 kg
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2018, 08:08:40 am wysłana przez amigorg »

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2018, 10:53:15 am »
No ciekawe jak to wszystko ogarniesz :) Zawsze to jest wyzwanie jak i gdzie poukładać, żeby było pod ręką ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2018, 12:57:30 pm »
Przećwiczysz to jeszcze, ale regał czy tablica narzędziowa koło tokarki to niedobry pomysł.
Wszystko będziesz tam miał pokryte pyłem.
Nic tak chyba nie brudzi w warsztacie jak tokarka. I nie da się niestety podłączyć do niej odciągu.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2018, 14:45:46 pm »
Oczywiście masz rację. Właśnie dlatego dzisiaj ściągnąłem tablicę, powieszę tylko listwę magnetyczną , a na niej posiadane dłuta tokarskie i młotek z miękkim obuchem. Może jeszcze będzie miejsce na jakieś macki, szablony. Regały muszę mieć na posiadany sprzęt, ale będą szuflady,  drzwiczki - większość już dawno przerobiłem. Jestem w trakcie prac, będę na bieżąco to pokazywał co zrobię.
Muszę się pomieścić w tym pomieszczeniu, które mam, a to jest garaż.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2018, 14:49:53 pm wysłana przez amigorg »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2018, 18:14:14 pm »
Otoczenie tokarki prawie gotowe. Półka po lewej wzmocniona - będzie na kleje i lakiery ( w zimie będzie tu najcieplej). Noże wiszą, ale noże okrągłe nie chcą się trzymać na magnesach. Zrobię na nie jakiś stojak lub leżak. szuflady i drzwiczki się robią. Miejsce na wzorniki i jakieś szablony - po lewej.

Offline Lauter

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 217
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2018, 21:31:54 pm »
Hej Amigorg, to chyba zrządzenie losu, że record power pasuje kolorystycznie do Twojego wystroju warsztatu ;)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2018, 21:21:24 pm »
Cześć.
Miałem skończyć, ale się nie udało.
Uchwyty do szuflad i drzwiczek wyciąłem z deski dębowej (już na nowej taśmówce), zrobiłem półki i zamontowałem szuflady. Zrobiłem wąski, wysuwany na kółkach, pionowy pojemnik na noże tokarskie. Jutro dorobię do niego uchwyty na te noże (z rurki fi 50).

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2018, 18:25:08 pm »
Tak wygląda "stojak" na dłuta tokarskie, wejdzie 5 szt.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2018, 20:09:43 pm »
Zapamiętasz gdzie jest jakie? Ja właśnie dumam jak szafkę nad tokarką zrobić... to mocowanie dłut jeszcze za mną chodzi ;) Raczej jednak będą u mnie ostrzem do góry (oparte na końcu rękojeści).
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2018, 21:16:42 pm »
Mam zamiar zrobić zdjęcia i przykleić na tych rurkach. Przy przebudowie wykroiło się to wąskie miejsce - do przechowywania  długich dłut jak znalazł. Przy pracy potrzebne dłuta będę trzymał na blacie, pod łożem.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2018, 14:39:32 pm »
Cześć.
Prace trwają. Wymieniłem oba filtry w oczyszczaczu powietrza. Na zdjęciu widać różnicę pomiędzy nowymi a zużytymi. Zużyte filtry różnią się barwą  - ten jaśniejszy (wstępnego oczyszczania) pokryty jest pyłem dębowym, gdyż w ostatnim czasie pracowałem w dębie. Filtr pracował dwa lata, był czyszczony odkurzaczem co parę miesięcy.
Tu jest wątek o jego budowie:  https://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/warsztatowy-filtr-powietrza/msg97960/#msg97960

Widok zużytych wkładów uzmysławia co jest w powietrzu podczas pracy, nawet jeśli zawsze stosuję odciągi stanowiskowe. Warto taki filtr warsztatowy mieć.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2018, 14:41:13 pm wysłana przez amigorg »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2018, 00:21:30 am »
Pozwolę sobie zwrócić się do Jarka z sugestią że to niezbyt bezpieczne mieć dkuta ostrzem do góry.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowe rewolucje.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2018, 08:25:53 am »
Kiedyś czytałem artykuł jednego ze znanych na YT amerykańskich stolarzy, dotyczący przechowywania i wykorzystywania ścinków i odpadów do innych prac. Autor opisał ile czasu tracił na przeszukanie zapasów i wybór materiału do konkretnego projektu, kolejny bałagan jaki takie przeszukanie powoduje. W końcu podsumował to tak, że nie opłaca się skórka za wyprawkę.
Potwierdzam - teraz przy okazji "warsztatowej rewolucji" zobaczyłem ile miejsca zajmują odkładane i przechowywane bezużytecznie kawałki drewna, a miejsca przecież mam bardzo mało. Postanowiłem zrobić radykalne przewietrzenie warsztatu. Skorzystał na tym sąsiad, który posiada kominek, którym dogrzewa dom. Wywiózł już ode mnie 11 taczek drewna - kawałki sosny, świerku, dębu, jesionu i buka. I tak jeszcze trochę zostawiłem, ale większe kawałki (dotychczas zostawiałem kawałki większe od pocztówki :)). Do tego zrobiłem weryfikację "przydasiek", przyrządów i szablonów (najczęściej potrzebnych tylko jeden raz). UFF - przybyło miejsca na nowe graty :D