Maj 19, 2024, 02:53:29 am

Autor Wątek: DYM-C frezarka i parę innych pytań  (Przeczytany 4884 razy)

Offline sds7

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
DYM-C frezarka i parę innych pytań
« dnia: Styczeń 07, 2015, 19:00:42 pm »
Kupiłem DYM-C rocznik 1991 bez żadnych przystawek i powoli kompletuję wyposażenie. Maszynę kupiłem w miarę tanio ale musiałem dorobić cały wieszak do przystawek gdyż oryginalnego nie było :( Mam juz przystawkę do wiercenia a w drodze jest przystawka do frezowania. Niestety nie mam kółka pasowego montowanego na wałku, które napędza frezarkę a cena nowej części jest jakimś nieporozumieniem- tokarz to zrobi za 20 zł. Już nawet nie wspominam o zdziercach na olxie i allegro którzy chcą za używane części nawet więcej niż sklep firmowy :) Jednak żeby zrobić takie kółko muszę znać jego średnicę zewnętrzną i grubość (tzn ile wystaje na zewnątrz obudowy). Proszę o podanie tych wymiarów i najlepiej zdjęcie tej części- ułatwi to jej dorobienie:)
Kolejna sprawa- czy smarujecie przekładnię do posuwu? Moja po zdjęciu plastikowej obudowy zębatek była sucha a na kołach zębatych gdzieniegdzie mocne zużycie. Jako że tragedii nie ma i napęd jest przenoszony, posmarowałem wszystko obficie i skręciłem. Mam nadzieję że nie jest to błędem.
Dla zastanawiających się nad zakupem uniwersalnej maszyny stolarskiej do 2000zł- jak dla mnie rewelacja :) Polecam modele młodsze z silnikiem 2.2 kW i rozłączaniem napędu grubościówki poprzez dźwignię. Przy dokładnym ustawieniu noży nie robi fali na drewnie, poza tym wszystko da się tutaj wyregulować po swojemu i jest ona zrobiona z metalu a nie jak chińskie maszyny z tworzyw sztucznych. Blaty są w miarę równe (żeliwo to nie jest...) i do amatorskich robót wystarczają aż nadto. Pierwszą robótkę mam już za sobą- belki pozyskane z rozbiórki pociąłem na kantówki, puściłem przez wyrówniarkę i grubościówkę i zrobiłem solidne koziołki warsztatowe. Patrząc na ceny drewna heblowanego w Castoramie lub w Obi warto mieć coś takiego i samemu robić elementy. Eh rozpisałem się... 

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2015, 20:14:37 pm »
Jeśli chodzi o wymiary kółka to ja nie pomogę gdyż nie mam takiej maszynki, ale naszła mnie wizja.
Pierwsza jest taka
- znajdź dokuemntację techniczną (może jest w necie ;) )
- kup kółko na necie wymierz i oddaj zakup na necie do 14 dni oddajesz bez powodu :D

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2015, 22:15:50 pm »
Dyma ma dusze jak sie ja pozna , robi sie calkiem ciekawa maszyna
mam  frezarke , jak bedzie troche czasu to zerkne
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2015, 22:20:35 pm wysłana przez studio tata »

Offline sds7

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2015, 08:35:11 am »
Przypominam sie o tym kolku do frezarki, przystawka do mnie dotarla i chcial bym to jakos polaczyc z maszyna :) Zdjecie tego kolka bylo by mile widziane :-)

Offline def

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 240
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2015, 15:58:10 pm »
... to nie jest kółko tylko tuleja nanizana na wrzeciono. Skoro jej nie masz, to załóż sobie właśnie małe koło pasowe i wykonaj stojak z pionowo zawieszonym silnikiem. Będziesz miał wygodną frezarkę. Przystawkę, niedość że trzeba w zawiły sposób montować, demontować, to jeszcze odstawiona plącze się pod nogami. Mialem i tak przerobiłem. Podobnie postąpiłem z przystawką pilarki.

Offline sds7

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2015, 21:53:24 pm »
Nieprecyzyjnie wyjasnilem o co mi chodzi. Mam na mysli kolo pasowe ktore przykreca sie do walka heblarki. Podejrzewam ze ma ono srednice zewnetrzna 40 mm tak jak tulejka na wrzecionie  frezarki. Grubosc tez pewnie ustalil bym doswiadczalnie ale wymiary oryginalnej czesci ulatwily by mi prace. Moze w przyszlosci przerobie to na osobna maszyne ale teraz chce zobaczyc jak to pracuje w oryginale :-):-):-)

Offline def

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 240
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2015, 15:30:47 pm »
Wał strugarki posiada gniazdo do napędu peryferyjnych przystawek. Musisz dopasować śrubę imbusową, "kielich"-tuleję; dwustopniowo zatoczoną. Chodzi o fazkę, która wchodzi w gniazdo i usztywnia łączenie. Przekrój kielicha jest nieco mniejszy od wału strugarki. Tu czeka na Ciebie kłopot ze zdobyciem i zakładaniem parcianego "paska" , któremu wyglądem bliżej jest do tasiemki. Okrutnie się naciąga i często rwie.
Gdybyś nieco zainwestował w kątownik na metalowy taboret, silnik i dwa koła pasowe, to miałbyś frezarkę "pełną gębą". Przystawka posiada w swojej konstrukcji wszystko i weszelkie regulacje oprócz napędu i nóg. Silnik 2800 obr. Koła pasowe i taboret- to dużo?

Offline sds7

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2015, 16:15:35 pm »
Ok, w porzadku ale ja dalej nie doczekalem sie na odpowiedz na moje pytanie. Chce dac tokarzowi tuleje zdjeta z walu heblarki zeby mi dotoczyl lacznik do uchwytu wiertarskiego to przy okazji zrobi mi kolo pasowe do frezarki :-) Pewnie kiedys zrobie sobie stacjonarna frezarke ale to jeszcze nie na juz. Dzieki za wszystkie rady. Czy ktos ma te wymiary?????

Offline def

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 240
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2015, 20:05:26 pm »
,... widzę, że łatwo Ci nie jest. Swoją dymę sprzedałem jakieś trzydzieści lat temu. Tuleja do frezarki ma (tak mi się wydaje) fi 40mm, fazka fi 30 mm o głębokości ? 7 mm. Gniazdo na fazkę jest nieco głębsze, ale tak ma być. Długość tuleji to 40 mm
   Stożek (Morsea) od dymy do mocowania uchwytu wiertarskiego mam i z niego korzystam ale na pilarce, która ma wpinany nieruchomy panel urządzenia wiertarskiego. W zasadzie cały mój "park" maszyn od dwudziestu lat czeka na moją emeryturę. Zdjęć nie będzie. Przepraszam.

Offline kubutek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Forest Ranger
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2015, 23:57:24 pm »
jedno małe pytanko, ma może ktoś takową do sprzedania w dobrej cenie? :)
żeby ściąć i mieć deski, najpierw trzeba, żeby urosło :)

Offline pawelski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2015, 13:40:42 pm »
Tutaj jest adres sklepu gdzie mozna to kupic
http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Kolko-napedu-frezarki-053.50.00.017-DYMCc-8/421
http://rema-sa.pl/czesci/czesc/149/16

Jesli chodzi o wymiary to później mogę podać wymiary(srednica podobna jak wałka napędowego).
Jest mocowane śrubą imbusową M12 z jednej strony powinno mieć zatoczenie na gniazdo w wałku napędowym.

Offline pawelski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2015, 13:45:07 pm »

M12x25. Wytrzymałość śruby przynajmniej 10.9

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 22, 2015, 15:54:47 pm »

- kup kółko na necie wymierz i oddaj zakup na necie do 14 dni oddajesz bez powodu :D

Nie masz Przemku Kuzniara w rodzinie ? Oczywiscie bez urazy ;-)
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 22, 2015, 16:42:42 pm »
Odgrzebujesz starocie.
Nie mam ale ja w przeciwieństwie do internetu go lubię.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki

Offline TomaszLas

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 97
  • czasami lubię pstrykać...
    • Zobacz profil
Odp: DYM-C frezarka i parę innych pytań
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2016, 22:26:54 pm »
sds7 jesli dalej nie masz tego kółka to ci mogę podesłac ,wymiary mi tokarz dorobił od raz u 4sztuki :D a wymiary łyknąłem od Stoma lub od sprzedajacych DYMke na OLX