Marzec 29, 2024, 08:38:38 am

Autor Wątek: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co  (Przeczytany 7404 razy)

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« dnia: Marzec 16, 2018, 20:50:50 pm »
Czy ktoś spotkał się ze strugarko grubościówką firmy jak w tytule? Maszyna z lat 20 solidna żeliwna z wałkiem 60 cm. Szukam kogoś, kto ma lub miał taką maszynę.
d0minik

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2018, 21:28:39 pm »
Pytanie czy spotkaliście się z montażem noży bezpośrednio za pomocą nakrętek do wału, bez klap. Wałek jak widać na zdjęciu miał zamontowane noże 50 cm. W ogóle wydaje mi się, że to wałek 4 nożowy ale mogę się mylić. Wydaje mi się, że brakuje dwóch klap w miejscach gdzie są zamontowane dwa noże. Będę wdzięczny za informacje jak ktoś wie o co chodzi.
 
d0minik

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2018, 21:40:07 pm »
klapy czy bez -odpuść

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2018, 21:44:13 pm »
Wiem, że system montażu na klapy uważany jest za niebezpieczny. Ale chcę dojść, czy tu czegoś brakuje czy nie i czy ten wałek jest 2 czy 4 nożowy.
d0minik

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 06, 2018, 23:25:59 pm »
Zaczynam modernizację tej grubościówki. Nie chcę zakładać nowego wątku więc piszę w starym.
Wał będzie dorobiony na wymiar. Dokładny rysunek jeszcze powstaje. Ze względu na brak możliwości zrobienia dłuższego wałka niż 930 mm muszę zmodernizować napęd wałków podawczych.
Zastanawiałem się nad rozwiązaniem z zastosowaniem motoreduktora i napęd wałków łańcuchem. Rozwiązanie dość popularne. Motoreduktor sterowany falownikiem. Trochę podraża to koszty, ale nie mam pomysłu jak to rozwiązać, żeby móc zmieniać prędkość obrabianego materiału. 
Ze względu na krótszy wałek niż oryginalny nie moge zastosować obecnego przeniesienia napędu przez pas transmisyjny.
Będę wdzięczny za sugestie, za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Mam jeszcze pytanie odnośnie łożyskowania. Czy tak duży wał powinien być łożyskowany dwoma dwurzędowymi łozyskami wahliwymi na stronę czy jednym. W wersji zakupionej z łożyskami był całkowity hardcore. Wał miał mocno wyrobione bierznie więc ktoś zastosował dodatkową tuleję redukcyjną pod tuleję wciąganą łożyska wahliwego. Jedno z łożysk o mniejszej średnicy miało podłożone cienkie stalowe blaszki pod wewnętrzą bierznię.
d0minik

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2018, 06:39:45 am »
Dobra decyzja z dorobieniem wału nowego.
Moze inna firma zrobi odpowiedniej długości?

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 07, 2018, 07:52:54 am »
Szukałem, dzwoniłem i nikt nie jest w stanie pomóc. Większość firm remontujących maszyny stolarskie korzysta z gotowych fabrycznych części zamiennych. Przy każdym kontakcie prosili o model rok produkcji a najlepiej tabliczkę znamionową. Po wysłaniu danych każdy rozkładał ręce.
Firm, które dorabiają wały wg rysunku znalazłem trzy z czego okazało się, że tak naprawdę to dwóch pośredników i jeden wykonawca. Ograniczenie 930mm wynika z maszyny  do obróbki. To i tak bardzo długi wał.
Na upartego mógłbym przesunąć czopy względem pierwotnego ustawienia, zbliżyć do siebie łożyska bo miejsca jest sporo, ale przy i tak nie małych wydatkach pozostawienie pasa transmisyjnego w pierwotnej postaci mija się z celem.
Zastanawiam się jeszcze nad mechanicznym sterowaniem obrotami. Przekładnia na dwie prędkości albo coś w tym stylu.
d0minik

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2018, 11:57:06 am »
Dziękuję.
Powodzenia.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2018, 13:10:41 pm »
Tu doczytuje wiecej niz piszesz na priv. Moim zdaniem motoreduktor zbedny jesli chcesz falownik. Wystarczy odpowiednie przelozenie na kolach pasowych i silnik pod falownikiem. Silnik po przelozeniu na paskach bedzie mial. Lzej a falownikiem dostosujesz zadana predkosc. Pracowalem w tartaku i tak mialem rozwiazany naped traka. Jak caly trak jezdzial na silniku chyba 1.5 kw to do grubosciowki tyle nie trzeba.

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2018, 13:36:07 pm »
Więcej, bo za Twoją namową opisuję proces modernizacji. Dzięki temu może uniknę niepotrzebnych decyzji. Pewnie nie jeden z forumowiczów ma duże doświadczenie i dorzuci swoje uwagi.
 Co do motoreduktora to takowy posiadam, gdzieś spotkałem się z opinią, że sam silnik na falowniku nie jest dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek tu było by przełożenie na kołach więc problemu nie powinno być.
Trochę mnie zmartwiła minimalna grubość wału pod łożyska, nie mniejsza niż 45 mm. Trochę mi to komplikuje sprawę bo będe musiał jedną obudowę łożyska przetoczyć z wymiaru 80mm na 85mm. O grubości poinformował mnie wykonawca wału.
 
d0minik

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2018, 21:13:06 pm »
Zależy od przelozenia w reduktorze. Jakibjestvten reduktor? Katowy czy prosty? Zajmuja troche m8ejsca i maszyna zajmujecduzo miejsca na szerikosc. Na przekladni pasowej mozesz uzyskac zblizone przelozenie. Ja bym zrobil na paskach. I zobaczyl jak sie na tym pracuje bo mozecsie okazac ze dasz falownik a i tak na jednej predkosci bedziesz pracowac. Tak jak pisalem ja pracuje na wolniejszym zeby czasem wyrwan nie bylo i obróbka jest dokladniejsza. Pewnie ze jak dasz 2 metrowy element na cala szerokosc walu to. Dobrze bylo by zwolnic falownikiem.

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner &
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2018, 21:28:02 pm »
Motoreduktor prosty. Trzeba policzyć jakie koła potrzebuję, żeby otrzymać odpowiedni posuwu. A tak w ogóle to jakie obroty wału trzynożowego będą optymalne? Od tego chyba muszę zacząć.
d0minik

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2018, 22:46:29 pm »
Ja juz nie pamietam ale cos okolo 5000.obr/min

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 07, 2018, 23:27:24 pm »
Myślałem o 6 tyś obrotów ale nie wiem czy to nie za dużo. Do tego posów 4-6 m/min wolny a szybki nie mam pojęcia.
d0minik

Offline d0minik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko grubościówka Jul.Lindner & Co
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 22, 2020, 12:41:20 pm »
Witajcie po długiej przerwie. W końcu udało mi się dostać odpowiedni wał do mojej wiekowej maszyny. Mam pytanie do czego służy element na zdjęciu, czy jest to docisk czy coś innego. Prawdopodobnie  były dwa identyczne ale nie jestem pewien, jest jeden przy ryflowanym wałku podawczym, przy odbiorczym jest tylko miejsce po prawdopodobnie takim samym. Jeśli ktoś ma coś takiego w swojej obrabiarce będę wdzięczny za informacje co to takiego i czy warto dorobić brakujący element.
Poza tym czy w tych maszynach mogło nie być fabrycznie zabezpieczenia przeciw odrzutowego?
d0minik