Maj 11, 2024, 22:29:41 pm

Autor Wątek: Szafka do frezarki górnowrzecionowej  (Przeczytany 11546 razy)

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« dnia: Październik 29, 2017, 19:09:21 pm »
Koncepcja zrobienia szafki do frezarki gównowrzecionowej powstała już jakis czas temu. Poczatkowo wykonałem prosty stół z przykładnicą do którego były przykrecane kolejno frezarka krawedziowa Bass oraz górnowrzecionowa Bosch POD 1400ACE. Przy frezowaniu wiekszych elementów odczuwalna była dosć niska moc obu urzadzeń a do tego brakowało uchwytu na frezy 12mm i ½”.

Przez przypadek udało mi się zakupic w bardzo dobrej cenie powystawową frezarke Triton TR001 o mocy 2400W dedykowaną także do montażu pod stołem. Frezarka ma bardzo fajne opcje m.in. włacznik który można właczyć na stałe, mozliwosc regulacji wysokości od góry przez specjalne pokrętło które jest w zestawie oraz automatyczną blokadę wrzeciona po jego maksymalnym wysunięciu do góry. Do frezarki można dokupic specjalną płytę do zamontowania jej w stole co stanowi kolejne udogodnienie.

W takim układzie nie pozostało nic wiecej jak wykombinowac jakis fajny stolik. Przejrzałem kilka projektów na YT i znalazłęm cos co bardzo mi się spodobało:
&t=184s

Postanowiłem zrobic cos podobnego choć z kilkoma modyfikacjami. Na filmie nie było podanych  zadnych wymiarów wiec  zrobiłem ją tak jak mi pasowało.

Szafka jak to określiła moja żona wyglada jak „kuchenka”  , ale dzieki kilku szufladom i drzwiczom z dołu pozwala pomieścić wewnątrz wiekszosc akcesoriów do frezowania.

Wiekszość konstrukcji została wykonana ze sklejki 18mm. Blat to sklejka 24mm oklejona na krawędziach listwami dębowymi, boki szuflad 12mm a dno 6mm. Zamiast fabrycznej płyty Kreg pod frezarkę zrobiłem własną ze sklejki laminowanej 10mm. W blacie wyfrezowałem wglębienie na płytę która jest zamontowana na wcisk. Nie potrzeba żadnych srub bo sama masa frezarki jest wystarczajacym obciazeniem. Podobnie z laminowanej sklejki tyle ze 18mm wykonałem dół przykładnicy. To bardzo wygodne rozwiazanie bo frezowany materiał łatwo się przesuwa po takiej powierzchni.

Środkowe drzwiczki z szybką nie maja zawiasów a są zamocowana na 4 magnesach meblowych. Pozwala to na bezproblemowy dostep do samej frezarki

Z tyłu szafki  jest złacze do odciągu oraz zwijak na kabel zasilajacy.
Z lewej strony zamontowałem włacznik elektromagnetyczny frezarki oraz wyłacznik bezpieczenstwa. W środkowych drzwiczkach w tylnym rogu przykreciłem hermetyczne gniazdko elektryczne do którego jest podłaczona frezarka.

Na samym blacie wstawiłem jedną długą listwę teową do przykrecania przykładnicy i kątomierza, oraz dwa kawałki z linijkami obok nich do dokładnego ustawiania przykładnicy.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2017, 19:13:28 pm wysłana przez Mcgyver »

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2017, 19:11:56 pm »
Kolejne fotki

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2017, 19:15:32 pm »
W najbliższym czasie do frezarki wykonam jeszcze ogranicznik frezowania do przykładnicy, kątomierz oraz przystawkę do frezowania kół i frezowania połaczen na wczepy

Offline Sebastian.P

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 781
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2017, 20:10:50 pm »
Super robota. Gratulacje

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2017, 20:30:44 pm »
Nawet nie wiesz, jak czekałem na te fotki :D Wyszło kozacko i jak ładnie pasuje do reszty warsztatu!
Śledzę od początku, kiedy jeszcze rozważałeś Boscha. Mam coś bardzo podobnego w planach ale chciałem pójść na łatwiznę i kupić wkładkę Krega, choć teraz jak patrzę, to coś tam wykombinowałeś do regulacji wysokości, więc w sumie zaoszczędziłeś jakieś 350zł.

Dobra robota!

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2017, 20:35:19 pm »
Też chciałem Krega ale pozałowałem kasy. Traf chciał że kupując sklejkę zobaczyłem kawałki laminowanej 10mm ktore kupiłem za grosze. Do dokładnej regulacji wkładki w wyfrezowanym obnizeniu wkręciłem kilka nakrętek do śrub M5 dzieki czemu moge srubkami bardzo dokładnie zlicować powierzchnie baltu i wkładki.

Jeżeli chodzi o sama frezarke nawet jakbym miał kupic ja za normalną cene to moim zdaniem warto, Moc robi swoje a regulacja wysokosci z góry to bajka

Offline vitter

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 483
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2017, 21:53:05 pm »
Odciąg w środku podłącz bezpośrednio do frezarki(plastykowej osłony frezarki)
dużo efektowniej działa i ogranicza dostawanie się pyłu do silnika frezarki
Ja prowadnice (te ruchome) przy frezie zaciąłem na około 30* na 1/3 wysokości
robi się mniejszy otwór nad frezem i mniej "pryska" a odciąg lepiej odpyla
Jak zwykle dopracowana realizacja  :)

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2017, 14:47:01 pm »
Zgodnie ze spostrzeżeniami Vittera przerobiłem odciąg trocin. Jakoś  nie pasowały mi kolanka z PCV wiec zrobiłem niewielkie pudełeczko ze sklejki ktore przykręciłem z tyłu stołu. Z góry jest podłaczony wąż z prowadnicy a od wewnatrz rura z frezarki.
Ogólnie jest o wiele lepiej. Wewnątrz skrzyni nie ma tyle trocin a frezarka jest bardziej czysta

daka

  • Gość
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2017, 16:22:44 pm »
Ja prowadnice (te ruchome) przy frezie zaciąłem na około 30* na 1/3 wysokości

Vitta wrzuć foto


Mcgyver robota piękną aż miło się patrzy

Offline mateusz2809

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2017, 18:32:42 pm »
Super szafka!
Jaka jest całkowita wysokość prowadnicy?

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2017, 20:53:55 pm »
Wysokosc prowadnicy około 20cm. Bede musiał zrobic w niej kilka zmian. Najwazniejsza to wymiana blatu na inny tym razem z laminowanej płyty MDF w kolorze białym. Druga rzecz to zastosowanie oryginalnej wkładki KREG'a. W tej ktora zrobiłęm wywierciłem pod wrzeciono otwór 30mm. Dla frezowania małych elementów to za duzo i potrafia zostać wciagniete do wnetrza frezarki (już raz tak miałem przez co palec niespodziewanie spotkał sie z wirujacym frezem). Zrobiłem na próbe kilka wstawek a plexi z roznymi otworami ale to nie to. Mysle ze wkładka krega załatwi ostatecznie sprawę. Wymienne pierścienie ze specjalnym systemem blokowania to chyba najlepsze rozwiazanie. Wymienie takze listwę prowadzaca na oryginalna krega dzieki czemu mozna bedzie zrobic prowadnice.
Zdjecia zmian niebawem

Offline mateusz2809

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2017, 10:46:24 am »
Nie lepiej i taniej byłoby zrobić szkic wkładki dokładnie dopasowanej do własnych potrzeb i dodatkowo kilka nakładek o różnych średnicach otworu na frez i przejść się do firmy zajmującej się dorabianiem takich rzeczy???

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2017, 20:05:03 pm »
Nie wiem czy koszt nie bedzie podobny jak oryginał Krega. Poza tym podoba mi sie sposób mocowania wkładek czego raczej nie da sie samemu zrobic

Offline krzysimirn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2019, 15:44:43 pm »
Jak spisuje sie stolik? Wymieniałeś blat na laminowaną sklejkę? Wkładka KREGA poszła do niego czy nie? I jescze jedno - jaki koszt wyszedł tego stolika?

Zastanawiałem się nad zrobieniem w oparciu o lelemnty KREGa tj płyta, listwa do prowadzenia, profile T itd. Kurcze taniej wychodzi kupienie całego stołu krega niż kupienie elementów i robienie.

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Szafka do frezarki górnowrzecionowej
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2019, 08:05:28 am »
Wprowadziłem kilka zmian i ostatecznie szafka wyglada tak jak poniżej. Spisuje sie swietnie, nie zamieniłbym ja na zadna inna.