Marzec 29, 2024, 06:30:37 am

Autor Wątek: Odciąg pod domowego warsztatu  (Przeczytany 2814 razy)

Offline Sajmon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odciąg pod domowego warsztatu
« dnia: Maj 04, 2021, 13:49:20 pm »
Kupię niewielki i względnie tani odciąg trocin. Coś do podłączenia jednej maszyny. Zasilanie 220v. Wymiennie  - heblarko-grubościówka, piła stołowa, ukośnica. Jakiś stiler, record power albo Cormak. Może ktoś ma i zastanawia się czy nie wymienić na większy ... ;)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2021, 20:19:36 pm »
Kolega się nie przedstawił.

Offline Sajmon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2021, 22:13:34 pm »
Sorrki, już to nadrobiłem :)

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2021, 08:53:34 am »
Jeśli masz zamiar to mieć u siebie w piwnicy to polecam zakupić z filtrem.
np.: COMARK FM 230-L1 z filtrem pyłowym
będziesz mieć o wiele czyściejsze powietrze, pytanie jeszcze brzmi jakiej średnicy będziesz miał otwór w heblarce/pile itp.
Bo o ile przy Fi 100 będzie sobie dobrze radzić to przy fi35 już będzie spadek wydajności i może mieć problem z odbiorem trocin

Offline Sajmon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2021, 15:51:00 pm »
W heblarko grubościówce na szczęście mam wylot 100mm, do innych maszynek niestety już trzeba będzie robić redukcje ale tam od biedy odkurzacz sobie poradzi

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2021, 17:54:58 pm »
Tak pisze  kolega na jednym forum stolarskim


Cała prawda o odciągu CORMAK FM 230-L1. (historia prawdziwa, nadal trwająca).

Jeśli przypadkiem nosicie się z zamiarem zakupu takiego odciągu, a pewnie inne tego producenta są podobne i mają podobne wsparcie serwisu, to przeczytajcie o moich przejściach.

Odciąg wiórów CORMAK FM 230-L1, po konsultacjach technicznych ze sprzedawcą, zakupiłem w dniu 5.03.2021, dotarł szybko i kompletnie, były wszystkie części, szybko go skręciłem i….. niestety to już wszystko, co czekało mnie dobrego 
Już następnego dnia wpadł do mnie brat, na podstawie jego rekomendacji, gdyż posiada identyczny odciąg od 2 lat, zakupiłem swój. Ze zdziwieniem stwierdził, że mój jest dziwnie słaby, nawet nie nadyma do końca worka filtracyjnego, a próba zatkania ręką rury spiro, która u niego kończy się „skurczeniem” rury z 3 metrów do 1 metra, u mnie praktycznie nie wywołuje reakcji.
Ponieważ zawodowo zajmuję się dużymi urządzeniami napędowymi i ich chłodzeniem, dokonałem pomiaru mocy pobieranej przez silnik o mocy znamionowej 750W, podobno, bo oczywiście nie ma tabliczki znamionowej. Odciąg pobierał w stanie praktycznie czystym i nowym, 320W. Świadczy to oczywiście o marketingowym przewymiarowaniu silnika w stosunku do wymagań wentylatora. Podkreślę jeszcze, że odciąg nie był podłączony do żadnego dawcy. Nakręciłem kilka filmików, opisałem problem, przesłałem do serwisu, poboksowałem się z panem i z panią i już po tygodniu poinformowano mnie, że odciąg zostanie odebrany i wymieniony na nowy. Pan z serwisu sugerował, że rzeczywiście widzi pewne nieprawidłowości. Niestety potem przestał je dostrzegać.

Otrzymałem nowy egzemplarz, poskładałem, uruchomiłem i… się ponownie wkurzyłem :(. Tym razem przyniosłem z pracy profesjonalny termoanemometr i przeprowadziłem pomiary wydajności. Nominalnie powinna wynosić 1150 m³/h, przy znamionowym sprężu, którego oczywiście producent nie ujawnia. Niestety u mnie, jedynie z wężem spiro o długości 80 cm i średnicy 100 mm, przepływ wynosił 548 m³/h, to zaledwie 47% nominału. Bez tłumienia, z fabrycznie czystym filtrem!!!. Odciąg, nadal czysty, podłączony do pilarki stołowej, co ważne, bez jakichkolwiek redukcji średnicy węża, wykazał się skutecznością 321 m³/h, czyli 28% normy. No porażka.

Rozpocząłem drugą procedurę reklamacyjną, tak więc kolejny demontaż, pakowanie, wysyłka, zero kontaktu z serwisem, po tygodniu informacja, że nie odpowiemy na pańskie zarzuty, ale oddamy panu kasę. Po kolejnym tygodniu boksowania się, okazało się, że należy dosłać oryginał paragonu, mimo, że wcześniej w wytycznych do zwrotu go nie potrzebowano, no koszmar. Właśnie kończy się kolejny tydzień oczekiwania, odciągu brak (i dobrze), ale kasy też nie widać, podobno właściciel musi zaakceptować zwrot środków, a pewnie nie lubi tego kierunku przepływu :(

Podsumowując od dokładnie 2 miesięcy nie mam odciągu, nie mam kasy, mam wielki niesmak, NIE DAJCIE SIĘ.

Offline Sajmon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2021, 22:02:15 pm »
Dzięki kolego za informacje o cormaku, niestety to był taki mój najlepszy typ, prawie kupiłem jeden ... :( Co w takim razie szukać, nie za miliony, najlepiej używany ??

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg pod domowego warsztatu
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2021, 09:39:28 am »
Tak jak czytam o tej historii to wydaje mi się, że mój odciąg ma tak samo :/ czyli też mam badziewie, no ale nie mam miernika, ani porównania jak to powinno działać.