Kwiecień 19, 2024, 05:18:03 am

Autor Wątek: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr  (Przeczytany 3987 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« dnia: Luty 02, 2020, 00:53:56 am »
Jak w temacie.
Oczywiście znowu kombinuje ale tak już mam. Potrzebuje czegoś co odciągnie pył,nie trociny ale pył, i to zarówno drewniany jak i bursztynowy przy szlifowaniu.

Cała zabawa polega na tym że szlifuje na wiertarce umocowanej  w poziomie przy pomocy  odpowiedniego uchwytu-imadła, sprawdza się to wiele lat. Plusem jest to że mam mnóstwo tarcz, samoróbek itp , latwo zmienianych bo wszystkie po montowane na śruby,trzpienie więc kwestia rozkręcenia uchwytu wiertarskiego i zmiana.

wiertarka jedna sprawa,  dremel do prac dokładniejszych to druga a trzecia to szlifierka kątowa -będzie szlifowanie elementów,wałków,gałęzi, umocowanych w imadle.

pytanie : czy np coś takiego
https://allegro.pl/oferta/odkurzacz-zilan-wodny-2000w-super-moc-8172313215?reco_id=a8ac9035-4546-11ea-9e6c-246e96104f98&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

czyli najtańczy odkurzacz z filtrem wodnym i pojemnym zbiornikiem bo 8l wody   da rade pociągnąć pył  i go otrzymać w wodzie?
Mogę zrobić jakieś kołnierze-tuby by łatwiej zbierał pył ze szlifierki.

Do tej pory robiłem mało -teraz zwiększam przerób- a do tego pomieszczenie gdzie szlifuje -duże-  bo około 80m2  ma jeszcze kilka innych funkcji i nie uśmiecha mi sie ciagle sprzątać nie mówić już o pluciu pyłem.

jak myslicie jest to sensowne? czy raczej wygrodzić-co i tak chyba zrobie - małe pomieszczenie na szlifiernie i do tego porzadna maska p-pyłowa i jakies gogle

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2020, 01:58:18 am »
Po pierwsze to zdecydowanie jakiś odciąg.
Po drugie to jsk najcichszy. Orsca przy ciągłym hałasie będzie nęcząca.
I na koniec to czy taki odkurzacz może pracować ciągle. Czy się nie przegrzeje?

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2020, 02:43:39 am »
w cenie sensownej ......jaki odciąg?  Sprawa hałasu i tak załatwiona peltorami plus wkladki piankowe do ucha . To nie do pracy ciągłej, 10h non stop, raczej 10-20 min i chwila oddechu i tak z 1h dziennie oddech i odsapnięcie ,szczególnie dla mnie i pleców,rąk,oczu itp.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2020, 12:32:24 pm »
Mam wodny stary Karcher  Sprzątam  raczej pył w domu ,piwnicy ,przy wierceniu w ścianie itp. Wbija syf  w wodę i robi  błoto . Myślę  że do twoich prac takie coś  wystarczy. Maski to i tak zakładaj - przy odkurzaczu może te papierowe byś lepiej oddychał . Jak byś  chciał coś lepszego sam  zbudować to opisywał swoja pracę  Amigorg

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2020, 22:48:06 pm »
Papierowe maski odpadają, nosze okulary - korekcyjne- i maska powoduje ze parują,  na cały łeb zakładam przyłbice:)   z jakiegoś przeźroczystego policos tam, teraz chyba będzie trzeba zainwestować w maske lepszą bo poprzednia już sie skończyła, sekura lbo 3m które llepsze?

odnośnie karchera albo zamiennika.

https://allegro.pl/oferta/odkurzacz-wodny-bezworkowy-turbo-filtr-1400-first-6597959501

taki czarodzijjskki alladyn np

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: odkurzacz wodny jako odciąg,filtr
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2020, 13:21:24 pm »
Dobre są półmaski 3M serii 7500 z filtrami przeciwpyłowymi wymiennymi P2 lub P3  - opis wg instrukcji:
"P2 – 2128 – Filtr klasy P2 (P2R) przeciwpyłowy chroniący przed zagrożeniami w postaci cząstek stałych i ciekłych. Posiada dodatkową ochronę przed ozonem do 10xNDS oraz dokuczliwym zapachem oparów organicznych i kwaśnych gazów poniżej 1xNDS.

Filtr ten najczęściej wykorzystywany jest podczas spawania, produkcji farb i barwników, a także w przemyśle papierniczym oraz browarniczym.

P3SL – 2135 – Filtr przeciwpyłowy klasy P3 spełnia normę EN143:2000, dając nam skuteczność filtracji na poziomie 99,95%. Chroni nasze drogi oddechowe przed cząstkami stałymi i ciekłymi.

Filtr jest wykorzystywany głównie w przemyśle farmaceutycznym, przy produkcji sproszkowanych substancji chemicznych, w budownictwie, hutnictwie, rolnictwie, stolarstwie, przemyśle spożywczym oraz przy produkcji materiałów ogniotrwałych."

Odkurzacz może być uciążliwy z uwagi na hałas. Spróbuj samemy zrobić cichy odpylacz wg Wandela:  https://woodgears.ca/dust_collector/mini.html   ma on kilka wzorów odpylaczy.