Kwiecień 30, 2024, 15:00:56 pm

Autor Wątek: Ogrzewanie warsztatu  (Przeczytany 12089 razy)

m_kola

  • Gość
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 30, 2017, 08:22:04 am »
Ja mam takie ogrzewanie w domu.
To co ludzie mówią "łolaboga jakie to drogie" dotyczy zbiorników dzierżawionych gdzie nie dość, że musisz spłacić kosmiczną cenę zbiornika to jesteś uwiązany jednego dostawcy. Ja kupiłem zbiornik używany (oczywiście po nowej homologacji) i tankuję gdzie i kiedy chcę. Oczywiście najtaniej jest tankować latem bo cena najniższa. Zawsze tankuję propan ale gdybym uparł się by zejść z ceny to zalałbym propanem-butanem. Ten drugi ma jednak wyższą temperaturę skraplania co może doprowadzić do zamarznięcia np reduktora więc nie kombinuję.
Reasumując: polecam!

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 30, 2017, 08:35:56 am »
Dzieki Kola! Decyzja juz podjeta. Piec kupiony pod propan. Teraz tylko trzeba zdecydowac czy butla wlasna (czlowiek od instalacji co mowi ze koszt ok 12000) i pelna swoboda w wyborze dostawcy gazu, czy dzierzawa i dyktat cenowy dzierzawcy.
Ceny dostawy gazu w dzierzawie 3 krotnie wyzsze niz poza nia. Kojarzysz ile placisz za m3 gazu? Ok 2 zl?

m_kola

  • Gość
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 30, 2017, 08:58:42 am »
Za butlę używaną WŁASNĄ o pojemności 2800l zapłaciłem 3000zł + 500zł płyta fundamentowa pod butlę :)

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 30, 2017, 10:25:29 am »
..., zasilanie do warsztatu ma być prowadzone w gruncie? Jeżeli tak, to rury pex chyba nie są do tego stosowane?
Są stosowane, ciśnienie nominalne do 6 bar, może są i na więcej. Dwie rury idą w jednej rurze oslonowej z izolacją. Gospodarczym sposobem pewnie można by zrobic to samo, zasilanie i powrót PEX do rury stalowej lub tworzywowej osłonowej, do środka pianka i też będzie hulać. Rurki PEX najlepiej w jednym kawałku bez łączenia. I dać coś lepszego niż tani, marketowy produkt.