Kwiecień 16, 2024, 07:49:40 am

Autor Wątek: Lite drzwi wewnętrzne  (Przeczytany 21301 razy)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2014, 09:18:05 am »
Każdy gatunek ma inną sprężystość, w innym stopniu się wypacza. Tutaj już musiałby się wypowiedzieć ktoś mądrzejszy ;) Mogę jedynie przypuszczać, że przy klejonce z wąskich listew i przekładaniu ich w kolejności, ta różnica paczenia zostanie wyrównana.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2014, 09:20:34 am wysłana przez Szczepan »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2014, 21:29:28 pm »
A czy zastosowanie różnych materiałów nie powoduje większej możliwości paczenia

Sposobów wykonania jest wiele . Jak jest odpowiednie  drewno , to i ramiak  z jednego kawałka zrobisz . Możesz w środek  zastosować klejonkę z wszystkiego co ci  wpadnie do ręki ( właściwa wilgotność ) byle drobne i krutkie elementy posklejane jako rdzeń . I to obkleisz   z dwóch  stron po równo np. płytą  hdf  , sklejką , pł wiórową , tak byś dostał razem  ok. 36 mm , nawet  trzy pł. wiórowe 12 mm skleisz  razem     (  już w format  drzwi )i będzie ok  . do tego  dokleisz doklejkę   dębowa  z kantu  ( jeśli drzwi z wręgiem )  i całość zaokleinujesz okleiną  dębową w prasie . Robią też klejonkę sosnową ( sęki precz ) i ją  obłogują dębiną .

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 22, 2014, 04:36:47 am »

Robią też klejonkę sosnową ( sęki precz )
Dobre  ;D
a swoją drogą TomekZ czy nie myślałeś nad zmianą nicku np. na Kopalnia Wiedzy (o stolarstwie)- skromność precz  :)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2014, 08:14:08 am »
Zastanawiam się tylko jeśli robisz 1 drzwi czy warto się bawić w klejenie, na to potrzeba trochę czasu i "energii'. U nas w domu mamy wszystkie drzwi jesionowe z płycinami litymi i nic się z nimi złego nie dzieje. Mało tego jedne z nich są na warunki extremalne nastawione (kotłownia w środku domu, temp w pomieszczeniu dochodzi do 50C) i drzwi są proste. Oczywiście płyciny widać jak pracują cały rok... Jak dla mnie rób lite, jak będziesz ich miał 20 sztuk i będziesz szukać oszczędności to wtedy jak chłopaki radzą sosna i oklejaj.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2014, 16:27:33 pm »
Jarku  można  z litego ,
ale ty byłeś w innej  sytuacji , tartak obok i właściwe suszenie drewna  , a co najważniejsze  dokładna i RZETELNA informacja o materiale .
Kto nam  zagwarantuje 100% taką informacje , jak kupujemy z drugiej  ręki i sami tego nie robiliśmy . Wobec tego pewniejszy efekt końcowy jest , gdy idziemy w technologie klejonki czy płyt  .
Też miałem   kiedyś taki problem  , gdy poproszony  zostałem o  wykonanie wymiany  drzwi w domu u matki moich  dwóch klientów którym  potem   robiłem robotę przez kilka lat i bardzo mi  na tym  zależało .
Nie mając pewności  co do litego  drewna , wykonałem   skrzydło  drzwi   płycinowych   właśnie z
jednego  arkusza płyty wiórowej   12 mm i na to naklejone były z obu  stron pasy płyty 12 mm imitujące  ramiaki stojące i poprzeczne  ( razem  gr 36 mm) . To wszystko oklejone okleiną 0,6 mm
Drzwi są proste  , nie pracują   , bez czopów ( więc nie obwieszają  się )  i są  „dębowe „

Offline PiotrK

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 22, 2014, 22:08:57 pm »
Witajcie,

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Mam do zrobienia 8 par drzwi, jednak nikt mnie nie goni, a hobby to traktuje jako "terapię" po pracy :). Kiedyś starałem się wszystkie rzeczy, które budowałem (kolumny głośnikowe, szafy...) jak najszybciej kończyć - póżniej stwierdziłem, że nie jestem fabryką :) i ma to sprawiać jak najwięcej frajdy .
Mam sporo listewek dębowych i chyba z tego zrobię pierwszą parę :).
Zobaczymy jak wyjdzie.


 


Offline Lidka

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 24, 2014, 23:07:28 pm »
Jak wyjdą drzwi z sosny oklejonej czy innego tańszego drewna to z pewnością następne z litego tez się sprawdzą. Lepiej uczyć się na tańszych surowcach - nie jest żal wyrzucić jak nie wyjdzie :)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 12, 2020, 17:17:49 pm »
Popatrzyłem na profil kolegi i ten wątek mi wpadł w oko.
Udało się zrobić te drzwi?
Pozdrawiam.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1767
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 12, 2020, 17:55:51 pm »
Nie. Miałem robić drzwi do domu w ktorym mieszkam,jak i wiele innych pomysłow i planów. Drzwi jakie sa obecnie to oklejony MDF obłogiem dębowym,zamowione u stolarza moze z 15 lat temu. Jak pisałem mialem duzo planów jednak jestem w trakcje budowy warsztatu na całą kondygnację a gora mieszkalna. To zmieniło czesc moich planów. Drewno zamowilem może 4 lata temu i czeka suche w bezpiecznym miejscu. Mysle ze drzwi jesli zrobie to juz w nowym miejscu.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1767
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 13, 2021, 18:24:26 pm »
Wotam i odświeżam temat :)
Jaki materiał nadaje sie na drzwi zewnętrzne,jakiego lepiej nie stosować?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 13, 2021, 18:56:33 pm »
Jak  zrobisz z klejonek, dwie deski sklejone w grubszy element, to nie widzę ograniczeń.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1767
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 13, 2021, 20:07:07 pm »
Dąb,Jesion.... aby nie było z kawałka 50mm grubosci tylko dwie 25mm deski sklejone ze sobą?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 13, 2021, 21:00:25 pm »
Pierwsze to solidny  daszek nad  drzwiami ,lub cofnięte w głąb budynku.

Ja proponuję : dąb niż jesion . Klejonka z gorszego gatunku materiału na ramiaki składana na mijankę jako rdzeń drzwi . Następnie obustronne obklejenie cienkimi  deseczkami  w I gatunku  o  gr, .ok 10 mm .
Deseczki dobrze  by były z rozcięcia w połowie z  grubszego materiału  i po ich wystruganiu przyklejone lewymi stronami do rdzenia , z obu stron  ten sam komplet  deseczek .

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1767
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 14, 2021, 21:04:50 pm »
Filong musi być lity i tu moje pytanie. Co do rdzenia drzwi to mam gorszy dąb. Dąb który trochę popękał w suszarni,mikro pęknięcia wiec raczej do okleinowania. Drzwi wizualnie wolałbym jesionowe. Jeśli filong by był lity z jesionu,może kręcić czy o co chodzi?
Pozdrawiam

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Lite drzwi wewnętrzne
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2021, 22:04:30 pm »
Jesion daj jak nie będzie deszcz na drzwi padał .
Filong nie powinien  wichrować  drzwi ,to ramiaki wpływają na tą przypadłość . Przy drzwiach frontowych dobrze jest jak śą drugie drzwi tzw. wiatrołap i dopiero za nim ogrzewanie .Jak Ty planujesz?