Kwiecień 18, 2024, 10:57:19 am

Autor Wątek: [4000-4500] Grubościówko-strugarka  (Przeczytany 9894 razy)

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
[4000-4500] Grubościówko-strugarka
« dnia: Wrzesień 17, 2019, 08:47:15 am »
Cześć wszystkim, szukając grubościówki zawędrowałem na to forum, przeczytałem trochę tematów i ciężko wybrać co kupić. Budżet na zakup to około 4300zł.
Na początku chciałem kupić obrabiarkę do drewna Acorn W5A (Pilarka, grubościówka, strugarka, frezarka i tokarka)
https://acornmarket.pl/pl/p/Obrabiarka-do-drewna-TYP-W5A-5-funkcji-WYSOKA-PODSTAWA/8

Jednak czytając trochę o sprzęcie trafiłem na porównanie grubościówko-strugarek:
http://lubimymaszyny.pl/porady/strugarko-grubosciowka-jaka-wybrac-kupic/

I zacząłem się zastanawiać nad Bernardo ADM 260 która w porównaniu do konkurencji wygląda na lepszą.
 
Dziś natomiast poczytałem temat o STILER PT 260
http://forum.domidrewno.pl/strugarki/strugarko-grubosciowka-stiler-pt-260/

I ciężko wybrać co będzie lepsze.
Może macie jakieś rady dla początkującego co najlepiej z tego wybrać, bądź może jest coś lepszego w tej cenie?

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2019, 13:13:18 pm »
Co by ci kto nie napisał ciągle będziesz miał wątpliwości.

Zwłaszcza, że nie wiadomo czy wśród opinii w necie nie ma brzmiących wiarygodnie sponsorowanych wpisów zachwalających którąś maszynę a krytykujących inne. Ja by wyrobić sobie własne zdanie wydałem na paliwo ponad 200zł objeżdżając różne firmy i oglądając ich maszyny a i tak miałem wątpliwości. W końcu by podjąć decyzję musiałem sobie wytłumaczyć, że to nie zakup domu za pół miliona i strata tych kilku tysięcy nie utopi moich finansów na lata.

Poza tym, nawet jak komuś coś się sprawdzi (ja ostatecznie jestem bardzo zadowolony ze swojego stilera) to i tak nikt ci nie da gwarancji jaka jest powtarzalność pomiędzy egzemplarzami tej samej firmy i modelu. Najgorzej jakby stół się trafił nierówny.

Mieszkasz daleko od Siedlec? Jeżeli blisko to jednego dnia jesteś w stanie obejrzeć stugarki firm: Holzmanna, Cormaka, Bernardo, Termixa i Stilera. Wszystkie mieszą się na mapie w okręgu ok 30km (Siedlce, Kotuń i Sokołów podlaski). Mi to bardzo pomogło w decyzji choć nie dało jednoznacznej odpowiedzi.

Polecam też odbiór osobisty. Nawet jak jakaś firma nie pozwoli przetestować maszyny na drewnie to można przynajmniej sprawdzić czy stoły są równo wyfrezowane w egzemplarzu który weźmiesz.
ZiBi

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2019, 14:02:56 pm »
Wiadomo, że są różne opinie i większość ocen będzie negatywnych bo mało komu chce się pisać pozytywne oceny. Jednak zawsze lepiej posłuchać opinii by zwrócić na nie uwagę.
Ja będę zamawiać internetowo i ewentualnie zwrócę towar w ciągu 14 dni.

Bardziej chyba jestem za Bernardo bo można do niego dostawić jeszcze frezarkę, ktoś może korzysta z tego rozwiązania?

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2019, 21:13:07 pm »
Nie nazwałbym tego frezarką a raczej wiertarką poziomą, ale faktycznie  też się może przydać.
 Z tym, że nie tylko bernardo ma taką opcję można ją dodać i do holzmanna i do cormaka i do termixa.
Jak faktycznie widzisz wykorzystanie takiej przystawki w swoich pracach to ok. Jak tylko patrzysz że fajnie że jest taka opcja to nie brałbym tego jako wielkiego argumentu na plus.
Ja akurat na to nie patrzyłem bo byłem od początku zdecydowany na późniejszy zakup pełnoprawnej frezarki dolnowrzecionowej a wydanie 1,4k na przystawkę wiertarską to już prawie połowa takiej frezarki.

W jakiej perspektywie czasowej chcesz coś wybrać/kupić? Lepiej żeby to był śpiew przyszłości jak chcesz coś się więcej dowiedzieć na tym forum.

Ja swoją chciałem szybko kupić i dlatego założyłem konto tutaj, że coś się dowiem, ale wpisy wchodziły wolniej niż tego oczekiwałem.
ZiBi

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2019, 09:24:46 am »
Nie myślałem o pełnoprawnej frezarce, ale to dobry pomysł patrzę.
Ogólnie chcę sobie zrobić stolarnie i kupuję raz w roku kolejną maszynę która może mi się przydać w tym roku padło na grubościówkę ze strugarką. Chciałbym ją zakupić w tym miesiącu, bo mam trochę materiału który chciałbym obrobić. Jednak jak trzeba będzie coś droższego kupić to niestety trzeba będzie poczekać na wypłatę by móc zwiększyć budżet na sprzęt.

Najgorzej, że nie ma filmików z Stiler PT 260, przydałyby się jakieś recenzje video nawet nagrane filmiki jak pracują.

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2019, 10:09:08 am »
Hm... nie jestem profesjonalistą a wręcz bardzo początkującym amatorem więc moje opinie byłby na pewno subiektywne i do robienia recenzji się nie nadaję.

Niemniej jakieś zdjęcia i krótkie filmiki mógłbym nagrać. Rozkręcałem obudowę swojego stilera, zaglądałem w zakamarki to mogę to pokazać. Z tym że będzie trudno w najbliższych dniach. Miałem mały pożar i trwa u mnie remont części domu więc nie wiem kiedy teraz znajdę czas, zwłaszcza że własnej gęby do internetu nie chciałbym wrzucać to muszę pomyśleć jak to nagrać, lub obrobić obraz by zamazać twarz a to zajmie trochę gdy się nie wie jak to zrobić.
ZiBi

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2019, 14:42:01 pm »
Zwiększyłem trochę budżet na zakup i wybrałem Stiler PT 310.

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2019, 11:24:36 am »
Myślę, że nie będziesz żałował. Jak wysyłkowo zamówisz to nie musi być wyregulowana, ale ma możliwość regulacji w każdym kierunku, tak że sobie poprawisz jak będzie taka potrzeba.
ZiBi

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2019, 13:36:53 pm »
Jutro ma już być, a w piątek lub w sobotę będę testować

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 04, 2019, 21:13:57 pm »
Mam już swoją maszynę, w skrzyni przyszła i prawie cała złożona, oprócz zabezpieczenia i prowadnicy. Jeszcze mam 4 śrubki i kawałek metalu z którym nie wiem co zrobić :). Maszyna wygląda solidnie. Wrzucam trochę zdjęć i jak by ktoś mógł powiedzieć co za zapasowe części mi zostały.

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 04, 2019, 21:23:22 pm »
Te cztery śruby w swoim stilerze PT260 wkręciłem z tyłu za przykładnicą jako prowadzenie przy przesuwaniu jej żeby mi się nie ukosowała, tylko prostopadle przesuwała względem blatu (nie wiem czy na 100% po to były) A ten jasny element nie wiem do czego, też go miałem.
Uznałem, że to jakaś tradycja chińska by dodać coś niepotrzebnego na szczęście. Przy zakupie odciągu wiórów dostałem kluczyk imbus chociaż nie było ani jednej śrubki którą mógłbym nim wkręcić. Może zawsze coś dorzucają. A może ktoś nam wyjaśni co to i to zamontujemy.
 Mi nigdzie nie pasowało.
ZiBi

Offline rush

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2019, 07:32:05 am »
Ten jeden zbędny element jest do ustawiania wysokości noży. A śrubki to i mi zostały ;P

Offline Jackovsky

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Hobbysta z zapałem!
    • Zobacz profil
    • Maszyny do drewna - sklep JP Tech
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2019, 08:32:30 am »
Mi zawsze zostają części nadprogramowe, wtedy niestety przychodzi czas na przemyślenie poważne, czy były niezbędne czy też nie  ;D
Rękami do gwiazd

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 14, 2019, 08:23:51 am »
Śrubki dokręciłem jak na zdjęciu po dwóch stronach, wyrównałem i jedną deskę, trochę nadgryziona przez korniki, ale nie miałem nic pod ręką innego.

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: [4000-4500] Grubościówko-strugarka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 20, 2021, 17:40:44 pm »
Jak Ci się sprawuje ten Cormak z tą grubościówka? Mowa tu o odciągu