Marzec 28, 2024, 09:52:48 am

Autor Wątek: deska do balansowania klejenie  (Przeczytany 3291 razy)

Offline loki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
deska do balansowania klejenie
« dnia: Grudzień 21, 2019, 22:21:44 pm »
Cześć wszystkim,
kilka słów na wstępie:
"bawię" się drewnem od kiedy pamiętam, ot takie tam a to zabawki dla dzieci a to jakieś meble dla siebie, nic na handel. po prostu lubię korzystać z czegoś co sam zrobiłem i jest takie jakie chciałem.

spodobały mi się ostatnio deski do balansownia dla dzieci,
samo kopyto mam już zrobione, pierwsza deska jest już w ściskach więc rano zobaczę jak wyszło.

i tutaj mnie naszły wątpliwości w trakcie nakładania kleju, nigdy nie robiłem nic klejonego stąd spore braki w tej dziedzinie.
użyłem zwykłego kleju winylowegom (może polecicie coś lepszego).
elementy klejone to 5 sztuk arkuszy 100x30 cm
najpierw oczyściłem je z pyłu ale nie szlifowałem (pytanie czy słusznie, może powinienem przelecieć papierem ściernym najpierw)
potem nałożyłem klej na każdą warstwę i rozprowadziłem skrobaczką do szyb (akurat miałem pod ręką, praktyczne i fajne narzędzie)
tutaj drugie pytanie, smarowałem jedną stronę do której przykładałem drugą nieposmarowaną, czy wystarczy aby jedna strona była smarowana czy jak kanapkę obie powinny być masełkiem pociągnięte?)
kolejna sprawa to czy drewno powinno być suche czy może zwilżone przed nałożeniem kleju, klej bardzo szybko wysychał i obawiam się czy nie za szybko.

ostatecznie wszystko zostało nałożone na kopyto i ściśnięte, trochę kleju wyszło bokami więc chyba ok, wytarłem i zgasiłem światło , jutro zobaczymy.

użyłem sklejki 4 mm z castoramy, klej wikol, wygięcie klejonego materiału nie jest duże bo jest to robione na kole o promieniu 55 cm.

byłbym wdzięczny za sugestie co mogę poprawić.

z góry dziękuję podpowiedzi.

Pozdrawiam
Łukasz

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: deska do balansowania klejenie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2019, 23:22:05 pm »
Witam.
Powierzchnie piwinny być wyszlifowane i odpylone.
Kleju nie powinno być zbyt dużo. Rozprowadzenie wałkiem jest dobrym sposobem. Obie powierzchnie. Potem składasz je razem i przesuwasz je względem siebie żeby usunąć powietrze i umożluwić lepsze zbliżenie się klejonych elementów do siebie.
Poczytaj jakie drewno kleić jakim klejem.  To dosyć istotne.