Kwiecień 18, 2024, 03:55:33 am

Autor Wątek: HAMMER A3 41  (Przeczytany 3746 razy)

Offline Tomasz P

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
HAMMER A3 41
« dnia: Grudzień 06, 2020, 22:13:35 pm »
Witam gorąco wszystkich forumowiczów.

Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem używanej maszyny HAMMER A3 41, którą sobie pracuje w moim warsztacie.  Po pewnym czasie jednak (około rok) stwierdziłem, że czas wymienić noże ponieważ obecne już się stępiły.   
Przy okazji wymiany noży sprawdziłem, jak się mają moje stoły wyrówniarki i po sprawdzeniu  wyszło na jaw, że chyba nie najlepiej. Pomyślałem, że pewnie da się je wyregulować.  Starałem się znaleźć coś na ten temat w instrukcji, ale rzecz jest potraktowana pobieżnie. I tu się zaczyna mój problem. Nie mogę nigdzie znaleźć, jak się je reguluje. Starałem się coś znaleźć w internecie, ale jakoś bez sukcesu. Poza filmami o wymianie noży i ogólnych recenzjach maszyny pusto. Dzięki opatrzności trafiłem na to zacne forum i mam nadzieję, że teraz pójdzie łatwiej. Zwracam się zatem do wszystkich członków tego forum o pomoc w tej istotnej kwestii. Dodam tylko, że w chwili obecnej wysokość stołu odbiorczego ma się nijak do wysokości względem niego  noży - stół jest za nisko. Dodatkowo każdy nóż jest na innej wysokości względem niego.  Badanie za pomocą liniału z zaznaczoną podziałką wskazuje na to jednoznacznie. Wiem, że w ostateczności pozostaje serwis, ale raz, że to sporo kasy ,a dwa że warto się nauczyć samemu tego ustawiania. Pewnie się przyda w przyszłości.
Proszę zatem o radę, najlepiej w formie instrukcji "krok po kroku", jak to należy wykonać.
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2020, 05:24:04 am »
Witamy się w odpowiednim dziale...tak się przyjęło :)i tak jest w regulaminie tego forum :)
O ustawieniach blatów w którymś z hammerow jest film na YouTube na kanale meble twojego pomysłu.noze musisz sam ustawić do blatu odbiorczego.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2020, 06:18:01 am »
Z tego co piszesz to noże mysisz ustawić w stosunku do blatu. Czy blaty są równoległe względem siebie?

Offline Tomasz P

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2020, 00:06:30 am »
Dobry wieczór.
Dziękuję za podpowiedź, przejrzałem wskazane filmy, ale to nie dotyczy HAMMERA. Może słyszeliście o kimś kto takie stoły już wcześniej regulował.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2020, 01:04:32 am »
Kolega chyba  jednak nie czyta porad i sugestii.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2020, 20:59:17 pm »
No szkoda trochę...ja swoją maszynę ogarnąłem mimo iż ma pewnie że 100 lat :) fakt faktem na początku było trudno ale na YouTube jest wszystko.trzeba próbować .ja nie mam hammera żeby pokazać którą śrubkę dokręcić żeby było dobrze.
Ja robiłem tak:
Najpierw musiałem sprawdzić czy blat odbiorczy jest w tej samej płaszczyźnie co wał(wał dorabiałem z klapowego na klinowy).dobtego użyłem liniału (od kolegów z zakładu ślusarskiego.okazalo się że wał jedna strona jest 0.3 mm niżej niż z drugiej. Pod wał podkładka na 0.3mm i jest ok.
Następnie równoległość stołów.tak jak na kanale meble twojego pomysłu tylko że używałem liniału .przyłożony do stołu odbiorczego pokazał mi że stół podawczy ucieka 0.25 mm Na końcu.mierzone sCzelinomierzem.z racji faktu że nie mam regulacji równoległości stoły poleciały na frezarkę CNC  i koledzy zrobili mi płaszczyzny równolegle. Teraz szczelinomierz 0.05 nie wchodzi nawet.
Kolejna rzecE to ustawienie noży do szablonu jak w instrukcji hammera(przeczytałem😀) posiadam też zestaw z allegro do ustawiania noży i tenże zestaw ustawiłem sobie do noża ustawionego do blatu by na kolejnych nożach powielić ustawienie.
Następnie jeśli podniosłem wał to musiałem i podnieść jedna strona stół grubosciowki.tam była regulacja i tak też uczyniłem.
Wszystko działa jak powinno.
Ja mam maszynę bardzo stara. Wszystko opisane trwało długo ale powoli doszedłem. Do celu.

Offline MaciejFrog

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: HAMMER A3 41
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2021, 21:44:22 pm »