Marzec 28, 2024, 09:37:56 am

Autor Wątek: Mini kompresor  (Przeczytany 8609 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Mini kompresor
« dnia: Maj 30, 2021, 23:36:08 pm »
Cześć.
Po wymianie  lodówko-zamrażarki w domu, pozyskałem agregat/kompresor.
Postanowiłem zatem wykonać mini kompresor. Jako zbiornik wykorzystam 3 kg butlę turystyczną na propan butan  o pojemności 7,2 litra. Obejrzałem kilka filmów na kanale YT o tym temacie i wiedzę tak zdobytą wykorzystam przy budowie.
Opróżniona butla czekała kilka lat w warsztacie aż się doczekała. Po odkręceniu zaworu gazowego, wypłukałem zbiornik wodą z mydłem. Następne rozwierciłem gniazdo zaworu do średnicy 20 mm, w którym po przyspawaniu nypla 1/2" zamontowany będzie zawór 1/2". W ściance bocznej wywierciłem 3 otwory fi 26 mm do których wspawam gwintowane tulejki z gwintem 1/2". Na spodzie będzie korek spustowy na skroploną wodę, u góry będzie zamontowany prestostat z reduktorem ciśnienia i zawór zwrotny Do butli przyspawam jeszcze uchwyty na agregat i podstawę od spodu.
Na ostatnim zdjęciu zgromadzone wyposażenie: zbiornik, prestostat, agregat, zawór zwrotny, rurka odprężnika, zawór 1/2", mufki z gwintem 1/2"do wspawania, wężyk 8 mm, opaski zaciskowe, nyple i mufki 1/4" do zamocowania prestostatu, szybkozłącze M, 8 mm do zaworu zwrotnego.
Mam wprawdzie w warsztacie kompresor 2,2 kW, 50 l, ale lubię robić maszyny a mała sprężarka przyda się do malowania natryskowego małych elementów, przedmuchiwania wnętrza  obudów komp. stacjonarnych, pompowania kół rowerów.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 23:41:21 pm wysłana przez amigorg »

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2021, 14:36:54 pm »
Jak planujesz rozwiązać sprawę smarowania kompresora? Z tego co pamiętam to czynnik chłodniczy jest razem z olejem, który smaruje kompresor (jak w klimatyzacji w samochodzie), a rurki w lodówce są tak ułożone, że spływa on zawsze do kompresora. A może już tym temacie się coś pozmieniało w dobie szeroko rozumianej ekologii...

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2021, 22:32:51 pm »
Cześć.
Zanim zabrałem się do pracy, sporo poczytałem głównie na "Elektrodzie" - jest mnóstwo wpisów na temat smarowania, oleju i wody w powietrzu na wylocie ze zbiornika. Smarowanie  jest rozbryzgowe, olej jest w dolnej części agregatu. Olej można wylać i wymienić lub dolać poprzez rurkę ssania. Olej jest przeźroczysty i dość rzadki, podobny do tego do maszyn do szycia. Opisane problemy, to "plucie" sprężarki olejem i skraplająca się woda w zbiorniku i w powietrzu na wylocie, ale to dotyczy wszystkich instalacji sprężarkowych - po to są odolejacze i odwadniacze. Podobno częśc agregtów grzeje się przy pracy. Mój agregat nie pluje olejem, są ledwie drobne ślady po ok 10 min pracy.
Mój kompresorek będzie pracował sporadycznie i nie w pracy ciągłej.
Właśnie przygotowałem zbiornik:
- oczyściłem z lakieru przy pomocy palnika, skrobaczki i szczotki drucianej zamontowanej do wiertarki,
- zamontowałem we wcześniej wywierconych otworach nagwintowane mufki pod prestostat z zaworem bezp. i reduktorem, pod zawór zwrotny i pod korek spustowy z dna zbiornika. W miejsce, w którym był zawór gazowy wspawałem nypel do którego zamocowany jest zawór 1/2".
Spawy są tylko mocujące mufki, trzeba je porządnie obspawać aby były szczelne i wytrzymałe.
Pozostaje wykonać mocowanie pod agregat ( na zdjęciach pokazałęm dwa warianty: szeregowy i równoległy) oraz podwozie. Po zmontowaniu i próbach trzeba będzie wszystko rozmontować i pomalować konstrukcje.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2021, 22:44:33 pm wysłana przez amigorg »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2021, 21:20:31 pm »
Cześć
Na razie zawieszam wykonanie projektu - muszę pilnie wykonać obudowę do Enigmy, identyczną jak wcześniej wykonaną:   https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=14473.msg186714#msg186714

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2021, 15:40:38 pm »
Cześć
Wszystko poszczepiane punktowo, trzeba dokończyć spawanie (poszukam w okolicy prawdziwego spawacza), sprawdzić szczelność spawów, potem malowanie i montaż. Ogólny widok kompresorka na zdjęciach.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2021, 20:25:23 pm »
Cześć
W obecny weekend odwiedził nas mój młodszy brat z żoną. Tak mu się spodobał kompresorek, że go zabrał do siebie ( mieszka prawie 500 km od nas). Wcześniej skręciłem elementy i uruchomiłem go - jest prawie dobrze, jest niewielka nieszczelność spawu przy króćcu do zaworu spustowego skroplonej wody. Z tego powodu zbiornik nie jest pomalowany - sąsiad garażowy brata jest spawaczem, tak że mu pomoże.
Ja zbuduję sobie drugi, na bazie pustej butli po 4 kg gaśnicy proszkowej ( można taką kupić za 25 złoty na portalu A....). Agregat lodówkowy mam mieć. Zaczynam gromadzić akcesoria.

P.S
Dla zainteresowanych.
Wylałem przez rurkę ssania agregatu do słoika olej, aby dowiedzieć się ile go jest - jest go w moim agregacie równo 150 ml.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2021, 17:31:41 pm »
Cześć
Zgromadziłem części  do zbudowania drugiego kompresorka. Dzisiaj dostałem butlę po gaśnicy proszkowej 4 kg.
Korzystając z jednego z projektów z kanału YT wykonałem pierwsze prace:
- odkręcilem od gaśnicy głowicę z zaworem,
- wypłukałem i osuszyłem wnętrze butli,
- osadziłem w wywierconym w ściance butli otworze króciec 1/2 '' x 100 mm,
- inaczej jak poprzednio, zawór zwrotny umieszczony jest na tym króćcu przed prestostatem - uniknąłem przez to wspawywania specjalnego króćca do ścianki zbiornika,
- uchwyty do mocowania agregatu będą przyspawane punktowo do ścianek zbiornika,
- uchwyty na kółka przyspawane będą do dolnej części zbiornika/podstawy gaśnicy,
- z przodu będzie podpórka.
Osprzęt jest identyczny jak poprzednio.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2021, 20:56:05 pm »
Podwozie+ ;)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 18, 2021, 22:33:50 pm »
To mi zaczyna wygłądać na początek masowej produkcji.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2021, 01:01:17 am »
Cześć
Powróciłem do projektu i skończyłem przy nim pracę.
Po spawaniu pomalowałem zbiornik lakierem podkładowym samochodowym w sprayu a następnie  lakierem niebieskim.
Na wspawanym do zbiornika króćcu z gwintem 1/2" i przykręconym do niego trójniku umieściłem zespół sterujący złożony z Prestostatu ustawionego na ciśnienie zał. 5,5 bar i ciśnienie wył. 8 bar, zawór bezpieczeństwa oraz reduktor ciśnienia na odpływie zakończonym gniazdem szybkozłącza. Większy manometr wskazuje ciśnienie w zbiorniku, mniejszy ciśnienie na odpływie z reduktora. Do odnogi trójnika wkręcony jest zawór  zwrotny połączony z odprężnikiem Prestostatu rurką fi 6 mm. Na króćcu ssawnym kompresora jest filtr paliwa od Fiata 126 P pracujący jako filtr powietrza.
  U dołu zbiornika jest wspawany króciec z gwintem wewnętrznym 1/4" na  zawór do upustu kondensatu (na razie jest wkręcony korek).
Zbiornik ma ok 5 l pojemności i sprężarka napełnia go od zera do ciśnienia 8 bar w ciągu 3 min, natomiast od ciśnienia 5,5 bar do 8 bar w ciągu 45 sek. Kompresor pobiera z sieci elektrycznej w czasie napełniania butli max 165 - 166 W.
Kompresorek będzie podłączany do istniejącej w warsztacie instalacji z filtrem oczyszczającym powietrze oraz będzie pracował indywidualnie z filtrem na wężu podłączanym przed pistoletem. Będzie wykorzystywany do pompowania kół rowerów, przedmuchiwania zasilaczy komputerów, czyszczenia maszyn oraz do malowania mini pistoletem niewielkich wyrobów z drewna (mam taki pistolet z dyszą 0,8 mm i wymaganym ciśnieniu 0,8 -1 bar.


Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2021, 01:34:25 am »
Gratuluję.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2021, 21:35:08 pm »
Cześć
Dzisiaj przeprowadziłem próby praktycznego wykorzystania kompresorka.
- czyszczenie stołu i maszyn:  "+",  ( zbyt długie dmuchanie może mocno zagrzać agregat i działa termik.
- pompowanie kół rowerowych:, z napełnionego zbiornika mogę napompować od zera  dwa koła 26" x 2,1" , więc z powodzeniem mogę przed wycieczką dopompowywać koła w kilku rowerach. "+",
- na pórbę , przy pomocy mini pistoletu z dyszą 0,8 mm, przy ustawieniu ciśnienia pracy na 1 bar można pokryć 1 warstwą (na krzyż) bejcą wodną niewielki blacik - i t to mi chodziło: "+". Często zdarza się, że wykonuję niewielkie rzeczy: - skrzynki, skarbonki, stojaczki, lampy, serwetniki, deski itp - do tego typy projektów mogę wykorzystywać mini kompresor.

Kompresor jest bardzo cichy i przydała by się jakaś dioda sygnalizująca pracę.
Muszę też kontrolować zużycie oleju i stosować filtr oczyszczający powietrze na odpływie.
-

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2021, 18:30:36 pm »
Cześć
Tokarz dorobił mi do zbiornika redukcję z mosiądzu zamiast zaworu gaśnicy. I teraz urządzenie wygląda jak prawdziwy kompresor :)
Wykonałem kolejną próbę praktycznego zastosowania - dla naszych roślin za pomocą sztyfciarko-zszywarki zrobiłem kilkanaście drabinek z listew dębowych i sosnowach zszywkami 14 i 16 mm. Kompresorek spokojnie  dał radę.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2021, 19:00:00 pm »
Cześć
Trafiłem w sieci na zgrabny, niewielki reduktor z odwadniaczem idealnie pasujący do mojego kompresorka. Wymontowałem poprzedni reduktor, zabudowałem reduktor z odwadniaczem oraz zaworek do spuszczania kondensatu i teraz kompresor jest kompletny.
Koszt wszystkich części, to 307 zł + agregat z lodówki, lakier, śrubki, kabelki z zapasów własnych + spawanie i toczenie 50 zł.

Jedna z firm oferuje w sprzedaży kompresorek zbudowany z agregatu chłodniczego i zbiornika 6 litrowego w cenie 2278 zł - i to jest drugi biegun kosztów.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini kompresor
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 07, 2021, 00:47:45 am »
Ups!
Pomyliłem się w kosztach części (spisałem ceny z paragonów, na których były też inne pozycje).
Koszty części, to 180 zł + 50 zł spawanie i toczenie.