Kwiecień 19, 2024, 05:31:47 am

Autor Wątek: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400  (Przeczytany 3047 razy)

Offline Ask

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« dnia: Maj 12, 2020, 14:17:03 pm »
Dzień dobry,
To moj pierwszy post na tym forum więc wybaczcie jak coś jest nie tak ale liczę na Waszą pomoc i wiedzę popartą doświadczeniem ale do rzeczy.
Potrzebuję wyposażyć się w frezarkę do drobnych amatorskich prac ale jak zwykle na sam początek mam jedną grubszą robotę do wykonania czyli stolik z krążka dębowego który muszę wyrównać przez zfrezowanie. Upatrzyłem sobie już frezarkę Bosch POV 1400 ale urzekła mnie również Makita  rt0700cx2j. Wiem że ta Makita to maleństwo ale pytanie czy tą frezarką dam radę sfrezować również ten mój blat dębowy? Nie muszę zrobić tego w godzinę i to mi nie przeszkadza pytanie tyko czy prze ten robocie nie zamęczę tej Makity na śmierć. Z góry przepraszam jeżeli gdzieś już były takie informacje ale sam nie wiem co zrobić, dwóch frezarek nie potrzebuję a jak tak patrzę to Makita do drobnych prac napewno poręczniejsza a Bosch znowu ma sporo większą moc. Co robić..?

Offline Ask

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2020, 11:52:43 am »
Nikt nic nie poradzi... ?  :(

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2020, 12:24:37 pm »
Tylko to, że tego Boscha bym nie brał, obojętnie do czego. Miałem go kiedyś w rękach i mnie nie przekonał. Jakoś mi się wydaje, że w kilku miejscach czytałem o nim nie za dobre opinie.
Może uda ci się gdzieś wypożyczyć coś odpowiedniego na ten blat, a Makitę weź, bo przyda się na wszystkie inne, drobe roboty.

Czy tą Makitą dało by się obrobić taki blat? Jeżeli masz dużo czasu, to ewentualnie 10 minut pracy i 30 minut przerwy. Tak jej raczej nie zakatujesz.

Kiedyś tak czy tak będziesz chciał mieć drugą, większą frezarkę. Wtedy będziesz już miał dużo lepsze wyczucie, co będzie potrzebne.

Offline Ask

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2020, 13:19:26 pm »
Tak jak napisałem na czasie mi zbytnio nie zależy, mogę się pobawić. A powiedz mi jeszcze czy tą makitą da radę jednorazowo zbierać powiedzmy 5mm takiego blatu frezem prostym ok. 10mm? czy jednak jest na to zbyt słaba ?

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2020, 17:11:02 pm »
Tak na wyczucie to odpowiem, że tak. Jeżeli miałbyś uczucie, że maszynka się przy tym męczy, to możesz wziąć trochę mniej.
Prowadź frezarkę tak, aby wióry były wyrzucane w wolną przestrzeń.  Czyli nie najpierw kilkadziesiąt rowków, a potem to, co zostało, tylko zaczynając od prawej krawędzi pchać frez przez materiał i po tem następną ścieżkę 8..9mm dalej na lewo.

Na początku dosyć często sprawdzaj, czy frez nie wysunął się z zacisku. Przy tej Makicie podobno może się to stać.

Offline Ask

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 15, 2020, 15:13:29 pm »
Już wiem że zdecyduję się na mocniejszą frezarkę wiec pod uwagę biorę teraz tylko Bosch 1400 albo Makita 3600. Dwa pytania mam do Was
1. Czy regulacja obrotów do amatorskiej pracy w drewnie jest istotna, czy to się wykorzystuje  (makita nie ma)
2. Precyzyjna regulacja głębokości frezowania - co sądzicie o tej w makicie? Ztego co widzę to brak jest "strzalki" która by pokazywała na ile ustawiamy i jezeli jest tak jak pisze to czy nie upierdliwe jest tego ustawianie
 
Pozostałe różnice na razie pomijam ale wiem że z ważniejszych rzeczy to w makicie jest możliwość frezów 12mm a w boschu tylko 6 i 8. Ale to na ten moment mniej istotne dla mnie kwestie.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2020, 15:16:44 pm wysłana przez Ask »

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 15, 2020, 18:02:53 pm »
Das sobie spokój z tym Boschem.
Tak właściwie, to obroty zmieniałem tylko, jak kiedyś wierciłem frezarką.
Ile mm można obniżyć silnik w Makicie, a ile w Boschu?
Frezy z trzpieniem 12mm, lub 1/2 cala można niekiedy korzystniej kupić i wybór chyba też większy.
Ja mam Starą Metabo Ofe 10 i Hitachi M12VE. Obie nie mają możliwości ustawiania głębokości frezowania śrubą. Trzeba nastawić ogranicznik i do niego zanużyć silnik.
W metabo mogę ten ogranicznik nastawić z dokładnością 0,1mm na zegarze.
Mimo to niekiedy było by fajnie pokręcić jakąś śrubą i już się frezuje 1mm głębiej. Ale ten argument nie wystarczy, żebym brał tego Boscha.
Hitachi ma sporą moc, zaciski do 1/2 cala i silnik można opuścić nawet do 80mm. Przy całkowicie obniżonym silniku zacisk wystaje 5mm pod podstawą. Nie wiem, jak teraz wygląda w sklepach, ja kupiłem ją jeszcze za 640 zł.


Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2020, 21:50:56 pm »
Frezarka dla amatora ? może wystarczy Graphite ?
Jasio P - Rzeszów

Offline Ask

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Makita rt0700cx2j czy bosch pov 1400
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2020, 22:38:54 pm »
Raczej nie z tego co tu czytałem o tym modelu... Chcę mieć chociaż minimum namiastki dobrego narzedzia. Wybralem Makite 3600 na teraz. Jak trochę porobię nią to zadecyduję czy potrzebuję mniejszej maszynyjako drugiej  wtedy to bedzie RT0700.