Kwiecień 28, 2024, 14:30:32 pm

Autor Wątek: Kupię projekt domku drewnianego  (Przeczytany 3486 razy)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Kupię projekt domku drewnianego
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 10, 2016, 17:57:43 pm »
Na opady nie ma rady :P
U mnie na działeczce w miarę sucho-mam ,ale :-\ i tu pewne ale ,rzeka nie daleko
no i niestety woda podchodzi(czasami) :( drugie ale ;D nie ma tego ,,co by" na dobre nie wyszło :)
Wdeptałem można powiedzieć rurę 150 w dno piwniczki i mam ujęcie podskórnej wody do podlewania ogródka.
W piwniczce można przechowywać warzywa,schować co nie co przed złodziejami(ale radzą sobie ze wszystkim)agregat prądotwórczy postawić,przechowywać napoje-nie tylko gazowane i wiele innych zastosowań.
Koledze zaproponuję jeszcze forum działkowe-można powiedzieć też kopalnia wiedzy

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Kupię projekt domku drewnianego
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 10, 2016, 18:34:34 pm »
To nie tak z tymi palami. Jeśli ktoś buduje na palach/słupach/studniach to znaczy, że ma głęboko grunt nośny. Może być to spowodowane rodzajem gruntu czy warunkami klimatycznymi. Jednak żadne z tych rozwiązań nie chroni przed podmakaniem. Przed podmakaniem chronią: izolacje pionowe, drenaże oraz ewentualna wymiana gruntu na chłonny.

Co do bezpieczeństwa, dom stoi na fundamentach swoją masą i tyle. Można nawet odkopać bok fundamentów i dom będzie stał. Przy dobrze zaprojektowanym domu nie ma opcji, żeby coś sie stało. Co prawda były przypadki, ze domy zjechały, jednak było to na terenach osuwiskowych.

I teraz najważniejsze, każdy projekt MUSI być adaptowany pod warunki. Chodzi właśnie o doprojektowanie fundamentów pod warunki danej działki. Warto też przed adaptacją zrobić badanie geologiczne i z nim iść do projektanta. Koszt niewielki a może oszczędzić dużo problemów (znam nawet przypadek gdy pod domem płyneła żyła wodnai koszt zrobienia fundamentów podniosł się o kilkadziesiąt K PLN).


Offline Maraton

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Kupię projekt domku drewnianego
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 10, 2016, 22:03:41 pm »
Moim zdaniem, nie popartym wiedzą teoretyczną, to na słupach stawia się generalnie domki letniskowe nad samym jeziorem. Z reguły jest to teren nachylony i podczas ulewy woda sobie korytka żłobi jak chce w drodze do jeziora.Zwykły fundament byłby ciągle narażony na podmywanie ,bo grunty tam często to piasulek.Inna sprawa,że domki są często wśród drzew i kopać fundamenty ręcznie ( sprzęt ciężki nie wjedzie) w takich korzeniach to nie łatwa rzecz.Domki też za ciężkie nie były,drewno same i to zdawało egzamin.Poza tym niskie koszty wykonania.Z wad to myślę,że raczej w teraz budowanych domkach są często kominki, terakota, poddasza itp.,więc lepiej solidniej budować.Trwałość pewnie też ma znaczenie,może zimniejsza podłoga ,bo wiatr hula pod domkiem.Na terenie podmokłym ,podatnym na okresowe zalewanie bym stawiał na słupach,ale na suchym wolę ...no właśnie :fundament czy płytę?
Mój domek lekki będzie i wyjdzie mi coś koło 15m2.Na razie ,to mi wychodzi coś jak barak 3x4.Wejście i okno ze szczytu i dach jednopołaciowy ze spadkiem do tyłu, jak w blaszaku.Taras wysunięty nad drzwiami i oknem.Może tak być? W środku jedno pomieszczenie,dwa łóżka,stół i jakaś szafka i tyle mojego pierwszego budowania ::)
Potem przyjdzie Majster i mi dom postawi  8)
A poważnie,to jak dobrać przekroje drewna potrzebnego do takiego czegoś? I jak przymocować belki do podłoża tj. fundamentu lub płyty?

Offline tomasz204

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Kupię projekt domku drewnianego
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 17, 2023, 13:15:57 pm »
Płyta - łatwa do zrobienia ale droższa. Warto przeliczyć koszty materiałów przed podjęciem decyzji.

Zgadzam się, koszty są kluczowe. Ostatnio natknąłem się na fajny artykuł, który dokładnie omawia koszty budowy domu w 2023 roku. Warto rzucić okiem przed podjęciem decyzji. A ciekawostka odnośnie domów drewnianych - mają one naturalną zdolność regulacji wilgotności powietrza wewnątrz. To sprawia, że klimat w takim domu jest bardzo przyjazny dla zdrowia!