Maj 06, 2024, 08:49:57 am

Autor Wątek: Wkręty ciesielskie altana ? z gwintem cześciowym, a pełnogwintowe  (Przeczytany 3907 razy)

Offline Tomasz_29

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Witam serdecznie,

Jestem w trakcie kompletowania elementów montażowych do budowy altany 4x3m. Przekroje jakie zastosowałem to 12x12cm (słupy, murłaty) oraz krokwie 6x12.
Jest to mój pierwszy tak duży (jak dla mnie) projekt, stąd chciałbym podpytać o wkręty ciesielskie które chcę zakupić, żeby nie było "wtopy".

Większość wkrętów (Wkręt-met itp) są z gwintem częściowym. Znalazłem natomiast filmiki ze Spaxa i DMX-a, gdzie przedstawiają łączenia przy użyciu nie tylko wkrętów z gwintem częściowym (talerzykowych), ale również przy użyciu wkrętów pełnogwintowych (z łbem walcowym, który chowa się w drewno). Wkręty pełnogwintowe wkręcane są dodatkowo pod kątem w celu usztywnienia konstrukcji - zarówno przy zastrzałach, jak i również w połączeniu murłata(belka) <-> słup (jeden wkręt talerzykowy z gwintem częściowym, który dociska materiał, a oprócz tego 4 wkręty pełnogwintowe pod kątem w celu usztywnienia połączenia).

To o czym piszę przedstawione jest na filmikach:
=126
Czy też:


Jak myślicie warto tak podejść do tematu skręcania belek, słupów, krokwi, zastrzałów? Czy stosować tylko wkręty z gwintem częściowym, które teoretycznie w głównej mierze dociskają?

Dodam, że połączenie krokwie <-> murłata planuję "zacinać" + jeden wkręt talerzykowy z gwintem częściowym do "dociśnięcia" . Zastrzałów natomiast nie chcę zacinać - chcę to połaczenie oprzeć tylko na wkrętach + dobrym spasowaniu.

Wkręty pełnogwintowe są dość trudno dostępne i drogie, ale w przyzwoitej cenie znalazłem takie 6x200.

Będę wdzięczny za podpowiedź, jak to robią bardziej doświadczeni :)
Pozdrawiam,
Tomek