Kwiecień 16, 2024, 07:16:09 am

Autor Wątek: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)  (Przeczytany 29348 razy)

fliegermaus

  • Gość
Kupiłem sobie kątownik Stanley za ponad 60 zł myśląc, że za tyle to już będzie bardzo dokładny. Niestety, odchyłka wynosi jakieś 0,6 mm na 250 mm, czyli około 2 mm na metr. Wydaje mi się, że to fatalny wynik, ale może jestem w błędzie.

Czy w Waszych droższych kątownikach - pojawiają się tu nazwy Empire Magnum, Incra, Starrett - odchyłka jest mniejsza?  Myślałem też o kątowniku ślusarskim, za około 200 zł mogę kupić marki Format z deklarowaną odchyłką 0,004 mm (na długość dłuższego ramienia kątownika, jak rozumiem).

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2017, 07:19:06 am »
Nie powinno być takiego błędu.

przemek77

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2017, 07:39:34 am »
Sporo . Przejrzyj sobie ofertę firmy Limit .

Offline Jakub82

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 201
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2017, 10:53:51 am »
Kubilem katawnik w lidli 700 mm i moge ci powiedziec, ze ma kat idealny, to jest jak trafisz

fliegermaus

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2017, 12:10:51 pm »
OK, kątowniki Limit są drogie, ale jeszcze nie nazbyt drogie. Kupię, skoro deklarują odchyłki nie większe niż 0,05 mm.

Przemek, znasz może suwmiarkę elektroniczną Limit? Ma ona ten sam feler, co suwmiarki za 50 zł, że przy zbyt szybkim powrocie zamiast zera pokazuje wartość ujemną? Przestałem używać, skoro nie wiem, jak szybko mogę dosunąć ramiona suwmiarki do mierzonego elementu, a szkoda, bo elektroniczna jest bardzo wygodna.

przemek77

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2017, 23:35:00 pm »
Nie jestem w stanie Ci powiedzieć jak zachowuję się suwmiarka , bo po prostu jej nie posiadam . Natomiast co do kątowników limita , są 2 lub 3 grupy z różną tolerancją . W jednej z grup , wraz z kątownikiem dostarczany jest certyfikat potwierdzający dokładność . Limit produkuję narzędzia głównie do obróbki metali , więc z jakością powinno być ok. Osobiście mam dwa kątowniki limita i oba wskazują idealnie .

fliegermaus

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2017, 23:52:33 pm »
Zaryzykowałem i zamówiłem ich suwmiarkę elektroniczną, mam nadzieję, że się nie zawiodę. Kątowniki też, klasy DIN 875/2, czyli niedokładność mają szansę mieć o rząd wielkości mniejszą, niż ten nieszczęsny Stanley :-)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7546
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2017, 00:06:05 am »
Czekam na zdjęcia i opinię.

fliegermaus

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2017, 00:07:23 am »
Nie omieszkam się podzielić. Za kilka dni, gdy rzeczy przyjdą i chwilę ich poużywam.

Offline namor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2017, 10:04:30 am »
Też poszukiwałem dokładnego kątownika, po przykrych doświadczeniach z zakupami w marketach.
Kupiłem produkt firmy FORMAT 300x200 mm za 157 zł klasa DIN 875/1 ! Tydzień później trafiłem na OLX nowy kątownik wzorcowy, nasz Polski VIS 200x130 mm klasy 0, za 20 zł !!! Mogłem porównać FORMAT klasy 1 z wzorcem klasy 0, jest identyczny !
Przy tej okazji chciałbym zrobić bezinteresowną reklamę sklepowi majstero.pl gdzie kupiłem kątownik FORMAT, za znakomite podejście do klienta. Mianowicie: przesyłkę zamówiłem przez InPost, odebrałem z paczkomatu, w domu rozpakowałem i okazało się, że tak paczką rzucali, że stalowy kątownik został poobijany !?  >:( Sklep majstero.pl bez problemu wymienił kątownik na nowy, pomimo że mógł nie uznać reklamacji, bo przecież nie rozpakowywałem przesyłki w obecności np. kuriera.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2017, 10:12:21 am wysłana przez namor »

fliegermaus

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 24, 2017, 00:51:17 am »
Witam z długo zaległą opinią o przyrządach Limit. Poszalałem i kupiłem od razu kilka różnych.

Na początku kątowniki. Kupiłem zestaw czterech kątowników klasy DIN 875/2. Zweryfikowałem je kupionym jednocześnie kątomierzem cyfrowym, a także tradycyjnie, czyli odrysowując kreski na sklejce o prostej krawędzi. Badałem też nimi przedmioty, co do których mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że mają prostopadłe krawędzie (dysk twardy, iphone, aluminiowa łata, różne metalowe przedmioty wyrabiane maszynowo). Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Każdy kątownik był opakowany w folię i zabezpieczony olejem maszynowym (?), wszystko razem w drewnianym pudełku z piankową wytłoczką, które i tak od razu poszło w kąt. Początkowo żałowałem, że niepotrzebnie kupiłem drogi zestaw zamiast pojedynczego kątownika, ale niesłusznie - każdy z czterech rozmiarów już mi się przydał - małe np. do kalibracji piły ukosowej. Brakuje nieco piątego kątownika o wyraźnie dłuższym ramieniu, minimum 30 cm, ale Limit ma w ofercie taki kątownik ze stopką z jednego kawałka metalu, który też kupiłem i razem jest to bardzo dobry zestaw jak na moje potrzeby.

Kupiłem też suwmiarkę elektroniczną 150mm tej firmy z dużym wyświetlaczem (http://www.ceneo.pl/37368749) i był to fantastyczny wybór. Przede wszystkim umiejscowienie przycisków, czyli pod suwakiem, a nie na jego froncie, jest o wiele bardziej ergonomiczne, niż w innych suwmiarkach. Naciska się je kciukiem wyjątkowo wygodnie. Duży wyświetlacz też jest bardzo czytelny - znaczący skok jakościowy w stosunku do suwmiarki marki Lidl, czyli Powerfix.

Precyzja pomiaru - dla płatków szczelinomierza o zakresie 0,5-0,05 mm każdy pomiar w punkt +/- 0,01mm (takie odstępstwo zdarzyło się w dwóch albo trzech pomiarach na osiem). Suwmiarka ma deklarowaną dokładność 0,02 mm, tak samo jak klasyczna, więc nie mogę się przyczepić. Suwmiarka jest wrażliwa na zmianę siły, z jaką przyciska się szczękę do mierzonego przedmiotu - ta wrażliwość to wahania pomiaru +/- 0,01mm.

Trzeba się też bardzo postarać, aby podczas powrotu suwaka do pozycji zero pojawiło się coś innego, niż zero, co w tańszych suwmiarkach, jak zauważyłem, jest nagminne. Gdy zsunie się suwak z powrotem szybko i z impetem, wówczas faktycznie na wyświetlaczu pojawia się czasem -0,01 mm. Taka wartość pojawi się też, gdy na siłę dociśnie się szczękę przesuwną do stałej.

Z pewną dozą sceptycyzmu kupiłem też znacznik http://elektromix.com.pl/23790108-znacznik-traserski-limit-200mm ale okazuje się on naprawdę przydatną konstrukcją. Mógłbym nim ustawić wysokość tarczy w pile stołowej albo wysokość frezu w frezarce zamontowanej do góry nogami. Parę razy przydał mi się też jako bardzo wygodna alternatywa dla tradycyjnego znacznika w celu przeniesienia wymiaru. Może jest to standardowy znacznik, ale dla mnie to nowość :-)

Zdjęć nie załączam, bo są w internecie, więc nie ma sensu.

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 24, 2017, 02:50:19 am »
znaczący skok jakościowy w stosunku do suwmiarki marki Lidl, czyli Powerfix
Miałem w rękach suwmiarki z Lidla oraz Aldiego - moim zdaniem obie bardzo kiepsko wykonane. Jeżeli szczęki "chodzą" w pionie to coś jest nie tak. A w obu chodziły. Przeglądałem w sklepach, więc raczej to nie jednostkowe przypadki. Być może same wskazania są poprawne - tego nie weryfikowałem, ale to nie sprawia wrażenia narzędzia które będzie działać pewnie po pół roku normalnego użytkowania. Moja stalowa suwmiarka jeszcze z napisem CCCP jest o kilka klas lepsza. Dosyć blisko w przyzwoitej jakości plasuje się chiński mikrometr z aliexpress - około 7€.

fliegermaus

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:53:26 am »
Praktycznie w każdej suwmiarce po jakimś czasie wyrobią się wewnętrzne płaszczyzny szczęk, zwłaszcza w krańcowej, cienkiej części. Suwmiarce pamiętającej czasy CCCP nie bardzo bym ufał i nie ma to nic wspólnego z ustrojem pochodzenia :-) W mojej suwmiarce z Lidla szczęka akurat nie chodzi w pionie, chociaż to pewnie o niczym nie świadczy. Wskazania dla pomiarów listków szczelinomierza mają w niej większy rozrzut niż w suwmiarce Limit, to sprawdziłem.

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2017, 01:11:29 am »
Masakra jakas z tymi katownikami. Probowalem dzis ustawic mft3 przy uzyciu moich katownikow i okazalo sie, ze zaden z trzech, ktore posiadam nie trzyma idealnie katow. Zamowilem zestaw Limita. Mam nadzieje ze bedzie ok.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2017, 10:01:40 am »
A nie mógłby ktoś na CNC wyciąć takich kątowników? Bo patrze na te limit i one nie mają miarki - to jest aż taki problem żeby wyciąć hurtem z nierdzewki i puścić na forum? Ile by to mogło kosztować wtedy? Bo 100 zł za kątownik Kątownik płaski Limit 200x130 mm to deko sporo jak na hobby, a w sumie też mam dosyć tych tanich bo to loteria.