Marzec 29, 2024, 14:04:39 pm

Autor Wątek: Klejonka modrzew  (Przeczytany 4221 razy)

Offline Yahoo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Klejonka modrzew
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 17:02:49 pm »
Witajcie, zabrałem się za pierwszą klejonkę.

Materiał to deski modrzewia 100x7,5x2,6 cm (na gotowo po struganiu). Blat na szafkę łazienkową nawet się udał, wszystko się ładnie prosto skleiło i nie wypaczyło. Natomiast przy próbie klejenia z tego samego materiału ścianek bocznych (cały korpus ma być z tych desek) uzyskałem łukowatą płaszczyznę. Doczytałem o klejeniu na wesoły-smutny (oczywiście po fakcie), tasowałem też klepki i obracałem je przed sklejeniem.

Plan jest taki, żeby to rozciąć i skleić jeszcze raz. Włożyłem te deski w ściski, zaniosłem do miejsca docelowego i po ok 20h trochę się wyprostowały ale pewnie wrócą do poprzedniej formy.

Pytanie brzmi: jak ułożyć te klepki tak by efekt się nie powtórzył.  I jak w tych słojach namierzyć wesoły-smutny?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2019, 18:38:53 pm »
Nie kładź deska na deskę . brak powietrza  z jednej  strony może je wykrzywić .

Offline Yahoo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2019, 18:52:02 pm »
To co na zdjęciu już jest krzywe, ale dziękuję za radę zaraz to rozkręcę ;) Czy można z tym jeszcze jakoś popracować, pytania wyżej.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2019, 19:20:53 pm »
Kawałki które  kleiłeś  są ze środkowej  partii kłody ,więc  dziwne że się   skrzywiły . Dlatego podejrzewałem ich  złe położenie .
A drewno masz  suche ? Może poczekaj trochę i się wyprostują,  można położyć  też stroną  wklęsłą na płycie , to druga  strona będzie   dosychać i się  prostować

Offline Yahoo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2019, 22:28:51 pm »
Wg. "porządnego" wilgotnościomierz (akurat był parkieciarz) drewno miało 16%, kleiłem Sudal'em 66a. Położę to w ciepłym i suchym msc. jak mówisz zobaczymy za parę dni.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 04, 2019, 07:59:49 am »
Przypuszczenia  moje  się sprawdziły - mokre drewno . A powinno  mieć 8 - 10 % .

Offline Yahoo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2019, 09:12:41 am »
Posłuchałem Twojej rady, zaniosłem w suche miejsce, poleżało jak pisałeś i dzisiaj rano już jest płaskie. Zostawię tak do weekendu całość.


Próbuję jeszcze ogarnąć gdzie popełniłem błąd, bo drewno od tych 16% leżało tydzień w garażu. Było rozciete, przetarte z grubości i chyba problemem było to że złożyłem wszystkie części jedna na drugą i tak leżały kilka dni. W warunkach pokojowych ile musi taka deseczka poleżeć by zejść do tych 10% jeżeli wyjściową są wartości ok 16% ?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2019, 09:16:04 am wysłana przez Yahoo »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2019, 11:31:12 am »
Zapamiętaj -cokolwiek robisz z drewna  masywnego ,zawsze kładź  na przekładkach by  był dostęp powietrza .

Dosuszenie z 16  na 10  % potrwa dłuższy  czas ,bo woda musi wyjść z  komórek drewna przez ich błonę komórkową - a to trudne  dla  niej  zadanie . Przyspieszy to  ruch powietrza oraz ciepło . Profesjonalnie w suszarniach  są odpowiednie  tabele procesu  suszenia .
Pozostaje Ci dosuszyć    j.w  i poczekać . 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2019, 11:32:50 am wysłana przez tomekz »

Offline Yahoo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2019, 11:40:56 am »
Dziękuję Ci bardzo za wszystkie udzielone rady.

Zapytam jeszcze, czy mogę to drewno skleić krawędziami pod kątem 90' (krawędzie przycięte na 45') przy wymiarach płaszczyzn ok 80x45 blat i 45x40 ścianka boczna, bez kołkowania na sam klej czy muszę zastosować jakieś inne rozwiązanie?

Zależy mi na łączeniu bez widocznych śladów.


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejonka modrzew
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2019, 11:57:11 am »
Popatrz na tego stolarza -ma dużo dobrych rad .