Marzec 28, 2024, 09:56:47 am

Autor Wątek: Strugarko-grubościówka STILER PT 260  (Przeczytany 27162 razy)

Offline Pracownia Libertowicz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 13, 2020, 22:21:22 pm »
Dzień dobry,
proszę o informację ja się sprawuje ww strugarka.
Czy coś się wydarzyło w ciągu ostatniego pół roku? Niektórzy z panów byli świeżo po zakupie. Nadal polecacie?
Pytam bo mam zamiar kupić. 

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 04, 2020, 21:16:54 pm »
Ja jak najbardziej. Moja nic nie straciła na dokładności.

Żeby jednak uściślić to bawię się amatorsko i nie wiem jakby było po pół roku ciężkiej pracy w jakimś profesjonalnym warsztacie.
Dodatkowa informacja jest taka, że w zasadzie obrabiam tylko sosnę. Po wichurach z przed kilu lat mam ponad 20 metrów sześciennych przetartych wywrotów (szkoda było przeznaczyć na opał). Swoją drogą z powodu, że nie miałem przeznaczenia dla tego drewna wpadłem na pomysł zabawy w stolarkę.

ZiBi

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 14, 2020, 10:14:24 am »
Ja jak najbardziej. Moja nic nie straciła na dokładności.

Żeby jednak uściślić to bawię się amatorsko i nie wiem jakby było po pół roku ciężkiej pracy w jakimś profesjonalnym warsztacie.
Dodatkowa informacja jest taka, że w zasadzie obrabiam tylko sosnę. Po wichurach z przed kilu lat mam ponad 20 metrów sześciennych przetartych wywrotów (szkoda było przeznaczyć na opał). Swoją drogą z powodu, że nie miałem przeznaczenia dla tego drewna wpadłem na pomysł zabawy w stolarkę.


hej Zibi, czy moglbys zrobic zdjecie pokazujace,ktorymi srubami serwisanty regulowaly opadanie stolu? moze moglbys zrobic fotostory w ktorych miejscach reguluje sie Stilera? bede wdzieczny

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2020, 00:41:18 am »
Nie ma sprawy z tym, że o ile wiem którą śrubą co można było ustawić o tyle kolejność jego postępowania odtworzę z pewną dozą niepewności.

Dla łatwiejszego wyjaśnienia zaznaczyłem charakterystyczne punkty z których korzystał:

A - Śruby do ustawiania pochylania stołu na boki (równoległość względem wału nożowego).
B - Długie śruby mimośrodowe do regulacji pochylenia stołu "tył-przód"
C - Śruby imbusowe blokujące obrót śruby B względem stołu
D - Nakrętki samokontrujące blokujące obrót śruby B względem stopy trzymającej blat.
E - Otwór na włożenie przetyczki do obracania śruby B podczas regulacji
P - Wyszlifowana płaska powierzchnia. Do czego wykorzystał napiszę dalej.
X,Y - Śruby do regulacji grubościówki

Tak jak pisałem wcześniej po próbnych struganiach wyszło, że stół odbiorczy silnie opada w dół na końcu co przy przejściu materiału na niego i dociśnięciu powodowało oderwanie materiału ze stołu nadawczego(huśtawka).

Kolejność postępowania tak jak ja to zapamiętałem:

1. Sprawdzenie blatu poziomicą. Jako że byliśmy na magazynie i nie było pewności co do poziomu posadzki po za tym maszyna stała na palecie to serwisant najpierw sprawdził poziom maszyny w zaznaczonym punkcie "P" (był prawie idealny) potem po opuszczeniu blatów sprawdził poziom blatu odbiorczego. Od razu było widać dużą różnicę między tymi miejscami i wtedy dopiero mi w pełni uwierzyli, że to maszyna źle działa a nie moje próbki materiału są takie złe.

2. Poluzował imbusy "C" oraz nakrętki "D".

3. Wkładając przetyczkę w "E" przy zamkniętym stole kręcił tą śrubą z położoną na blacie poziomicą i starał się ustawić taki sam poziom jaki uzyskał w punkcie "P" (udało się)

4. Sprawdził położenie noża względem czoła blatu i okazało się, że noże podnoszą położoną na blacie odbiorczym poziomicę (Obrót dowolną śrubą mimośrodową B wpływa zarówno na początek jak i koniec blatu. Przy czym jedna silniej na koniec druga na początek)

5. Teraz zaczął na przemian regulować jedną i drugą śrubą mimośrodową by uzyskać jednocześnie właściwy poziom i by noże ledwie "muskały" poziomicę. Jak mu się udało wkręcił najpierw imbusy "C" potem dokręcił nakrętki "D" przy obu śrubach mimośrodowych "B". Na szczęście poprzecznie nie dało się wyczuć różnicy w "muskaniu" noży o poziomicę więc śruby "A" przy stole odbiorczym nie były ruszane.

6. Ustawił głębokość strugania na "0" położył poziomice przez dwa blaty i z tej strony okazało się że teraz równoległość blatów "tył-przód" jest zachowana. Głębokość strugania od strony zawiasów blatów można było przyjąć jako "0", ale od strony obsługi blat był za nisko (czyli poprzecznie nie było równo). Tutaj dość szybko udało się śrubami "A" skorygować.


Po przepuszczeniu materiału równanie od razu zadziałało. Grubościówki nie korygowaliśmy bo wychodziło nam dobrze ale słownie opisał mi jak to się robi.

1. Luzujemy nieco śruby mocujące "Y" (wszystkie żeby nie powodować na prężeń)
2. Imbusami "X" podnosimy/opuszczamy poszczególne rogi stołu grubościówki.
3. Po poprawkach dokręcamy śruby "Y" i sprawdzamy efekty.
4. Powtarzamy powyższe do uzyskania zadowalających efektów.

 Z racji czterech punktów podparcia na imbusach nigdy nie da się wyregulować nawet drobnej niedokładności kręcąc w jednym rogu. Załóżmy, że chcielibyśmy opuścić jeden róg i poluzowalibyśmy na odpowiednim imbusie to przy dokręcaniu śruby mocującej spowodujemy naprężenia, a że wszystko wygląda na żeliwo najprawdopodobniej doprowadzimy do obłamania rogu.




Jedna uwaga/sugestia przy regulacji po zakupie. Wydawało mi się że po wypoziomowaniu stołu odbiorczego powinien ustawić do niego noże. Stwierdził, że fabrycznie są napewno dobrze założone i dopasowywał blat do noży. Po tym jak w domu okazało się jak dokładnie ustawiona jest grubościówka możliwe że faktycznie jak ktoś trafi na podobny przypadek jak mój niech zrobi tak samo.
Jakby opuścił noże zamiast podnieść blat musiałbym conajmniej korygować ustawienia wskaźnika grubości. No i ustawienie noży wydaje się bez porównania dużo bardziej trudne od stołów.

Mam nadzieję, że wyszło zrozumiale.
ZiBi

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2020, 10:09:18 am »
Wspanialy opis ! Strasznie dziekuje 🙏

Offline Henio 860

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2020, 11:28:35 am »
Tak powinny być opisane wszystkie instrukcje :)

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 15, 2020, 22:18:30 pm »
Proszę bardzo.
 :) Po takich podziękowaniach/komentarzach człowiek czuje jakby dostał zapłatę za pracę i od razu bardziej będzie się chciało udzielać w przyszłości.
ZiBi

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 19, 2020, 12:03:33 pm »
Przejarzalem instrukcje Jet jpt 310. Jest o wiele prostrzy sposob na regulowanie stolow. Strona nr 13. Regulacja przeprowadzana jest stronami prawa lewa oraz tyl i przod stolu. Wydaje mi sie ze polskie 'fachmeny' powinny zaczac od tego ale oni zawsze lubia robic wszystko od niewlasciwej strony...

http://content.jettools.com/manuals/708475_m.pdf

regulacja zostala takze przeprowadzona w tym filmie,w sposob podany w instrukcji :



Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 21, 2020, 11:57:21 am »
Dzień dobry,
proszę o informację ja się sprawuje ww strugarka.
Czy coś się wydarzyło w ciągu ostatniego pół roku? Niektórzy z panów byli świeżo po zakupie. Nadal polecacie?
Pytam bo mam zamiar kupić. 


Ja jestem zadowolony, ostatnio stare fronty szuflad odnawiałem zebrało bardzo fajnie warstwę ze starą farbą, oczywiście przed malowaniem trzeba było jeszcze papierem przejechać, ale jak jeden front zdzierałem 30 minut papierem to przez strugarkę w tym czacie około 12 szuflad przygotowałem.


Przejarzalem instrukcje Jet jpt 310. Jest o wiele prostrzy sposob na regulowanie stolow. Strona nr 13. Regulacja przeprowadzana jest stronami prawa lewa oraz tyl i przod stolu. Wydaje mi sie ze polskie 'fachmeny' powinny zaczac od tego ale oni zawsze lubia robic wszystko od niewlasciwej strony...

http://content.jettools.com/manuals/708475_m.pdf

regulacja zostala takze przeprowadzona w tym filmie,w sposob podany w instrukcji :





Super instrukcja dołączona od  Stilera była słabej jakości zwłaszcza nie czytelne obrazki, a tutaj wszystko widać.

Offline RobsonX9

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 11, 2020, 22:16:01 pm »
Witam. Jak się sprawuje stiler? Te chce kupić jakąś grubosciowke , myślałem nad Dw733 i JP8 ale coraz więcej osób poleca tego pt260 holzmany i cormaki odpadają. Pozdrawiam

Offline Gconcept

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 13, 2020, 21:56:33 pm »
Też podłączam się pod to zapytanie. Planuje kupić strugarko-grubościówke na początek w tej cenie i nie ukrywam że parametry oraz opis zachęcają. Niestety nie mam możliwości podjechania i pomacania po swojemu ponieważ jestem zachodniopomorskiego :(

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 10, 2020, 01:12:08 am »
O swojej nie zmieniam zdania. Śmiga aż miło.

Szkoda tylko że przykładnica ma te mikro śmigło i musi być ustawiona na siłę na kąt prosty. Ale dla mnie to w sumie mała wada bo raczej strugać pod innym katem iż prosty jeszcze nie miałem potrzeby, a raz tak ustawiona ciągle trzyma ten kąt (ostatnio strugałem i sprawdzałem kilka dni temu).

Przypominam o tej przykładnicy bo podobno jest spora szansa że ktoś trafi na taki problem.

A i jak ktoś poważnie chce ją kupić poczytajcie cały wątek pod kątem gwarancji. Mają trochę niefajne podejście jak nikt nie czyta warunków.
ZiBi

Offline dembas

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 15, 2020, 16:05:11 pm »
Cześć, również stałem się posiadaczem tej maszyny i jestem zadowolony jako amator oczywiście. Pytanie mam jaki odciąg do niej, bo bez zapycha sie?

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 16, 2020, 13:37:13 pm »
Ja kupiłem CORMAK FM340 z filtrem pyłowym
https://www.cormak.pl/pl/odciagi-stanowiskowe/1353-odciag-do-wiorow-cormak-cormak-fm340.html
Jeszcze urządzenie testuję, jakość powietrza w warsztacie o wiele lepsza, brak pyłu można pracować bez maski.
Ja mam 310 stilera, ale testowałem na desce 20 cm to z  garść wiórów nie wciągną odciąg tylko zostały w maszynie i trzeba było czyścić, jednak wciągnęło wszystkie pyłki tylko większe kawałeczki trocin były.
Będę jeszcze testować najgorzej, że nie mam pod ręką czegoś szerszego. Może czeka mnie renowacja schodów więc wtedy bym przetestował wydajność odciągu. 

Offline kamilmobil

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 18, 2020, 23:41:17 pm »
Witam kolegów, zakupiłem tego stilera pt260, i mam problem. Otóż po wyłączeniu napędu wałków grubościówka i pracowaniu na wyrówniarce spada pasek z kół. Czy wy też macie taki problem?