Maj 15, 2024, 09:38:12 am

Autor Wątek: Dłuta niemieckie MHG  (Przeczytany 12801 razy)

Offline JacekD

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 121
    • Zobacz profil
    • Drewtak
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 22, 2016, 17:43:20 pm »
Nie rozumiem dlaczego mieli by się chcieć pozbywać tych dłut - coś z nimi nie tak?
Miałem pecha z zamawianiem u nich i tyle - podobnie miałem z wrocławską julą, która mimo stanów magazynowych na stronie nie miała pił do taśmówki - u nich zamówienie trwało ponad 3 tygodnie, bo ktoś musiał najpierw usunąć błędne stany magazynowe :)
Wkurzające to, no ale takie realia. Dzięki brakom w Juli wynalazłem zakład który zgrzewa taśmy i wysyła - teraz przynajmniej nie muszę jeździć po marketach.
Nie lubię narzekać na polskie sklepy - uważam że warto czasem poczekać ten tydzień dłużej, ale zostawić kapitał u nas zamiast wspierać obcy kapitał.
WWW.DREWTAK.PL

Offline BarToL

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 22, 2016, 20:22:34 pm »
Ja często bywam w Adriatechu (mam blisko) kupiłem u nich sporo rzeczy (dłuta , strugi , i sporo akcesoriów  Wolcrafta itp). Sporo towaru mają na stanie ale część oferty sprowadzają pod klienta.
Z tego co widzę to towar który sprowadzają sami z zagranicy mają w większości na stanie (chociaż czasami trzeba się spieszyć bo przychodzi dostawa a po 2-3 dniach już nie ma towaru), a towar który biorą z polskiej dystrybucji ,to tylko to co najlepiej schodzi.
Ogólnie sklep dobrze zaopatrzony, jak na sklep internetowy maja naprawdę dużo towaru u siebie który można "pomacać".
Co do dłut MHG to mają je od niedawna (chyba z 1,5 miesiąca) i chcą je wypromować żeby były popularniejsze.
Przez moje częste marudzenie w sklepie zainteresowali się bardziej ofertą dla stolarzy amatorów bo sami zauważyli że w Polsce jest z tym słabo.
Ostatnio wspominali że planują wprowadzić do oferty Lie-Nielsena.

krzysiek

  • Gość
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 22, 2016, 20:34:15 pm »
Ja często bywam w Adriatechu (mam blisko)

Jak blisko ?

Offline BarToL

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 22, 2016, 20:35:00 pm »
Z domu jakieś 600m :)

mily68

  • Gość
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 22, 2016, 23:16:44 pm »
Nie lubię narzekać na polskie sklepy - uważam że warto czasem poczekać ten tydzień dłużej, ale zostawić kapitał u nas zamiast wspierać obcy kapitał.
Małe sklepy tak, ale Jula to już wybitnie nie polski kapitał.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2016, 07:21:35 am »
Cześć PINOKIO

No to gratulacje z okazji zakupu. Ciekawe, jak je ocenisz? Masz może jakieś dłuto Kirschen, żeby bezpośrednio porównać?
Ewentualnie Tomek da się przekonać, że to nie musi być zawsze Kirschen.
Cena nawet nie zła, za komplet sześciu dłut z futerałem w niemczech płaci się 59,95 Euro.
Ciekawe, czy za niedługo w tym polskim sklepie będą też oferowali inne wersje tych dłut, bo takie z owalną, olejowaną rękojeścią mogłyby się komuś bardziej podobać.
Ja mam zamiar za niedługo kupić parę dłut MHG z boczną fazą zeszlifowaną aż do samego lustra.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2016, 07:23:12 am wysłana przez Rafalski »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 23, 2016, 08:56:04 am »
Ale ja   tak  nie twierdzę  :D

Mam Wisienki , i inne gatunki ( brak Japońskiego :( )  i tak po prawdzie żadne mnie nie  zachwyca . Ale ja nie umiem  ostrzyć książkowo  -na lustro ,bo i tak się  stępi  :o ;)

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 23, 2016, 11:21:37 am »


z kirschenami i pfeilami do rzeźbienia jest taki problem z ich "lustrem". Widać, że na samym końcu zaokrąglają.

krzysiek

  • Gość
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 23, 2016, 12:33:09 pm »
Tomek Twój post został zmanipulowany i stałeś się w ten sposób mimowolnie uczestnikiem akcji promocyjnej.
Bo ( choć nie powinno się tak zaczynać zdania) niech mi kto udowodni ,że ten wątek nie jest dość naiwnie skleconą akcją promocyjną jednego z wielu producentów dłut w Niemczech. Coś mi tu się plącze kuriozalna akcja spotkania promocyjnego z Daneb'em Puchalski z Lie-Nielsen'a. Czy taka promocja jest zgodna z regulaminem forum to nie wiem, może niech to będzie zmartwienie dla administratora.
Notabene zastosowanie stali Cr-V nie jest niczym szczególnym i jest to dość powszechnie stosowana stal przez tych ,których nie stać tak jak Kirschen'a albo Narex'a na własną stal.
Do tego promowane dłuta są cholerycznie drogie, w mojej ocenie bezsensownie drogie.
Nikt mnie nie przekona ,że promowane dłuta są lepsze od Kirschen'a albo Narex'a.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2016, 12:38:05 pm wysłana przez krzysiek »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 23, 2016, 12:50:15 pm »
Krzysiek ja napisałem niżej , że mnie już nie potrzebne są zakupy dłut , ( chyba że japoniec , to nie pogardzę) bo mam jeszcze niektóre nieodpakowane   ;)
Może to promocja ,nie  wnikam a kolega   mający już  te dłuta  niech uderzy kantem jedno o drugie to się przekona czy są w miarę twarde

Offline BarToL

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2016, 12:54:01 pm »
Krzysiek żeby rozwiać twoje wątpliwości to nie jestem w żaden sposób powiązany z dłutami MHG lub firmą Adriatech .
Jak pisałem mam do nich blisko, co daje mi możliwość "pomacania" towaru przed zakupem , dlatego często robię tam zakupy i napisałem jak faktycznie jest z dostępnością towaru.
Dłut MHG tam nie kupowałem ,bo kupuję tam Narexy (np. ostatnio sobie kupiłem Narexa z bocznym ostrzem i znacznik).
Koniec offtopa

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 26, 2016, 00:06:27 am »
Jeżeli te podejrzenia o reklamowanie jakiejś firmy były skierowane w moją stronę to zapewniam, że nie jestem związany ani z jakimkolwiek producentem, ani z jakimś sprzedawcą.
Od firmy MHG mam tylko dwa dłuta skośne. Nie używam ich często, więc troche trudno o bezpośrednie porównanie z innymi. Na zdjęciach widać, że na lustrze zostało jeszcze trochę śladów po fabrycznym szlifowaniu. Aby doprowadzić je do tego stanu nie trzeba było dużo czasu. Fazy były czysto i równo przeszlifowane, więc ostrzenie też nie wymagało długich zabiegów. Przy ostrzeniu zachowują się bardzo podobnie jak Kirschen, Ulmia i Spannsäge, widoczne na dalszych zdjęciach. Do ostrzenia używam kamieni japońskich. Dla porównania pokazuje dłuto z zestawu kupionego w Aldi. Niby też szlifowane i wyglądało na równe, ale tu trzeba już było dużo więcej czasu na kamieniach.  Widać, że trzeba by było jeszcze dłuuuugo szlifować, aby otrzymać równą powierzchnię. Ale miałem jeszcze szczęście, że to akurat w tą stronę było krzywe i część przy ostrzu przylegała do podłoża. Tym z Aldi da się pracować, ale dużo szybciej pokazują sie malutkie ubytki na ostrzu.
Dłuta MHG można podobnie szybko naostrzyć do stanu, kiedy golą włosy na podramieniu, jak te trzy wymienione wcześniej. Nie jest to wcale takie oczywiste, bo przy tych niby japońskich (kupione w Korei południowej, ale prawdopodobnie produkcja chińska) jest już zupełnie inaczej. Lustro i fazę można wprawdzie fajnie doprowadzić do stanu wypolerowanego (kamień 6000, albo 8000), ale na samym ostrzu prawie zawsze widać jakieś ubytki. Tutaj piszę o oglądaniu ostrza przez bardzo dobrą lupę.
Co do stukania dłutami jedno o drugie to odmówie. Jakby to nie były te skośne, przy których faza jest tak szeroka, to może dałbym się pokusić i stuknął bezpośrednio ostrzami o Kirschen, lub Spannsäge. Wtedy można by było porównać, gdzie byłyby większe wręby.  Jeśli chodzi o wzmiankę stali Cr-V to, no cóż, trochę nieszczęśliwe użycie już trochę nadwyrężonego zwrotu. Trzeba jednak wspomnieć, że na aktualnych żelazkach do strugów firmy E.C.E widnieje również to "Chrom Vanadium".
Te trzy inne dłuta to używane, nabyte na targach staroci, albo z internetu. Były w różnym stanie a na tym Kirschen widać, że tam jest jeszcze trochę rdzy na lustrze. Tego rozmiaru mam kilka, więc nie jest konieczne, żebym musiał mieć je całkowicie czyściutkie. Po tym Spannsäge widać jeszcze trochę, jak nierówne było lustro.
Sajo: ty pokazałeś wypolerowaną fazę, lustro to po drugiej stronie. Zaokrąglenie wynika z metody polerowania fazy na filcu z pastą polerską.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 26, 2016, 00:08:37 am »
Reszta zdjęć.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 26, 2016, 10:04:41 am »
dałbym się pokusić i stuknął bezpośrednio ostrzami o Kirschen, lub Spannsäge.

Szkoda ostrza , stuka się kantem ze 3 cm od ostrza  :)

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta niemieckie MHG
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 28, 2016, 11:53:36 am »
A co mi da takie stuknięcie dłutami?  Jeżeli stuknę takimi samymi dłutami, to na każdym będzie taki sam znak, niezależnie od jakości stali. Jeżeli stuknę różnymi dłutami, to niby na tym twardszym znak będzie mniejszy, ale tylko, jeżeli krawędzie są geometrycznie identyczne i kąt stuknięcia będzie równy.
Czy materiał jest twardy czy nie, to jeszcze nie wszystko, bo te niby japońskie są twarde, ale ostrze się kruszy.