Maj 17, 2024, 06:08:33 am

Autor Wątek: Ostrzałka do pił  (Przeczytany 12680 razy)

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Ostrzałka do pił
« dnia: Czerwiec 12, 2019, 17:21:49 pm »
Witam.
Każdy z nas wcześniej czy później spotyka się z problemem stępionego narzędzia. Nie muszę nikogo przekonywać jak ważną jest praca ostrym porządnie naostrzonym narzędziem.
Sposobów na ostre narzędzie jest wiele np. kupno nowego, oddanie do naostrzenia lub naostrzenie go samemu.
Pierwsze sposoby są skuteczne jednak kosztowne. Postanowiłem pomóc sobie w rozwiązaniu tego problemu i zbudować ostrzałkę dla tarcz pił tarczowych. Szukając dobrego rozwiązania natrafiłem na filmik z realizacji takiego urządzenia.
Link -
oy3qg&index=14
Na filmie bardzo dokładnie przedstawiono etapy budowy dlatego moja dokumentacja fotograficzna będzie mniej dokładna.
Oczywiście film przedstawia realizację ostrzałki na podstawie planów które można zakupić na stronie:
https://www.paoson.com/en/shop-woodworking-plans/86-saw-blade-router-bits-sharpener-plans.html.
Jednak urządzenie nie jest skomplikowane postanowiłem sam opracować  własną wersję planu bez zakupu gotowego.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany budową takiego urządzenia to mogę udostępnić moją wersję.
Podstawowy  materiał to sklejka grubości 18mm.
Jako napędu wykorzystałem popularną szlifierkę PARKSIDE. Mając inną szlifierkę plan należy odpowiedni skorygować( element do ustawiania kąta szlifierki a co za tym idzie kąta ustawienia tarczy szlifierskiej) uwzględniając  umiejscowienie gniazda gwintu mocowania rączki oraz kształtu obudowy zastosowanej szlifierki.
Na ostrzałce można ostrzyć tarcze od 160 mm do 350mm ( z takich pił korzystam) zmieniając wymiary np. podstawki pod piłę ( zastosowana ma 150mm) na mniejszą można ostrzyć piły o mniejszej średnicy. Zastosowałem podstawkę o średnicy 150mm aby ostrzona tarcza leżała jak największą powierzchnią na podstawce. Podstawkę można zmodernizować stosując wymiennie różne średnice – dla dużych tarcz 150mm dla mniejszych np. 120mm. W moim przypadku rozstaw łączników gwintowanych pozwala zastosować podstawkę o średnicy 130mm.
Jako ostrzałki użyłem gotowej tarczy diamentowej do ostrzenia  fi 125mm.
Układ jezdny z prowadnic do szuflad.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2019, 17:24:29 pm wysłana przez krys111 »

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2019, 17:26:49 pm »
cd.

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2019, 17:30:21 pm »
cd.
Szyna w wózku przwdziadziana jako rozbudowa do przystawki do frezów. Jeżeli ktoś jej nie planuje można ją pominąć.

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2019, 17:32:28 pm »
cd.

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2019, 17:36:28 pm »
cd.

Offline piotrs

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2019, 07:47:10 am »
Super robota, zdopingowałeś mnie abym w końcu też zrobił taką ostrzarkę - też myślę o takim projekcie.
Jakiej firmy masz tarcze? zdaje egzamin?
Pozdrawiam

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2019, 14:23:48 pm »
Witam.
Tarcza na zdjęciu jest firmy Bosch ale używam również IRWIN i CMT Orange Tools.

Offline piotrs

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2019, 07:54:53 am »
Trochę się nie dogadaliśmy, chodziło mi o tarczę szlifierską :)

Offline krys111

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2019, 22:28:17 pm »
Witam.
Przepraszam już prostuję. Nie jest to jakoś wyszukana tarcza zakupiłem na początek ;
https://www.kammar24.pl/tarcza-do-ostrzenia-widii-pil-nozy-125mm-x-10-x-2-0-x-32-00mm-p-68155.html.
Na razie sprawuje się bez zastrzeżeń.