20 Marzec 2025, 15:09:58 czas Polski

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - color1

Strony: 1 2 [3] 4 5
31
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Parapety debowe
« dnia: 08 Styczeń 2025, 17:09:41 czas Polski »
Odkopię wątek... mam w mieszkaniu w zasadzie ładne parapety z konglomeratu, ale niestety są zimne (demontaż i izolacja nie wchodzi w grę) i trochę za płytkie; wpadłem na pomysł aby je okleić deską barlinecką 10mm bezrowkową, odpowiednie sklejenie ich w L po długości (przycięcie krawędzi 45stopni) co pozwoli mi na nieznaczne poszerzenie/pogłębienie ich (przez osadzenie na kantówce) a jednocześnie staną się bardziej przyjemne w dotyku (wizualnie - kwestia gustu). Pytanie, czy ktoś próbował i czy przyklejenie ich do konglomeratu klejem polimerowym (w pasy albo jakoś punktowo dość gęsto) będzie odwracalne dla konglomeratu oraz czy takie rozwiązanie nie spowoduje deformacji deski (forniru jakim jest obłożona deska barlinecka 3 lamelowa). Czy to się może udać?

32
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 11 Maj 2018, 22:45:44 czas Polski »
Czyli dwie dodatkowe wpuszczone prowadnice/suwnice + profil na pół...(albo całkiem inaczej mocowana lewa przykładnica)  hm... chyba za dużo roboty jak na moje potrzeby (dodatkowo taka konstrukcja narażona na niedoskonałości ustawienia). Chyba jednak zdecyduję się na szablon podkładką przykręcany pod lewą taflę plexi, wszak to sporadyczne frezowanie.

Ale i tak dzięki.

33
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 11 Maj 2018, 13:30:29 czas Polski »
Ale ja mam regulowaną prowadnicę (całą) względem pozycji freza, tu nie ma ryzyka że po zmianie freza szablon będzie bezużyteczny. Nie mam natomiast regulowanej (w prostopadłej płaszczyźnie) prowadnicy odbiorczej, i tu właśnie konieczność podkładki. BTW plexi jest wystarczająco twarda więc nie ma obawy, z resztą to jest kącik majsterkowicza a nie stolarnia dla pełnowymiarowych płyt ;)


34
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 11 Maj 2018, 00:42:32 czas Polski »
@Lirorobert "obie prowadnice są w linii a frez wystaje poza płaszczyznę jaką tworzą one ?" - dokładnie tak, z resztą wszystkie SAM-y nie dość, że stanowią linię prostą to są dodatkowo jednoczęściowe. Stąd wynika, że przy frezowaniu krawędzi (po całości) frezem palcowym, uskok taki będzie - podkładka "na "wyjściu" to chyba jedyna opcja... Normalnie gdybym robił frezarką ręczną przy linii (prowadnicy) nawierzchniowej to efektu takiego by nie było, ale tu płyta leży na stole...

Jedyny (chyba) problem jest taki, że przy zastosowaniu podkładki, zawsze z góry musi być ustalona głębokość cięcia, aby wyszło na równo (mam zamiar zrobić podkładkę z plexi, tak więc szablon albo 0,5 albo 1 mm). Jak chcecie to mogę jutro wrzucić fotkę jak to wychodzi obecnie...

35
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 10 Maj 2018, 11:13:25 czas Polski »
Wcięcie (przestrugane) bo jak dochodzi do końca i już nie ma linii podparcia na prowadnicy przed frezem, to frezowany element nagle spada na drugą część prowadnicy i jest zagłębienie (większe o grubość poprzednio frezowaną).

36
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 09 Maj 2018, 23:44:59 czas Polski »
Tak, chodziło mi o pełną wysokość krawędzi, np. jak przy piłowaniu płyty pojawiają się małe wyszczerbienia laminatu. To są części milimetra (max 1 mm) więc nie inaczej tylko przy prowadnicy daje się to obrobić... a tu nagle uskok ;)
Całe szczęście swoją prowadnicę mam dwuczęściową zatem pod jedną z nich zrobię milimetrowy szablon i będzie ok...
Ale i tak dzięki za wskazówkę !

37
Frezarki / Odp: Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 09 Maj 2018, 14:31:48 czas Polski »
Hm.. no to wiem, ale nie zauważyłem na filmach z DYI aby ktoś coś takiego posiadał, z resztą takie domowe zabawki typu rockler tez tego nie mają.
Myślałem, że może coś robię nie tak...

Chyba będę musiał obmyśleć jakieś szablony do tego ;)

38
Frezarki / Technika prawidłowego frezowania...
« dnia: 09 Maj 2018, 00:36:34 czas Polski »
Jako że jestem zielony w tym temacie, zapytam... bo właśnie napotkałem na pewien problem (albo nieumiejętność):
Zrobiłem sobie stolik do frezarki górno-wrzecionowej, zamontowałem liniał (prowadnicę), zamontowałem frez palcowy (zwykły, prosty) co by wyrównać wyszczerbienia na krawędzi płyty (od piłowania) dwustronnie laminowanej... tak więc frezuję krawędź (zbieram jakieś 1 mm ) od prawej do lewej no i dochodząc do końca elementu robi mi się uskok, gdyż teoretycznie prowadnica "po" frezowaniu powinna być wysunięta o grubość ścięcia. Jak to ogarnąć aby było równo na całej długości ? (czy wystarczająco jasno się wyraziłem ?)

39
Pilarki / Odp: Czym uciąć blachę nierdzewną ?
« dnia: 08 Maj 2018, 00:53:33 czas Polski »
Dziękuję za wskazówki ale okazuje się że tyle z tym zachodu, że wolałbym już zamówić nową formatkę, toż to sprawa groszowa...

40
SAM'y / Jak ogarnąć trociny ?
« dnia: 07 Maj 2018, 00:43:24 czas Polski »
Zrobiłem sobie blat pod frezarkę (g.w.) i o ile przy frezowaniu z prowadnicą, gdzie mam doczepiany odciąg (frezarka dmucha do góry, odciąg zasysa z góry, z resztą niebawem będę myślał nad dodatkowym odciągiem dolnym) wióry są opanowane, tak przy frezowaniu z wolnej ręki (krawędzie, krzywiki, itp) nie mam pomysłu (tzn mam) na wszechobecny urobek, który roznosi się po całej mojej "pracowni". Czy macie jakiś pomysł na odsysający ekran czy coś w tym rodzaju, aby paprochy nie lądowały na podłodze i okolicznych sprzętach ? Mam na myśli analogiczne rozwiązanie jak przy blacie próżniowym stosowanym w CNC... najlepiej coś co będzie łukowatym ekranem (dostawianym, długość około 75-80 cm)  zbierającym to co wylatuje spod frezu i jednocześnie sprosta sile ssącej standardowego warsztatowego odkurzacza (tzn. musi być odpowiednia siła ssąca, odpowiedni ażur na powierzchni ssącej).

Ma ktoś gotowe rozwiązanie czy mam kombinować ?

41
Sklejki / Odp: Jak łączyć/mocować dwie sklejki ?
« dnia: 05 Maj 2018, 00:07:03 czas Polski »
dobra... już sobie poradziłem... ;)

42
Sklejki / Odp: Jak łączyć/mocować dwie sklejki ?
« dnia: 04 Maj 2018, 20:40:39 czas Polski »
Nie mogę ograniczyć się tylko do kleju i kołka bo zaraz mi się to zerwie, na górnej krawędzi położona będzie kwadratowa półka, pod obciążeniem obciążeniem (w dodatku w różnych płaszczyznach), sadzę że sam klej z kołkiem czy wpustem/piórem w wyfrezowanym rowku nie wytrzyma, zwłaszcza, że elementy będą znajdować się na powietrzu przez cały rok (osłonięte od deszczu ale nie w pełni odporne na warunki atmosferyczne, mimo impregnatu). Po tej "półce" będą skakać koty więc nie będzie zbyt symetryczne ani stałe to obciążenie... Stąd pomysł z dodatkowym konfirmantem lub wkrętem (od tyłu wkręconym wgłąb krawędzi tego ćwierćkoła).

A co do kleju, to wikolowy (pattex) czy raczej poliuretan (soudal w.o.) ?

43
Sklejki / Jak łączyć/mocować dwie sklejki ?
« dnia: 04 Maj 2018, 19:14:09 czas Polski »
Chodzi o połączenie czołowe (płaszczyzna sklejki) do krawędziowego (wgłąb klejonki) ?
- klej+konfirmant meblowy ? (czy konfirmant wkręcony wzdłużnie nie "rozpęknie" sklejki ? oczywiście nawiercenie będzie)
- klej+kołek+konfirmant lub inny wkręt do drewna ?
- klej+wkręt do drewna
- klej+wkręt ściągający (wurth) ?

Chodzi o trwałe połączenie poniższego elementu który będzie pod obciążeniem (około 30 kg), sklejka 15
- wspornik do półki, półka przytwierdzona tylko na tym jednym wsporniku, będzie pod obciążeniem...


44
Inne / Odp: Proste urządzenie do połączeń kołkowych
« dnia: 01 Maj 2018, 13:50:29 czas Polski »
@wrosolowski - przyjrzyj się dokładnie co jest na zdjęciu od rocklera  to zrozumiesz o co m chodzi...

45
Inne / Odp: Proste urządzenie do połączeń kołkowych
« dnia: 30 Kwiecień 2018, 23:19:12 czas Polski »
A ja jestem ciekaw gdzie dostać dokładnie takie ograniczniki wiercenia jak w zapodanym (do kompletu) linku powyżej ?

Strony: 1 2 [3] 4 5