Marzec 29, 2024, 10:12:35 am

Autor Wątek: Ogrzewanie warsztatu  (Przeczytany 12021 razy)

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Ogrzewanie warsztatu
« dnia: Październik 24, 2017, 12:27:05 pm »
Koledzy potrzebna mi pomoc.
Jako, że zima niestety coraz bliżej trzeba zacząć myślec o ogrzewaniu warsztatu.
Koza raczej odpada, myślałem o piecu gazowym takim na propan butan, ale wiadomo jak to jest przy spalaniu gazu( wilgoć itp.). Poza tym ze wględu na to, że przebywać tam zamierzam może 2-3 razy w tygodniu na kilka godzin po powrocie z pracy to fajnie było by wejść do środka i mieć od razu ciepło.
Jako, że warsztat mam oddalony od domu o jakieś 8 m, a dom ogrzewam piecem z podajnikiem na ekogroszek, postanowiłem więc wykorzystać domowy piec do ogrzania warsztatu. Jednak chciałbym do ogrzewania warsztatu stworzyć całkiem osobny układ z wykorzystaniem wymiennika ciepła i zalać go czymś w stylu "borygo", a bym możliwość zimą wyłączyć ogrzewanie, gdy nie będzie potrzebne.
I teraz pytanie, czy taki wymiennik się do tego nada?
http://allegro.pl/najtaniej-wymiennik-ciepla-12-plytowy-5-15-kw-3-4-i6977551578.html
Jak wogóle uważacie, czy pomysł z wymiennikiem jest ok? czy kombinować coś innego?

Nożyk

  • Gość
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2017, 12:56:53 pm »
Ja uważam, abyś kolego poszukał troszkę na forum, bo kwestia ogrzewania warsztatu poruszana była już wielokrotnie. Nawet przy wykorzystaniu wymiennika.

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2017, 16:02:25 pm »
Wymiennik powinien być dobry, do tego zestawu zawór bezpieczeństwa i przeponowe naczynie, jeśli zrobisz to w ukladzie zamkniętym.
W twoim przypadku, gdy będziesz wyłączał ten obieg, wymiennik jest w zasadzie jedyną opcja, bo musisz układ za wymiennikiem zalać roztworem glikolu. No ewentualnie możesz bez wymiennika ale wtedy cala instalacja z glikolem a to trochę bez sensu. Trzeba też pamiętać o sporej bezwladności, zanim ci sie warsztat nagrzeje od grzejników trochę czasu minie. Tu ogrzewanie tzw. kozą  ma przewagę.

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2017, 14:53:07 pm »
Nie nie nie cały układ w glikolu, to bez sensu.
Tylko zastanawia mnie cały czas wielkość tego wymiennika, jaką dobrać. Do ogrzania mam trochę ponad 30m2, nie wiem czy ten najmniejszy da radę, czy zainwestować w jakiś większy, tylko znowu przy większym boję się, że piec może mi nie wydolić.
Bo piec mam tylko 16kw, a i tak ogrzewa cały czas 170m2, co prawda daje sobie rade, ale zaczynam się martwić, że cała ta instalacja warsztatu będzie generować spore straty ciepła.
Ale jak gdyby nie widzę innego w miarę budżetowego rozwiązania, dlatego chyba zaryzykuje. Tylko ciągle myślę który ten wymiennik (ilu płytowy).

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2017, 19:28:30 pm »
Na stronie promagu ten wymiennik jest jeszcze tanszy o 10 zl.
http://promagsklep.pl/3-wymienniki-plytowe-ciepla
Zadzwoń tam i podaj swoje parametry nominalne tzn. po stronie  wysokich parametrów powiedzmy 70/50 *C po stronie niskich parametrów 60/40*C i niech ci powiedzą ile mocy dostaniesz z niego. Potem trzeba by policzyć straty ciepła twojego warsztatu.
Ze strony Promagu wynika, że ten wymiennik jest w stanie dac 15 kW przy zasilaniu kotlem  na paliwo stałe, przy czym pewnie przyjmują większe temperatury po stronie  wysokiej. Warsztat nie jest wielkości hangaru i jeśli przegrody zewnętrzne docieplone to  straty ciepła nie powinny być duże.

Offline radi198822@wp.pl

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2017, 19:42:06 pm »
Aaa i zrob sobie nagrzewnice z chlodnicy od samochodu. Szybciej rozprowadzi cieplo. Tylko wentylator musi miec mniejsze obroty niz w samochodzie. A jak Cie stac to volcano.

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2017, 11:35:07 am »
Jako, że na dniach chcę się wziąść za ogrzewanie warsztatu, mam pytanie do Was.
Warsztat od kotłowni oddalony mam o jakieś 10metrów, planuje połączyć wymiennik z grzejnikami w warsztacie rurka pex i pytanie czy rurka 16mm wystarczy do tego celu, czy lepiej dać 20/25mm. Według mnie im mniejszy będzie pojemnościowo układ, tym lepiej, ale mogę się mylić.
Wymiennik postanowiłem wziąśc większy 30 płytowy do 25kw, zawsze to będzie większa sprawność, mam nadzieje tylko, że nie obciąży mi stanowczo kotła.
Poradźcie coś koledzy ;)

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2017, 12:04:41 pm »
Na 10 m rury 20 będziesz miał o 50 cm3 więcej płynu niż w rurze 16 mm.
Czyli pomijalne.

Natomiast o dużo mniejsze opory przepływu.

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2017, 12:11:53 pm »
W sumie fakt, a jeszcze jedno pytanie, bo całość będzie pracować w układzie zamkniętym i nie wiem jakiej wielkości naczynie przeponowe kupić, czy takie najmniejsze 5 litrów, wystarczy, czy jest jakaś reguła, dotycząca wielkości takiego naczynia?

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2017, 12:16:53 pm »
ja też teraz  robię  ogrzewanie i  też  mam  do  grzejnika  jakieś 15 metrów. nie robię   wymiennika,  tylko będę grzał cały czas,   mam pompę z osobnym sterownikiem.   na zasilanie  do pierwszego grzejnika  daliśmy  rurę pex  26 mm , ma  być lepszy przepływ między kotłem a  grzejnikami  no i jest  jeszcze  zapas aby  podłączyć  jakiś  dodatkowy  grzejnik w przyszłości.

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2017, 12:23:52 pm »
No, tak bezpośrednio z kotła byłoby najlepiej, ale chcę mieć możliwość odłączenia ogrzewania warsztatu, ze względu na moją pracę, czsami bywa że nie ma mnie w domu tydzień, dwa a nawet i trzy. Więc tak trochę bez sensu wtedy ogrzewać warsztat.

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2017, 14:59:30 pm »
ja też tak pracuję,  ale stwierdziłem w rozmowie z  hydraulikiem że  np.  nawet  trzeba byłoby grzać  dla samych narzędzi, akumulatory,  lakiery itp. rzeczy dla których  mróz  i temp  bliska 0 nie służy.

Offline Adi2050

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 20, 2017, 19:11:53 pm »
Dobra, to już wiem rurka pex 20mm.
Jeszcze jakbyście doradzili tylko coś na temat tego wymiennia, jestem w tym kompletnie zielony i już głupieje poprostu.
Warsztat ma kubatury okolo 80m3, narazie, przez ten rok będe chciał ogrzewać 2 grzejnikami jedno płytowymi 100x60cm, bo takie mam akurat w garażu, leżą i zalegają i mogę je wykorzystać. Sądzę, że dwa takie grzejniki powinny wystarczyć.
Tylko, cały czas mam problem z doborem odpowiedniego wymiennika, wydaje mi się, że im więcej płyt=większa powierzchnia oddawania ciepła, to tym lepiej, tym szybciej nagrzeją się te dwa grzejniki w warsztacie, prawda?
Ale z drugiej strony, jak zauważył kolega swfr opór też ma znaczenie, im więcej płyt w wymienniku, tym większy opór przepływu wody/czynnika między nimi.
I teraz już sam nie wiem, czy te moce tych wymienników są z kosmosu wzięte, bo na takie dwa grzejniki to ten najmniejszy powinien był wystarczyć, ale jak patrzę, na nim na powierzchnię wymiany ciepła, to coś sceptycznie do tego zaczynam podchodzić.
Także znowu proszę o pomoc, co Wy byście wybrali, opcja 1,2 czy 3?:
1.http://promagsklep.pl/wymienniki-plytowe-ciepla/107-wymiennik-ciepla-12-plytowy-5-15kw.html#
2.http://promagsklep.pl/wymienniki-plytowe-ciepla/83-wymiennik-ciepla-20-plytowy-5-20kw.html#
3.http://promagsklep.pl/wymienniki-plytowe-ciepla/108-wymiennik-ciepla-plytowy-30-plyt-25-kw.html#


Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 20, 2017, 22:40:36 pm »
Z tymi oporami w instalacji to nie do końca tak jest,  większy wymiennik  będzie miał zawsze niższe opory przepływu od mniejszego przy tej samej wydajności dlatego że do uzyskania takich samych parametrów grzewczych wystarczy mniejsza prędkość przepływu czynnika. Każdy z podlinkowanych wymienników wystarczy z dużym zapasem do  dwóch grzejników, ale wg mnie ta instalacja może nie spełnić oczekiwań ze względu na spore straty ciepła po drodze, zasilanie do warsztatu ma być prowadzone w gruncie? Jeżeli tak, to rury pex chyba nie są do tego stosowane?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2017, 22:42:31 pm wysłana przez wojo72 »

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Ogrzewanie warsztatu
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2017, 23:33:51 pm »
Ma ktos moze ogrzewanie gazowe ze zbiornika? Jak wychodzi z Waszych analiz: lepiej kupic czy dzierzawic zbiornik?