Kwiecień 18, 2024, 03:05:29 am

Autor Wątek: Ostrzałka do pił tarczowych.  (Przeczytany 2300 razy)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Ostrzałka do pił tarczowych.
« dnia: Grudzień 12, 2021, 22:06:03 pm »
Witam.
Zastanawiam się nad zaopatrzeniem się w maszyne do ostrzenia pił tarczowych. Zastanawiam się czy jest to w ogóle warte zachodu?
Do tej pory oddawałem do ostrzenia, ale po ostatniej akcji nie do końca jestem zadowolony z jakości wykonanej usługi.

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił tarczowych.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2021, 12:55:55 pm »
Hej,
jeśli ostrzenie to kilka-kilkanaście PLN, a podstawowa maszyna między 350-1,5k w zależności od marki (chyba, że mówisz o automatach za kilkanaście tys.) to zależy de facto:
- jak często ostrzysz
- ile tarcz cyklicznie masz do podostrzenia
- jak daleko masz do takiego punktu i czym tam ostrzą (czy jest profesjonalnie, z np. wyważeniem etc. czy garażowo)
- wiadomo, że lepiej mieć kury niż kupować jajka, ale trzeba mieć też kurnik. Nie trzeba trzymać krowy żeby napić się mleka, ale przynajmniej wiedziałbyś co pijesz ;)

z tego co piszesz nie jesteś zadowolony, pytanie czy samodzielnie lepiej to ogarniesz (z czasem pewnie tak). Ale poprawkę możesz zrobić od ręki albo mieć pretensje tylko do siebie..

takie zakupy się robi z nie powodów opłacalności czy sensowności - tu pomoże odp na pytania typu:
- jak często zdarza/y Ci się taka potrzeba w weekend, na szybko lub nie ma możliwości szybkiego zamówienia usługi (np. ja mam daleko do pktu)
- czy jak się wprawisz, to miałbyś czas sam świadczyć takie usługi, żeby sobie wmówić, że "zakup się spłaci" (często tak siebie samego przekonuję :D)
- czy maszynka którą kupisz będzie dobra do wszystkich tarcz jakie masz, czy i tak niektóre będzie trzeba ostrzyć u kogoś

nie brzmi to jak rocket science, zawsze możesz wystawić to na sprzedaż jak Ci się nie sprawdzi. Znam też ludzi, którzy ostrzą kątówką, ale pewnie jakiegoś globusa za kilka stów do formatówki niewarto ;)

Możesz też podejść do tematu dynamicznie, zrobić sobie prezent na święta jeśli budżet nie jest problemem i nie tracić czasu na zastanawianie się. :)

ps.
daj znać jaki model wybrałeś :D

Offline Misiu Uszatku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzałka do pił tarczowych.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2022, 17:25:49 pm »
Podpinam się pod temat. Myślę o kupnie ostrzałki  z ale drogo, chinola  do 1000, ale nie mogę znaleźć wiarygodnej opinii na ich temat. Piły posiadam budżetowe marek Makita, de walt ITP. Używane hobbistycznie w przydomowym warsztacie.