Marzec 29, 2024, 13:46:53 pm

Autor Wątek: automatyczne włączenie odciągu  (Przeczytany 35803 razy)

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 21, 2015, 12:15:44 pm »
yild: no ale ile tych czasów opóźnień potrzebujesz? 2, 5, i 10s i opcję wyłączenia jak chcesz użyć wiertarki pod tym gniazdem. Czyli ja liczę tak: ATTiny 13 - 2zł, dwa mikroprzyciski - 6zł, dioda led z rezystorkiem 3zł, gniazdo zasilania 1,55zł. Po co Ci czujnik mierzący prąd w ładnej obudowie za 40zł? wystarczy ten: http://www.gotronik.pl/modul-czujnika-pradu-ac-5a-mini-transformator-p-2372.html, do niego diody prostownicze i dioda zenera do ograniczenia, i może wzmacniacz operacyjny za 1zł żeby mieć na wyjściu sygnał TTL. Jedyne co potrzebujesz porządnego to przekaźnik SSR za 25zł.

Offline darcior

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2015, 12:24:46 pm »
Nie znałem tej strony, pewnie skorzystam przy najbliższej okazji, dzięki za cenne wskazówki.

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 21, 2015, 14:55:54 pm »
Panowie mam pytanie, zastanawiam się czy nie wystarczy użyć gniazdka natynkowego z dwoma miejscami do wpięcia, do niego podłączyć przewód z wyłącznikiem (np od starej lampki). Powstanie wtedy taki przedłużacz z wyłącznikiem. Przedłużacz podłączamy do zasilania, a do jego gniazd wpinamy wyciąg i maszynę. Całość włączmy i wyłączymy przełącznikiem na przewodzie  (oczywiście nie będzie tutaj opóźnienia).

Offline darcior

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2015, 15:41:04 pm »
Przewód od lampki się nie nadaje bo ma za mały przekrój żył, ponadto styki  wyłącznika na przewodzie szybko się spalą, włączają zazwyczaj odbiorniki max 200W, a tu mamy do czynienia z mocami 2 000 W. Do tych celów musi być przewód minimum 3x0,75 mm2 oraz dedykowane włączniki do maszyn. Gniazda na przewodzie mogą pozostać :)

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2015, 15:47:17 pm »
Darcior, Dzięki a odpowiedź, teraz będę wiedział więcej.
 Czy na takim włączniku jest  napisane do jakich obciążeń może być użyty? Pytam w razie jak by jakiś z odzysku się trafił.

Offline darcior

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 21, 2015, 16:37:40 pm »
Sądzę, że to powinno być napisane na wyłączniku, musisz też  pamiętać, że prąd rozruchowy maszyn (silników) jest kilkakrotnie większy od znamionowego i to musi wytrzymać przełącznik.

Offline velsyster

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 474
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 21, 2015, 21:46:34 pm »
@autor: czy EPP619 nadaje sie do obciazenia indukcyjnego? Nie zfajczy sie jak silnik po rozlaczeniu mu zwroci troche napiecia?
W jego karcie technicznej nie pisza nic o obciazeni indykcyjnym. Jesli ma przekaznik to pewnie wytrzyma jakis mniejszy silnik, ale do wiekszych silnikow mozliwe ze bedzie trzeba jeszcze stycznik dac.

Offline yild

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 22, 2015, 10:07:49 am »
yild: no ale ile tych czasów opóźnień potrzebujesz? 2, 5, i 10s i opcję wyłączenia jak chcesz użyć wiertarki pod tym gniazdem. Czyli ja liczę tak: ATTiny 13 - 2zł, dwa mikroprzyciski - 6zł, dioda led z rezystorkiem 3zł, gniazdo zasilania 1,55zł. Po co Ci czujnik mierzący prąd w ładnej obudowie za 40zł? wystarczy ten: http://www.gotronik.pl/modul-czujnika-pradu-ac-5a-mini-transformator-p-2372.html, do niego diody prostownicze i dioda zenera do ograniczenia, i może wzmacniacz operacyjny za 1zł żeby mieć na wyjściu sygnał TTL. Jedyne co potrzebujesz porządnego to przekaźnik SSR za 25zł.


No właśnie tak myślę, że za bardzo chciałem przekombinować :P
Odnośnie tych mikroprzycisków... to to rozwiązanie raczej jest niewskazane powinno być bardziej 'pancerne' ;), można to zrobić przełącznikiem obrotowym z wybieraniem okresu przy pomocy drabinki rezystorowej z pomiarem ADC (za aż 6 zł :P ), można dać jakiś pr'ek wieloobrotowy by móc ustawić jakiś 'niestandardowy' okres.

Aktualnie mój 'projekt' napotkał problemy... przy braku poboru prądu nie pokazuje 'zero' - nie mogę skalibrować dokładnie dolnych zakresów, np po podłączeniu <100w odbiornika (chociaż nie wiem czy to jest potrzebne pewnie trzeba przyjąc ~300W w zwyż). Przy załączaniu przekaźnika elektromagnetycznego pojawiają się 'spajki' poboru prądu również o wartości 0 A (przy odłączonym przekaźniku problem nie występuje).
Zamówiłem jakiś półprzewodnikowy przekaźnik 25A i sprawdzę na tym.



Dużym problemem nie do przeskoczenia w takich DIY projektach elektronicznych jest pewna obawa przy używaniu tego w środowisku warsztatowym... rozwiązanie z gotowymi modułami chociaż drogie jest o tyle dobre, że moduły mają dopuszczenie do użycia (CE).

ps. są automaty schodowe, które mogą wprowadzać opóźnienie (wyłączenie światła po czasie)... tylko że chyba wszystkie mają funkcję przeciwblokady, a do tego działają w trybie włącznika chwilowego (zamel asm-02 od 2s do 10m opóźnienie).

pps. jest jeszcze coś takiego w trybie delay on brake (E) powinno* działać jak zakładamy (*powinno...).

ppps. traktuję moje boje jako zabawę ;)

Edit: można jeszcze użyć sterownika od wentylatora łazienkowego z opóźnionym wyłączeniem...
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 10:10:22 am wysłana przez yild »

Offline yild

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 22, 2015, 10:31:13 am »
Nie mogę już edytować...

Jest jeszcze np. z relpolu przekaźnik czasowy w trybie "R- Opóźnione wyłączenie sterowane zestykiem S" będzie działać jak chcemy, tylko ten styk S to by trzeba sterować pośrednio niż np samym podłączonym narzędziem, można pewnie wysterować go wspomnianym EPP-619.

Offline velsyster

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 474
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 22, 2015, 11:20:28 am »
Aktualnie mój 'projekt' napotkał problemy... przy braku poboru prądu nie pokazuje 'zero' - nie mogę skalibrować dokładnie dolnych zakresów, np po podłączeniu <100w odbiornika (chociaż nie wiem czy to jest potrzebne pewnie trzeba przyjąc ~300W w zwyż). Przy załączaniu przekaźnika elektromagnetycznego pojawiają się 'spajki' poboru prądu również o wartości 0 A (przy odłączonym przekaźniku problem nie występuje).

Może daj więcej zwojów dookoła czujnika?

Offline yild

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 22, 2015, 13:00:08 pm »
Aktualnie mój 'projekt' napotkał problemy... przy braku poboru prądu nie pokazuje 'zero' - nie mogę skalibrować dokładnie dolnych zakresów, np po podłączeniu <100w odbiornika (chociaż nie wiem czy to jest potrzebne pewnie trzeba przyjąc ~300W w zwyż). Przy załączaniu przekaźnika elektromagnetycznego pojawiają się 'spajki' poboru prądu również o wartości 0 A (przy odłączonym przekaźniku problem nie występuje).

Właśnie tego nie próbowałem, muszę jeszcze posprawdzać przy włączonych ustawieniach wzmocnienia dla ADC (większe wzmocnienie przy stwierdzeniu małego prądu).


Może daj więcej zwojów dookoła czujnika?


kwita

  • Gość
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 22, 2015, 17:46:07 pm »
Panowie mam pytanie, zastanawiam się czy nie wystarczy użyć gniazdka natynkowego z dwoma miejscami do wpięcia, do niego podłączyć przewód z wyłącznikiem (np od starej lampki). Powstanie wtedy taki przedłużacz z wyłącznikiem. Przedłużacz podłączamy do zasilania, a do jego gniazd wpinamy wyciąg i maszynę. Całość włączmy i wyłączymy przełącznikiem na przewodzie  (oczywiście nie będzie tutaj opóźnienia).
Z powodzeniem można użyć listwy elektrycznej z przełącznikiem do której włączysz np. odkurzacz(włącznik na ON) i elektronarzędzie. Z powodzeniem tak używam zagłebiarki. Nie zapomnisz włączyć odkurzacza bo nie włączysz maszyny. Listwę możesz zawsze wyłączać po odłożeniu elektronarzędzia, ten czas kilku sekund wystarczy by wyciągnąć pył z rury...

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 22, 2015, 18:31:09 pm »
Całość włączmy i wyłączymy przełącznikiem na przewodzie
To może poczekać na promocję takiego gniazdeczka na pilot(już kiedyś poruszano na forum ;) )
https://www.google.pl/search?q=gniazdka+na+pilota+z+biedronki&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCIQsARqFQoTCLLeirO-1sgCFQTSGgodUqMGfA&biw=1093&bih=564

kwita

  • Gość
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 22, 2015, 18:36:38 pm »
Mam coś takiego i się sprawdza...

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 22, 2015, 18:45:03 pm »
W promie pks250 mam gniazdo na odciag. Jak włączam piłe to załącza się odciag

wysłane przy użyciu tapatalk